Nartorolkowe starty Macieja Staręgi w Norwegii

Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce) uczestniczył w biegach Blink Festival, który odbył się w Norwegii.

Blink Festival to coroczna, największa na świecie impreza nartorolkowa rozgrywana w norweskim Sandnes. Blink Festival ściąga wiele sławnych nazwisk zarówno ze świata biegów jak i biathlonu. W tym roku było podobnie.

W zawodach brał udział także narciarz Rawy Siedlce, Maciej Staręga. Siedlczanin rywalizował w biegu na 15 km techniką dowolną i w sprincie.

Organizatorzy do biegu ze startu wspólnego na 15 km postanowili dopuścić 32 panów. Z racji, że chętnych było więcej, przeprowadzono kwalifikacje. 15 zawodników dostało prawo startu bez kwalifikacji. Do walki o pozostałe 17 miejsc przystąpiło ostatecznie 40 mężczyzn. Najszybsi byli Norwegowie: Aleksander Emil Dyrberg Ek, Morten Eide Pedersen, Even Hippe, a tuż za nimi, również z awansem do biegu głównego, był Maciej Staręga. Czas zwycięzcy to 3:20.01, strata Macieja wyniosła 3,88 sekundy.

Najszybszy w finałowej rywalizacji okazał się Rosjanin Sergey Ustiugov, który zdecydowanie, czyli o 2,2 sekundy wygrał finisz z 14-osobowej grupy. Drugi był Norweg Sindre Bjoernestad Skar, a trzeci Szwed Teodor Peterson (strata 2,9s). Maciej Staręga zajął 28 pozycję ze stratą 1:17,2. Bieg udało się ukończyć 29 panom. Trzech zostało zdublowanych.

Do biegu sprinterskiego chętnych było więcej i organizatorzy także przeprowadzili kwalifikacje, jednak nie dla wszystkich. Wśród 9 szczęśliwców obdarowanych dzikimi kartami na bezpośredni start w ćwierćfinale, znalazł się Maciej Staręga. Nasz zawodnik wygrał swój ćwierćfinał. W półfinale zajął piąte miejsce z bardzo dobrym czasem, jednak nie dało to awansu do finału. Ostatecznie został sklasyfikowany na 10 pozycji. Wygrał Norweg Skar przed Szwedem Petersonem.

źródło: własne / skipol; foto: skipol