IV Edycja Biegów Górskich w Szczawnicy (fotogaleria)

W sobotę 23 kwietnia w Szczawnicy odbyły się już po raz czwarty biegi dla wyjątkowo twardych ludzi: Niepokorny Mnich na dystansie ponad 96 km, Wielka Prehyba 43,3 km, Chyża Durbaszka na 22 km i Hardy Rolling – 6 km. W sumie wszystkie biegi ukończyło 1117 osób, a pośród nich pięcioro zawodników Yulo Run Team Siedlce.

Najwcześniej, bo o godzinie 3:00 wystartowali zawodnicy ultra maratonu Niepokorny Mnich. Jego trasa prowadziła szlakami Beskidu Sądeckiego przez Halę na Prehybie, Rytro, Eliaszówkę, w kierunku Małych Pienin, przecinała granicę polsko-słowacką, tam przez Vyšné Ružbachy do Czerwonego Klasztoru, i na koniec biegła wzdłuż Dunajca, aż do Szczawnicy. Łączna suma przewyższeń wyniosła niespełna 4300 m n.p.m.

Doskonale z trasą i wszelkimi trudnościami górskiego biegu poradził sobie Marcin Olek (Yulo Run Team Siedlce), który na mecie zameldował się po 11 godzinach i 22 minutach zajmując 5 miejsce w doborowej stawce 300 biegaczy.

Nie mniej spektakularny sukces odniosła Barbara Jóźwiak (Yulo Run Team) debiutująca na dystansie ultra. Trudną trasę pokonała w 15 godzin i 30 minut zajmując 11 miejsce wśród kobiet i 154 open.

Zwycięzcą Niepokornego Mnicha został Tomasz Komisarz, który dotarł na metę z czasem 10:24:42, drugi był Artur Baran (10:54:38), a trzeci Remigiusz Rzepka (11:07:22). W sumie morderczy ultra maraton ukończyło 246 zawodników.

Największe zainteresowanie budził dystans Wielkiej Prehyby ponieważ w ramach tego biegu, już po raz drugi zostały rozegrane Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. Zwycięzcą po raz drugi został Marcin Świerc, poprawiając swój poprzedni wynik aż o 15 minut (czas 3:15:20), a wicemistrzem ponownie został Bartosz Gorczyca, który miał czas 3:21:57. Brązowy medal trafił do Miłosza Szcześniewskiego (3:32:03).

Wśród 495 osób, które ukończyły Wielką Prehybę byli także siedlczanie. Na miejscu 178 uplasował się borykający się z kontuzją mąż „Niepokornej Mniszki” – Krzysztof Jóźwiak z Yulo Run Team (czas 05:26:33), zaś lokaty 425 i 426 zostały przyznane również biegającemu małżeństwu Yulo Run Team – Sylwii i Michałowi Korzeniowskim, którzy ukończyli wspólnie bieg w czasie 07:07:42.

Należy też wspomnieć o wyczynie innego siedlczanina – Łukasza Zdanowskiego, aktualnie mieszkającego i trenującego w Kościelisku, wicemistrza tegorocznej edycji „Baikal Ice Marathon”  – jednego z najtrudniejszych maratonów na świecie, którego trasa jest wytyczona po zamarzniętym jeziorze Bajkał. Łukasz rywalizował na dystansie 20,2 km o przewyższeniu +820/-970 m (Chyża Durbaszka) ostatecznie zajmując bardzo dobre 4 miejsce, tracąc do zwycięzcy, Kamila Jastrzębskiego niespełna 8 minut.

W tym też biegu udział wzięła Marta Biernacka, także z Siedlec, zajmując dobre 106 miejsce z pośród 250 zawodników kończących zawody.

Odnotować należy również start Lecha Iwińskiego (Siedlce), który w biegu Hardy Rolling  na dystansie 6 km i przewyższeniu +350/-350 m zajął miejsce 38 (czas 00:39:13).