Zaczęły od zwycięstwa (fotogaleria)

Koszykarki MKK w swoim pierwszym meczu w grupie C wygrały z Ineą AZS Poznań 62:60.

Obie drużyny startowały do drugiej fazy rywalizacji z identycznym bilansem, więc zdawały sobie sprawę ze stawki spotkania. W mecz lepiej weszły zawodniczki z Wielkopolski, które dzięki dobrej grze ich gwiazdy Żanety Durak osiągnęły prowadzenie 7:2. Na szczęście po skutecznym początku akademiczki się zablokowały, co wykorzystał MKK. Seria 9 punktów z rzędu, której zwieńczeniem był przechwyt i punkty Weroniki Toporowskiej, pozwoliła odwrócić rezultat na 11:7. Kilka błędów indywidualnych zmniejszyło różnicę między zespołami (16:14), ale w końcówce kwarty wszystko wróciło do normy (21:16).

W drugiej odsłonie meczu przez kilka chwil oba zespoły punktowały w rytmie 2 za 2. Świetna gra Katarzyny Furdak pozwoliła wyjść na prowadzenie 32:24. Inea nie odpuszczała i po lepszym okresie gry odrobiła część strat (34:30). Końcówka pierwszej połowa należała bezdyskusyjnie do podopiecznych duetu Todor MollovArkadiusz Mazurkiewicz. Siedlczanki miały zdecydowaną przewagę, praktycznie nie schodziły z połowy przyjezdnych i wysforowały się na prowadzenie 41:32.

Trzecia kwarta zaczęła się od popisowej gry klubu z Siedlec. Prowadzenie 47:34 wydawało się bezpieczne, ale poznanianki otrząsnęły się i wróciły do gry. Przez długi okres MKK kontrolował 9-punktową przewagę, jednak Inea zniwelowała ją do 6 punktów (53:47) przed decydującą kwartą.

Już na początku czwartej kwarty limit fauli przekroczyła Małgorzata Jurkowska i była zmuszona opuścić parkiet. Mimo nie przebywania na parkiecie w pełnym wymiarze czasowym Jurkowska zanotowała świetny występ ukoronowany double-double (15 zbiórek, 14 punktów). Gdy Toporowska trafiła za 3 punkty, a po chwili Małgorzata Myćka trafiła za 2 po przechwycie różnica pomiędzy zespołami wzrosła do 11 punktów i nic nie zapowiadało nerwowej końcówki. Do chaosu w końcówce doprowadziło to, że MKK zatracił skuteczność i kończył mecz bez wysokich podkoszowych (faule Eweliny Skardzińskiej, kontuzja Grażyny Witkoś), ale mimo usilnych prób zespołu z Wielkopolski komplet punktów został w Siedlcach.

09.02.2013, 17:00 – Siedlce (hala ARMS)

I liga centralna: MKK Siedlce – Inea AZS Poznań 62:60 (21:16, 20:16, 12:15, 9:13)

MKK: 10. Katarzyna Furdak 19 (1×3), 15. Małgorzata Jurkowska 14 (15 zbiórek), 7. Weronika Toporowska 9 (4 asysty, 1×3), 5. Małgorzata Myćka 5 (8 zbiórek), 9. Grażyna Witkoś 4, 12. Karolina Stanek 4, 13. Ewelina Skardzińska 4, 23. Lucyna Kotonowicz 3.

Inea AZS: 9. Żaneta Durak 14, 6. Daria Marciniak 14, 4. Kinga Woźniak 9, 13. Weronika Telenga 8 (12 zbiórek), 11. Magdalena Koperwas 5, 14. Barbara Skowronek 4, 24. Julia Adamowicz 4, 8. Magdalena Idziorek 2.

źródło: własne; foto: Piotr Niciporuk