Finał Grand Prix Siedlec w szachach

Grudniowy, ostatni turniej tegorocznego Grand Prix Siedlec w szachach wygrał Sławomir Kurpiewski ze Skoczka Siedlce, który triumfował jednocześnie w klasyfikacji końcowej tegorocznego Grand Prix.

Sławomir Kurpiewski w grudniowym turnieju uzyskał 6 pkt z 7 partii. Drugie miejsce zajął niespodziewanie młody zawodnik Mateusz Siwek – gimnazjalista z Radzynia Podlaskiego. Trzecie miejsce wywalczył także Radzynianin Andrzej Litwiniec. Obaj uzyskali po 5,5 pkt.

To był ostatni z cyklu 12 turniejów tegorocznego Grand Prix Siedlec rozgrywanego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce. W zmaganiach uczestniczyło 114 zawodników. Zwycięzca Sławomir Kurpiewski reprezentant siedleckiego Klubu Szachowego „Skoczek” zdobył łącznie 77,5 pkt.

O kolejne miejsca trwała zacięta rywalizacja do ostatniej rundy grudniowego turnieju. Finał okazał się niespodziewanym. Aż 3 zawodników uzyskało tę samą liczbę punktów – po 58,5.  W tej sytuacji sędzia główny rozgrywek Stanisław Górecki zaproponował przyznanie trzech drugich miejsc. Zajęli je: Jakub Szczygieł i Konrad Szczygieł z Krynki oraz Andrzej Litwiniec – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski. Kolejne miejsca zajęli:
5. Zbigniew Litwiniec – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski – 54,5 pkt
6. Tomasz Sikorski  – Skoczek Siedlce – 54 pkt.
7. Franciszek Jurzyk  – Skoczek Siedlce – 50 pkt.
8. Antoni Szczygieł – Krynka – 49 pkt
9 – 10. Zdzisław Stefanoff  – Skoczek Siedlce – 46 pkt i Adam Ryszkowski  – Węgrów – 46 pkt

W  cyklu turniejów zostali wyróżnieni także uczniowie różnych typów szkół, a wśród nich:

1. Patrycja Waszczuk  – SP Międzyrzec Podlaski – 12,5 pkt

Puchary i dyplomy oraz nagrody zwycięzcom wszystkich klasyfikacji wręczali: wiceprezydent Miasta Siedlce Jarosław Głowacki z małżonką oraz prezesi KSZ „Skoczek” Siedlce – Andrzej Brochocki i Leszek Gadomski.

Tegoroczne zmagania o Grand Prix Siedlec w szachach przyniosły znaczny progres siły gry, zwłaszcza wśród młodych zawodników, którzy osiągnęli wyniki o kilka punktów wyższe niż w roku ubiegłym. To dobry prognostyk w kontekście rozwoju gry w szachy na naszym terenie. Obecnie Siedlce należą do najbardziej aktywnych miast na Mazowszu organizujących cykliczne turnieje szachowe, w których mogą startować zawodnicy zrzeszeni w klubach oraz amatorzy. Coraz częściej przyjeżdżają też zawodnicy z innych nawet odległych ośrodków w kraju. Rozwojowi królewskiej gry na naszym mieście sprzyja także polityka władz Miasta Siedlce w obszarze wychowania przez sport. Dzięki społecznej pracy Zarządu Klubu oraz dotacji otrzymanej ze środków publicznych w ramach otwartego konkursu ofert  w sferze VIII. Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w wysokości 4.000 zł Klub Szachowy „Skoczek Siedlce” mógł zorganizować w mijającym już roku na terenie Miasta Siedlce – aż 13 dużych turniejów, w tym wszystkie zaliczone do tegorocznego Grand Prix Siedlec pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce.

Szczegółowe wyniki 12 turnieju oraz klasyfikacja końcowa Grand Prix Siedlec 2011 w szachach znajdują się na stronie internetowej programu sędziowskiego ChessarbiterPro: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2011/ti_837/.

źródło: Skoczek Siedlce, foto: Skoczek Siedlce