Polki objawieniem, srebro marzeń spełnieniem

Wychowanka Pogoni Siedlce Katarzyna Grzybowska w parze z Natalią Partyką zajęły znakomite drugie miejsce w finale prestiżowego turnieju Grand Finals podsumowującego sezon cyklu ITTF World Tour. Tym samym Polki okazały się drugim deblem na świecie w tym roku!

Mimo, że Katarzyna Grzybowska (Pogoń Siedlce, obecnie SKTS Sochaczew) i Natalia Partyka (Zamek Tarnobrzeg) nie mają okazji regularnie rywalizować w grze podwójnej, to jednak w tym sezonie osiągnęły finał zawodów rangi ITTF World Tour w Niemczech, a do półfinałów dotarły w Czechach i Rosji. W rankingu światowym Polki zajęły ostatecznie 5 miejsce i znalazły się w ścisłej ósemce żeńskich debli, które przystąpiły do rywalizacji w Grand Finals w Bangkoku. Już sam udział w zawodach w Tajlandii był niemałym sukcesem. Polki nie zamierzały zasypywać gruszek w popiele i postarały się o dużą niespodziankę. Według wielu fachowców stały się objawieniem turnieju, w którym okazały się gorsze jedynie od czternastoletnich (!) Japonek.

Finałowa ósemka ITTF World Tour Grand Finals w Bangkoku:
1. Miu Hirano / Mima Ito (Japonia)
2. Ai Fukuhara / Misako Wakamiya (Japonia)
3. Lee Ho Ching / Ng Wing Nam (Hongkong)
4. Feng Tianwei / Yu Mengyu (Singapur)
5. Katarzyna Grzybowska / Natalia Partyka (Polska)
6. Cheng I-Ching / Huang Yi-Hua (Tajwan)
7. Shan Xiaona / Petrissa Solja (Niemcy)
8. Komwong Nanthana / Sawettabut Suthasini (Tajlandia)

Rywalkami podopiecznych Michała Dziubańskiego w ćwierćfinale Grand Finals była japońska para Ai Fukuhara / Misako Wakamiya rozstawiona z numerem 2.

Mecz dla „biało-czerwonych” debiutujących w tej imprezie zaczął się dość nerwowo – już pierwsza partia zakończyła się na przewagi. Prowadząc 1:0, Polki gładko przegrały drugiego seta, a w trzecim to one uległy Japonkom 10:12. Czwarta odsłona, zapisana znów na konto Grzybowskiej i Partyki, pozwoliła wrócić do meczu. Kluczowym momentem całego pojedynku była końcówka piątego seta, w którym Azjatki prowadziły już kilkoma punktami, a chwilę później Polki doprowadziły do remisu 10:10. Odważna gra pozwoliła Grzybowskiej i Partyce wygrać tę partię do 11, zaś w kolejnym secie Polki wypunktowały rywalki, wyraźnie zdezorientowane i zaskoczone ich dyspozycją.

Walkę o bilety do wielkiego finału Katarzyna Grzybowska i Natalia Partyka stoczyły dzisiejszego poranka. Za przeciwniczki miały duet Lee Ho Ching / Ng Wing Nam z Hongkongu (rozstawione z numerem 3), który w ćwierćfinale zwyciężył 4:1 wyraźnie najsłabszą parę z całej stawki, Komwong Nanthana / Sawettabut Suthasini (Tajlandia).

Ponownie, oprócz żelaznej konsekwencji w grze i realizowania przyjętej taktyki, niezbędnym do zwycięstwa okazało się utrzymanie nerwów na wodzy w samych końcówkach poszczególnych setów. Prawdziwy popis umiejętności Grzybowska i Partyka rozpoczęły od 4. seta, gdy wynik na tablicy był korzystny dla ich przeciwniczek (1:2). Polki wygrały każdą z trzech kolejnych partii przewagą zaledwie dwóch punktów (kolejno do 9, 9 oraz 10), dosłownie „wyszarpując” półfinałowe zwycięstwo i udowadniając, że nie przez przypadek znalazły się w ścisłej czołówce świata, która otrzymała przywilej startu w Grand Finals w stolicy Tajlandii.

W finale Polki zmierzyły się z młodziutkimi (czternastoletnimi!) Japonkami Miu Hirano / Mima Ito, które były rewelacja tegorocznych zawodów World Tour. Azjatki potwierdziły swoją klasę i wygrały zdecydowanie.  – Sobotni finał totalnie nie wyszedł, rywalki były lepsze we wszystkich elementach gry. Życiowy mecz „Natka” i „Grzybek” rozegrały w ćwierćfinale. Półfinał też był bardzo dobry, ale już bez takiego błysku i polotu. Jest też dobra strona gry finałowej, bowiem wiemy nad czym musimy pracować, a jest tego jeszcze dużo – ocenił selekcjoner.

Za zajęcie 2. miejsca w Bangkoku Polki zarobiły 20 tysięcy dolarów do podziału, zaś triumfatorki wielkiego finału – dwa razy więcej. To najlepszy wynik w historii występów Polaków w imprezie kończącej cykl prestiżowych rozgrywek ITTF World Tour.

Wyniki turnieju gry podwójnej ITTF World Tour Grand Finals kobiet:

Ćwierćfinał:
Katarzyna Grzybowska / Natalia Partyka – Ai Fukuhara / Misako Wakamiya 4:2 (12:10, 3:11, 10:12, 11:7, 13:11, 11:6)

Półfinał:
Lee Ho Ching / Ng Wing Nam – Katarzyna Grzybowska / Natalia Partyka 2:4 (11:5, 5:11, 11:8, 9:11, 9:11, 10:12)

Finał:
Miu Hirano / Mima Ito Katarzyna Grzybowska / Natalia Partyka 4:0 (11:7, 11:6, 11:4, 11:5)

źródło: własne / PZTS; foto: ittf.com