Brąz Chacińskiej w mistrzostwach globu!

Młoda lekkoatletka Pogoni Siedlce, Natalia Chacińska osiągnęła życiowy sukces zdobywając brązowy medal w skoku w dal w Mistrzostwach Świata kadetów, które odbyły się w Doniecku. Pobiła przy tym swój rekord życiowy, który wynosi teraz 6.22.

Jak do tego doszło? Rozpocznijmy od soboty. Wtedy to Natalia Chacińska pokazała się z bardzo dobrej strony kwalifikacjach, gdzie uzyskała swój życiowy wynik skacząc na odległość 6.19. Zajęła w nich trzecie miejsce ulegając jedynie dwóm Amerykankom: Courtney Courin (6.31) i Keturah Orji (6.25).

Dobra postawa Chacińskiej w kwalifikacjach rozbudziła nasze apetyty przed dzisiejszym finałem. Zacięta rywalizacja towarzyszyła konkursowi skoku w dal dziewcząt rozegranemu w temperaturze ponad 30 stopni Celsjusza.

Początkowo  w konkursie prowadziła Amerykanka Keturah Orji z wynikiem 6.20. Polka po drugiej kolejce z rezultatem 6.10 zajmowała trzecią pozycję. Rumunka Florentina Marincu, mistrzyni świata w trójskoku, była dopiero ósma, ale w trzeciej próbie skoczyła na odległość 6.42, która, jak się później okazało, przyniosła jej złoty medal. W czwartej kolejce zawodniczka MKS Pogoń Siedlce została zepchnięta na piątą pozycję.

W piątej – po raz drugi w Doniecku Chacińska poprawiła rekord życiowy (6.22) wysuwając się na drugą pozycję. W połowie szóstej kolejki prowadziła Rumunka 6.42, przed Polką 6.22, Brazylijką 6.21 i Amerykankami 6.20 i 6.19.

Chacinska po medal

W szóstej kolejce pozycję siedlczanki zaatakowała Janaina Fernandez  z  Brazylii, ale 6,21 starczyło jej tylko do zajęcia czwartego miejsca. Skutecznie uczyniła to natomiast Amerykanka Katurah Orji, zapewniając sobie, wynikiem 6,39 m, srebrny medal i bijąc przy tym swój rekord życiowy. Natalia pozostała na medalowej pozycji, trzeciej.

Jedyną do tej pory Polką w ósemce w skoku w dal w historii mistrzostw była Teresa Dobija, ósma w Bydgoszczy ’99. Brawa dla Natalii!

Po konkursie podopieczna trenera Janusza Maciejewskiego przyznała, że była tak skoncentrowana, iż nie śledziła na bieżąco wyników. Sądziła, że zajęła czwarte lub piąte miejsce. Dopiero po ogłoszeniu oficjalnych rezultatów dotarło do niej, że zdobyła medal.

W mistrzostwach w Doniecku wystartowali reprezentanci 161 państw. Dzięki medalowi Chacińskiej, Polska został sklasyfikowana na 32 pozycji w klasyfikacji medalowej.