XXVII Turniej Szachowy z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

W sobotę 2 maja w Publicznym Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach odbył się XXVII Turniej Szachowy z okazji Święta Konstytucji 3 Maja pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce. Organizatorem turnieju był tradycyjnie Klub Szachowy Skoczek Siedlce.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Uczestniczyło w nim 56 zawodniczek i zawodników.

Zwycięzcą turnieju został Adam Łukasik ze Skoczka Siedlce, który wyprzedził kolegę  klubowego mistrza Marcina Mycia. Obaj uzyskali po 6,5 pkt. Trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej, co było zarazem największą miłą niespodzianką turnieju, zajęła dwunastoletnia Patrycja Waszczuk z Międzyrzeca Podlaskiego z 6 pkt. Patrycja jest obecnie zawodniczką drużyny juniorów TS Wisła Kraków, a jednocześnie od 3 sezonów gra w drużynie seniorów KSz Skoczek Siedlce.  Czwarty był Michał Zieliński z MTSz Mińsk Mazowiecki – 5,5 pkt. Kolejnych siedmiu zawodników uzyskało po 5 pkt. Byli wśród nich: 5. Andrzej Czapla, 6. Tomasz Sikorski, 7. Sławomir Kurpiewski, 8. Wiesław Kobryń – wszyscy Skoczek Siedlce, 9. Andrzej Litwiniec, 10. Hubert Goławski – obaj z Radzynia Podlaskiego, 11. Paweł Węgrzyniak z Międzyrzeca Podlaskiego

W  przypadku tej samej liczby zdobytych punktów  o kolejności miejsc zawodników decydowała dodatkowa punktacja pomocnicza Bucholtza, polegająca na sumowaniu punktów przeciwników.

3. Aksandra Szyszko – MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski – 4

Zwycięzcy otrzymali puchary, a dzieci i młodzież za zajęcie miejsc I – III we wszystkich klasyfikacjach upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Siedlce.

Najstarszym uczestnikiem turnieju był Zbigniew Świderski z Siedlec, który w tym roku ukończył 89 lat (!) i został nagrodzony dyplomem okolicznościowym. Najmłodszym uczestnikiem turnieju był ośmioletni Mikołaj Seń z Warszawy.

Pełne wyniki turnieju zostały opublikowane na stronie programu sędziowskiego ChessArbiter Pro:

Punkty zdobyte przez zawodników w turnieju zostały zaliczone do punktacji Grand Prix Siedlec 2015.

źródło: własne; foto: Skoczek Siedlce