Lepiej w sprintach niż biegach długich

Maciej Staręga ma za sobą cztery starty w prestiżowych zawodach Tour de Ski.W pozostałych trzech biegach, nie weźmie już udziału.

Prolog mężczyzn odbył się w niemieckim Oberhofie. Rywalizowano na 4,5 km stylem dowolnym. Prolog padł łupem Kanadyjczyków – wygrał Alex Harvey przed Devonem Kershawem, a skład podium uzupełnił Norweg Chris Jespersen. Maciej Staręga zajął 70 miejsce.

Maciej z dobrej strony pokazał się w drugim swoim występie – sprincie stylem dowolnym. W ćwierćfinale zaprezentował bardzo dobry finisz i uzyskał trzeci czas swojego biegu, tuż za Niemcem Josefem Wenzlem i Kanadyjczykiem Alexem Harveyem. Siedlczanin miał bardzo duże szanse na awans do półfinału jako lucky looser (z najlepszym czasem wśród przegranych), jednak bardzo szybki trzeci ćwierćfinał sprawił, że dalej awansowali zawodnicy z tego biegu. Staręga został ostatecznie sklasyfikowany na wysokim 16 miejscu.

Finał sprintu mężczyzn wygrał Calle Halfvarsson przed Włochem Federico Pellegrino i Norwegiem Martinem Johnsrudem Sundby.

Trzeci etap Tour de Ski to także sprint rozgrywany techniką dowolną, tylko już nie w Oberhofie a w szwajcarskim Lenzerheide. Maciej Staręga do ćwierćfinału awansował z 9 czasem. W czwartym ćwierćfinale wystartował wraz z: Niemcami Josefem Wenzlem i Sebastianem Eisenlauerem, Kazachem Alexeyem Poltoraninem, Finem Ville Nousiainenem i Amerykaninem Andrew Newellem. Nasz narciarz ambitnie walczył, jednak trzeci czas biegu nie pozwolił mu na awans do kolejnej rundy. Staręga może być jednak zadowolony, ponieważ ostatecznie został sklasyfikowany na wysokim 14 miejscu.

Zawody wygrał najlepszy w kwalifikacjach Simeon Hamilton, pokonując Kanadyjczyka Alexa Harveya o 0,32 sekundy i Norwega Martina Johnsruda Sundby o 0,74 sekundy.

Po trzech etapach Maciej plasował się na 31 pozycji.

W czwartym etapie Tour de Ski, a konkretnie w biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym w Lenzerheide zwyciężył Alexey Poltoranin. Maciej Staręga (+2:53.2) dla którego to ostatni bieg w tym Tour de Ski, zajął 84 miejsce.

W klasyfikacji generalnej Tour de Ski prowadzi Martin Johnsrud Sundby. Norweg ma 31 sekund przewagi nad Calle Halfvarssonem i 35 nad Alexem Harveyem. Maciej Staręga jest 77, a inni Polacy: Sebastian Gazurek 89, a Jan Antolec 90.

źródło: własne / PAP / skipol; foto: PAP