Mordęgi Staręgi (wideo)

Maciej Staręga marzył o tym, by na zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Szklarskiej Porębie zająć dobre miejsce w swojej koronnej konkurencji, czyli sprincie, ale ta sztuka jednak mu się nie udała. W biegu długim ciężko było liczyć na dobrą lokatę.

W kwalifikacjach sprintu techniką dowolną zwyciężył lider sprinterskiego PŚ, Włoch Federico Pellegrino. Drugi był Amerykanin Andrew Newell, a trzeci Rosjanin Alexey Petukhov. Jedynym z Polaków, który zakwalifikował się do 1/4 finału był Maciej Staręga. 23-letni siedlczanin zajął trzynaste miejsce ze stratą 3,2 sekundy do Pellegrino.

Ćwierćfinał w ogóle nie ułożył się po myśli Staręgi. – Już na starcie byłem trochę zablokowany i musiałem się przebijać. To spowodowało, że biegłem bokiem trasy, a do tego rywale złamali mi kija. Musiałem z nim szarpać, wziąć następny. Dobrze, że trener stał z boku trasy i zdołał mi go podać, ale cała sytuacja wybiła mnie z rytmu i spowodowała, że nie było się jak przedostać do przodu. Na końcu ciężko było coś zrobić – powiedział Staręga. – Już czwarte zawody z rzędu kończę na tym etapie rywalizacji, co zaczyna mnie irytować, bo wiem, że stać mnie na więcej – nie krył sportowej złości.

Ostatecznie Maciej zajął w ćwierćfinale czwarte miejsce i nie zdołał awansować do półfinałów. W końcowej klasyfikacji uplasował się na 17 pozycji. W finale triumfował Kanadyjczyk Alex Harvey, drugie miesce zajął Josef Wenzl z Niemiec, a na najniższym stopniu podium wylądował Baptiste Gros z Francji.

WYSTĘP MACIEJA STARĘGI W ¼ FINAŁU

W niedzielę odbyły się starty na 15 km techniką klasyczną ze startu wspólnego. Tu ciężko było liczyć o dobre miejsce siedlczanina, gdyż biegi długie nie są jego mocną stroną. Wygrał Rosjanin Maxim Vylegzhanin. O miejsce drugie na finiszowej prostej pojedynek stoczyli Alexey Poltoranin i Evgeniy Belov, który linię mety przekroczył 0,1 sekundy wcześniej od Kazacha. Maciej Staręga zajął 32 miejsce. I tak jak było do przypuszczenia ze swojego dzisiejszego biegu był umiarkowanie zadowolony (wiadomo nie ten styl i dystans).