wtorek, 16 kwietnia 2024r.

EkstraPogoń (fotogaleria)

Rugbiści Pogoni Siedlce wywalczyli awans do Ekstraligi. W decydującym meczu finałowym pokonali Ogniwo Sopot 26:13.

Siedlczanie po raz pierwszy zagrali na stadionie ROSRRiT. Pierwsze minuty meczu mogły wskazywać na to, że Pogoniści nie od razu odnaleźli się w nowych dla siebie warunkach. Goście z Sopotu od początku grali z dużym animuszem, czego efektem było prowadzenie 6:0 (dropkick + rzut karny). Ekipa z Siedlec szybko ułożyła sobie grę i  zaczęła kontrolować boiskowe wydarzenia. Gospodarze rewanżowego finału potrzebowali 4 przyłożeń, które wyrównałyby losy dwumeczu. Pierwsze przyłożenie  po kwadransie gry zaliczył Jakub Kryszczuk (5:6), a kolejne, równie ważne, w końcówce pierwszej połowy kapitan Grzegorz Muszyński. Po skutecznym podwyższeniu Mateusza Lamenta Pogoń schodziła na przerwę z prowadzenie 12:6.

Bramy do Ekstraligi uchyliły się po przyłożeniu Sebastiana Smolińskiego i podwyższeniu Lamenta. Młodzieżowy reprezentant Polski nie tylko kopał skutecznie ze stojącej piłki, ale i przeprowadzał efektowne rajdy lewą flanką. Jeden z nich zakończył 7-punktową zdobyczą punktową. W tym momencie, to Ogniwo musiało zdobywać punkty, bo straciło swoją przewagę. Gości z Sopotu stać było jedynie na akcję 5+2. Gra się tak jak przeciwnik pozwala, a Pogoniści po prostu nie pozwolili na wiele bądź co bądź mocnej ekipie Ogniwa. Nerwy wśród licznie zgromadzonych kibiców spowodował rzut karny wykonywany przez przyjezdnych w ostatnich sekundach spotkania. Na szczęście był on egzekwowany niemal z połowy boiska i tak naprawdę nie miał szans powodzenia.

Po ostatnim gwizdku sędziego Pogoniści mogli cieszyć się z zasłużonego awansu do Ekstraligi. Siedlczanie wracają na należne im miejsce w elicie polskiego rugby. Wielkie słowa uznania należy skierować do wszystkich zawodników, którzy dawali siebie wszystko na treningach i podczas meczów, do trenerów Stanisława Więciorka i Jerzego Matwiejczuka, którzy perfekcyjnie przygotowali zespół decydujących meczów i z dużym wyczuciem kierowali nim w trakcie spotkań oraz do klubu MKS Pogoń Siedlce, który pomagał jak mógł swoim rugbistom.

Opinia pomeczowa
Grzegorz Muszyński (kapitan Pogoni): Mogliśmy uniknąć nerwowej końcówki, gdybyśmy wykorzystali wszystkie swoje atuty. Podobnie było w Sopocie, gdzie kilka punktów podarowaliśmy przeciwnikom. Myślę, że wygraliśmy ten dwumecz zasłużenie. Ekstra jest nasza!

06.06.12, 15:00 – Siedlce (stadion ROSRRiT)

Finał play-off (II mecz): Pogoń Siedlce – Ogniwo Sopot 26:13 (12:6)

Punkty: Mateusz Lament 11 (1p + 3pd), Jakub Kryszczuk 5 (p), Grzegorz Muszyński 5 (p), Sebastian Smoliński 5 (p) – Robert Rogowski 5 (k + pd), Kamil Węgierski 5 (p), Łukasz Szablewski 3 (k)

Pogoń: 1. Michał Wierzejski, 2. Adrian Chróściel (16. Paweł Krasuski), 3. Sebastian Mróz, 4. Łukasz Powałka (70, 18. Dawid Dybowski), 5. Bartłomiej Jasiński, 6. Grzegorz Muszyński, 7. Jakub Kryszczuk (70, 20. Kamil Biernacki) , 8. Sebastian Smoliński, 9. Bartosz Stelęgowski, 10. Bartek Nasiłowski, 11. Sebastian Krupa, 12. Norbert Kargol, 13. Paweł Piwnicki, 14. Daniel Szczepaniak, 15. Mateusz Lament

Ogniwo (skład wyjściowy): 1. Maciej Wojtkuński, 2. Filip Rau, 3. Michał Plich, 25. Robert Graban, 5. Łukasz Anuszkiewicz, 6. Kamil Węgierski, 24. Jakub Irla, 8. Robert Rogowski, 9. Grzegorz Kurdelski, 10. Łukasz Szablewski, 11. Karol Zakaszewski, 12. Robert Olszewski, 13. Marek Przychocki, 14. Adrian Ciornei, 15. Paweł Schulte-Noelle

Awans do Ekstraligi: Pogoń Siedlce