wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Złoto siedlczanki na Paraolimpiadzie!

Rodowita siedlczanka Katarzyna Piekart zdobyła w Londynie złoty medal Igrzysk Paraolimpijskich w konkurencji rzutu oszczepem.

Katarzyna Piekart zdobyła złoty medal w rzucie oszczepem ustanawiając rekord świata (41.15)! Uczyniła to przy komplecie publiczności (80 tys. widzów) na Stadionie Olimpijskim. Medal Piekart to pierwszy dla Polski złoty medal XIV Paraolimpiady.

Rezultat dający wygraną siedlczanka uzyskała w piątej kolejce, a w każdej wcześniejszej osiągała coraz to dalsze odległości: 35,41 – 37,36 – 37,84 – 37,85. Rekord życiowy poprawiła o 3,75 m. Srebrny medal w konkursie wywalczyła  Rosjanka Nataliya Gudkova (41.08). Na trzecim miejscu uplasowała się Australijka Madeleine Hogan (38,85m).

– Sport jest nieodłącznym elementem mojego życia. Intensywnie trenuję już od szkoły średniej. Lekkoatletyka jest moją największą pasją. Ćwiczę dwa razy dziennie przez pięć dni w tygodniu, czasami i więcej. Hala sportowa to mój drugi dom – powiedziała urodzona w Siedlcach 26-letnia Piekart. Jej trenerami są Winicjusz Nowosielski i Zbigniew Lewkowicz. Piekart trenuje w Siedlcach, ale reprezentuje barwy Startu Gorzów Wlkp.

W grudniu ubiegłego roku 26-letnia (ur.05.03.1986r) studentka Uniwersytetu Przyrodniczo–Humanistycznego w Siedlcach (kierunek Rolnictwo) wywalczyła w lekkoatletycznych mistrzostwach świata IWAS (International Wheelchair and Amputee Sport Federation) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trzy medale: srebrny w rzucie oszczepem (z rekordem życiowym 37,40 m) i dwa brązowe w biegach na 100 i 200 m.

Godzinę po wygraniu w Londynie konkursu rzutu oszczepem, Piekart wystartowała w finale 200 m zajmując siódme miejsce. Wynikiem 27,18 ustanowiła rekord życiowy.

Na Igrzyskach w Londynie Katarzyna Piekart notowała następujące rezultaty: 10 miejsce  na 100m, 11 miejsce na 200m i 10 miejsce w rzucie oszczepem.

źródło: PAP; foto: polskieradio.pl