Czołówka wyciskaczy w Siedlcach (multimedia)

W sobotę 8 kwietnia w Siedlcach odbył się Międzynarodowy Puchar Polski w wyciskaniu sztangi leżąc pod auspicjami dwóch międzynarodowych federacji sportów siłowych World Physique Federation i Polskiej Unii Trójboju Siłowego.

Patronat Honorowy nad imprezą sprawowała europosłanka Julia Pitera. Gospodarzem zawodów był Tomasz Araszkiewicz i Publiczne Gimnazjum nr 4. Za organizację zmagań odpowiadał komitet organizacyjny w składzie: Piotr Karaś, Paweł Trojanowski oraz Artur Kozłowski, działający z ramienia – Stowarzyszenia Sportowego WPF Poland.

Do rywalizacji stawiła się prawie cała krajowa czołówka w wyciskaniu sztangi leżąc. Do Siedlec zawitało około 100 zawodników i zawodniczek, w tym ponad 20 mistrzów świata i Europy. Organizatorzy ugościli atletów z najodleglejszych zakątków naszego kraju, a rekordzista Andrzej Kocyła przyjechał aż ze Złotoryi (ok. 750 km). Jego udział w Siedlcach był warty wysiłku, ponieważ udało mu się pobić rekord życiowy, unosząc sztangę o wadze 250 kg. Ten wyczyn dał mu mu zwycięstwo w kategorii wagowej do 110 kg, klasyfikacji wiekowej Masters Open, a również w rywalizacji z najcięższymi zawodnikami tego turnieju, którzy byli sklasyfikowani w specjalnej klasyfikacji „250+”. Kocyła zajął trzecie miejsce za triumfatorem poprzednich siedleckich zawodów Marcinem Karkulą, który podniósł niebagatelny ciężar 267,5 kg. Pierwsze miejsce po zaciętej walce przypadło w udziale Robertowi Cyrwusowi (podniósł ciężar 270 kg).

Na szczególną uwagę i słowa najwyższego uznania zasłużył Marcin Garbas, który startując w kategorii wagowej do 75 kg podniósł sztangę o wadze 210 kilogramów! Tym samym okazał się najlepszy w klasyfikacji Open Overall Men, a także w grupie Senior 24-32 lata.

W zawodach brali udział zawodnicy z Siedlec, reprezentujący klub Kuźnia Formy – Słownia & Fitness. Anita Grądzka, zawodniczka ważąca zaledwie 41,3 kg, w kategorii Open Kobiet zajęła czwarte miejsce, co należy uznać za jej ogromny sukces. Carmena Luty zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji Junior do 23 lat, podnosząc ciężar o wadze 62,5 kg. Daniel Zagozdon (waga 59,8 kg) podniósł sztangę o wadze 120 kg, co dało mu drugie miejsce w kat. 67,5 kg. Siedlce reprezentował również Kamil Pilarski, który po zwycięskiej walce z ciężarem 200 kg ostatecznie zajął trzecie miejsce w klasyfikacji Junior do 23 lat.

Rywalizacja odbyła się w 9 kategoriach wagowych i 12 kategoriach wiekowych. W trakcie Pucharu Polski odbyły się też X Jubileuszowe Mistrzostwa Tytana – najbardziej utytułowanego klubu w Polsce – zdobywcy tytułu drużynowego Mistrza Świata, w klubie tym zrzeszonych jest około 50 mistrzów świata i Europy.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Tytan Team, na drugim miejscu znalazł się Chałaj Team, natomiast na najniższym stopniu podium został sklasyfikowany Central Tytan Team.

Specjalnie dla kibiców odbyła się również rywalizacja w III Pucharze Monstera, czyli rywalizacji w wyciskaniu sztangi leżąc, ale przy użyciu specjalnych rękawów wspomagających i w tej rywalizacji zawodnicy wyciskali sztangę o ogromnym ciężarze, przekraczającym nawet 300 kg. a rekordzista pokonał ciężar 330 kg!

Organizatorzy już teraz gorąco zapraszają Mistrzostwa Świata w Trójboju Siłowym, które będą odbywały się w Siedlcach w dniach 30 listopada – 3 grudnia.