środa, 24 kwietnia 2024r.

Wyjątkowy rok

Jak zwykle co roku o tej porze dokonuje się podsumowania tego co wydarzyło się przez minione 366 (wyjątkowo) dni. My także postanowiliśmy to uczynić biorąc pod uwagę sportowe sukcesy.

STYCZEŃ

Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce) jako pierwszy sportowiec z naszego regionu zadebiutował w zawodach z cyklu Tour De Ski.

LUTY

Dwie siedleckie biegaczki (Anna Staręga i Natalia Grzebisz) zaliczyły debiut w zawodach Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie. W sprincie techniką dowolną Staręga zajęła 57 miejsce, a za nią uplasowała się Grzebisz. W biegu na 10km klasykiem Staręga była 57, a Grzebisz 61.

Tomasz Jaszczuk (Pogoń Siedlce) z wynikiem 7,64 zdobył brązowy medal w skoku w dal podczas Halowych Mistrzostw Polski seniorów w lekkiej atletyce, które odbyły się w Spale.

Jaszczuk2

MARZEC

Maciej Staręga (Rawa Siedlce) zdobył 3 złote medale: w sprincie na 1km techniką dowolną, biegu na 10km stylem klasycznym i biegu łączonym podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w biegach narciarskich, które odbyły się w Supraślu. Klub Rawa Siedlce wygrał rywalizację drużynową oraz medalową mistrzostw. Staręga zajął trzecie miejsce w 36 Biegu Piastów. Siedlczanin ponadto został wicemistrzem Polski w maratonie oraz zdobył tytuł mistrza Polski Seniorów w sprincie. Do złotego krążka dorzucił brąz w biegu na 30km stylem dowolnym. Dzięki temu został uznany MVP mistrzostw.

starega_maciej_12

Wychowanka Pogoni Siedlce Katarzyna Grzybowska zdobyła dwa medale (złoto w deblu, brąz w singlu) podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski seniorek w tenisie stołowym, które odbyły się w Wieliczce.

Złote medale w Mistrzostwach Polski w kickboxingu w formule low-kick zdobywali: wśród juniorów starszych – Sebastian Kobyliński (kat. 54kg), Maciej Garbaczewski (kat. 67kg) oraz Marcin Marciszewski (kat. 71kg). Srebrny medal w kat. 54kg zdobył Robert Ułasiuk. W gronie seniorów srebro w kat. 75kg wywalczył Bartosz Ożarek (wszyscy TKKF Siedlce).

KPS Jadar Siedlce na ósmym miejscu zakończył debiutancki sezon w I lidze.

Trzy medale zdobyli w Starachowicach w Mistrzostwach Polski juniorów i seniorów w kickboxingu w formule kick light podopieczni AndrzejaGarbaczewskiego. W kat. 69kg wśród juniorów mistrzem Polski został Maciej Garbaczewski, który w finale pokonał klubowego kolegę, Marcina Marciszewskiego. Srebrny medal wśród seniorów w kat. 79kg wywalczył Bartosz Ożarek.

Rafał Goławski z WLKS Siedlce-Iganie Nowe zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w chodzie na 50km rozegranych w… Dudincach w południowej Słowacji.

KWIECIEŃ

Reprezentanci naszego miasta zdobyli trzy medale (złoto w kat. 63kg Martyna Mędza, złoto w kat. 48kg Wioleta Jastrzębska, srebro w kat. 69kg Damian Śliwiński – wszyscy WLKS) podczas rozegranych w Puławach Mistrzostw Polski juniorek i juniorów w podnoszeniu ciężarów.

Pingpongista Pogoni Siedlce Wiktor Franc wywalczył srebrny medal w deblu w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, które odbyły się  w Brzegu Dolnym.

Siedlecki Klub Koszykówki osiągnął największy sukces w historii zajmując w rozgrywkach zasadniczych I ligi 2 miejsce.

kosz

Siedlecki UKS Prus zwycięstwem ze Skorpionem Rudka przypieczętował awans do II ligi piłki ręcznej mężczyzn.

Biegacz narciarski Maciej Staręga (Rawa Siedlce) wygrał ranking Polskiego Związku Narciarskiego za sezon 2011/2012, a jego klub zajął 3 miejsce w rankingu klubowym.

MAJ

Tenisiści stołowi Pogoni Siedlce w decydującym meczu turnieju finałowego II ligi ulegli Spójni Warszawa i nie uzyskali awansu do I ligi.

Sędzia piłkarski pochodzący z Siedlec – Krzysztof Jakubik po raz pierwszy w karierze poprowadził spotkanie polskiej Ekstraklasy pomiędzy Zagłębiem Lubin a Górnikiem Zabrze.

jakubik_krzysztof_1332168680

10 medali zdobyli w Krynicy-Zdrój w Pucharze Polski w kickboxingu zawodnicy z Siedlec: 2 złote i 1 brązowy Cyprian Grzęda, srebrny i brązowyArtur Iwaniuk, złoty Katarzyna Furmaniak, złoty Sebastian Matulaniec, brązowy Piotr Ruciński, srebrny i brązowy Mateusz Radzikowski.

Jakub Folwarski (Pogoń Siedlce) wywalczył brązowy medal w deblu w Indywidualnych Mistrzostwach Polski juniorów w tenisie stołowym, które odbyły się w Toruniu.

W rozegranych w Warszawie Mistrzostwach Polski AZS w zapasach bezkonkurencyjna w kat. 51kg okazała się Sandra Pachnik (WLKS), a jej klubowa koleżanka Jolanta Tkaczuk startująca w kat. 48kg zdobyła brązowy medal.

Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego OZPN w Siedlcach po raz drugi z rzędu powierzono funkcję prezesa związku Krzysztofowi Karasiowi.

Piłkarze MKP Pogoń Siedlce w inauguracyjnym sezonie w II lidze zajęli 9 miejsce.

CZERWIEC

Sześć medali wywalczyły zawodniczki WLKS Siedlce w rozegranych w Piekarach Śląskich Mistrzostwach Polski seniorek: złoto – Dominika Misterska-Zasowska (kat. 53kg), srebro – Katarzyna Lisewska (75kg) i Sandra Bagińska (+75kg) oraz brąz: Wioleta Jastrzębska (48kg), Iwona Skwierczyńska (75kg) i Martyna Mędza (63kg). WLKS wygrał klasyfikację drużynową.

Kickbokserzy Power Siedlce i TKKF Siedlce wzięli udział w zawodach Pucharu Świata w Rimini (Włochy).Dwa medale: złoty i srebrny zdobył Maciej Garbaczewski. Ze srebrnymi medalami wrócili Katarzyna Furmaniak, Mateusz Radzikowski (oboje Power) oraz Bartosz Ożarek z TKKF Siedlce.

Brązowe medale zdobyli: Cyprian Grzęda z TKFF Siedlce i Sebastian Matulaniec z Power Siedlce.

Tomasz Jaszczuk (Pogoń Siedlce) został mistrzem Polski w skoku w dal w rozegranych w Bielsku-Białej Mistrzostwach Polski seniorów.

Rugbiści Pogoni Siedlce wywalczyli awans do Ekstraligi. W decydującym meczu finałowym pokonali Ogniwo Sopot 26:13.

Rugby fot. Maciej Sztajnert

Lidia Chojecka (Pogoń Siedlce) została wicemistrzynią Polski seniorek w lekkiej atletyce w biegu na 1500m. Mistrzostwa odbyły się w Bielsko-Białej.

Sandra Pachnik (WLKS) została w Łucku na Ukrainie mistrzynią Europy seniorek w sumo (kat. 55kg).

Pochodzący z Siedlec Krzysztof Jakubik otrzymał nominację na sędziego Ekstraklasy w sezonie 2012/13.

LIPIEC

Drugi rok z rzędu w Siedlcach odbył się Marcin Gortat Camp.

W Ogólnopolskiej Olimpiadzie  Młodzieży nasi zawodnicy zdobyli kilka medali: złoty w ośmioboju Rafał Abramowski (WLKS Siedlce), złoty w biegu na 3km Paulina Pawłowska (Pogoń Siedlce), złoty w podnoszeniu ciężarów (kat. 58kg) Agata Rok, a srebro Karolina Cabaj (obie WLKS Siedlce) oraz brąz w strzelectwie w konkurencji pistolet pneumatyczny 40 strzałów Natalia Paskudzka (Dragon Siedlce).

SIERPIEŃ

Wychowanka Pogoni Siedlce Katarzyna Grzybowska wzięła udział w drużynowym turnieju tenisa stołowego podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Udział zakończyła na 1/8 finału.

WRZESIEŃ

Rodowita siedlczanka Katarzyna Piekart zdobyła w Londynie złoty medal Igrzysk Paraolimpijskich w konkurencji rzutu oszczepem, ustanawiając rekord świata (41.15).

z12406413Q,Katarzyna-Piekart-zdobyla-zloty-medal-w-rzucie-oszczepem

Jarosław Rutkowski z WLKS Siedlce wygrał konkurencję w skoku wzwyż (2.08) w rozegranych w Radomiu Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w lekkoatletyce.

Sztangiści WLKS Siedlce zajęli ósme, a sztangistki WLKS drugie miejsce w tegorocznych Drużynowych Mistrzostwach Polski.

Zapaśniczka WLKS Siedlce, Sandra Pachnik zdobyła brązowy medal (kat. 51kg) w Mistrzostwach Polski seniorek w zapasach, które odbyły się w Żarach.

PAŹDZIERNIK

Złoto Katarzyny Marcinkowskiej, srebrne krążki Joanny Gryczki, Wiolety Lis i Katarzyny Lisewskiej – to dorobek sztangistek WLKS Siedlce w rozegranych w Siedlcach Młodzieżowych Mistrzostwach Polski do lat 23.

LISTOPAD

Reprezentanci Gladiatora Siedlce zdobyli trzy medale w Mistrzostwach Polski Thai-Kickboxing Oriental Rules 2012: Justyna Niepogoda złoto, Ewelina Jaromska-Dębińska srebro, a Marcin Przysowa brąz.

Inwestycje i związany z tym rozwój sportu w Siedlcach został zauważony przez Polski Klub Infrastruktury Sportowej, który przyznał miastu Siedlce tytuł Sportowej Gminy 2012.

Sportowa-Gmina-2012-dla-Ząbek-13

Cyprian Grzęda i Maciej Garbaczewski (TKKF Siedlce) zgarnęli dwa brązowe krążki w rozegranych w Bukareszcie Mistrzostwach Europy seniorów w kickboxingu.

GRUDZIEŃ

Zwycięzcą w klasyfikacji końcowej tegorocznego Grand Prix Siedlec został Marcin Myć – reprezentant siedleckiego Klubu Szachowego Skoczek.

Maciej Staręga (Rawa Siedlce) zajął najwyższe miejsce w swojej historii startów w zawodach Pucharu Świata. W rozegranym w kanadyjskim Quebec biegu sprinterskim uplasował się na 22 miejscu.