wtorek, 19 marca 2024r.

W regionie: Ta ostatnia minuta. Derby dla Radzynia

W meczu 29 kolejki III ligi grupy 4, Orlęta Spolmlek Radzyń Podlaski pokonały Podlasie Biała Podlaska 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Rafał Kiczuk.

Trzecioligowe rozgrywki wkraczają w decydujący etap. Mecz w Radzyniu Podlaskim był niezwykle istotny dla gospodarzy, jak i przyjezdnych. Niezbyt udana runda rewanżowa w wykonaniu Orląt sprawiła, że zaczęło się pojawiać coraz więcej spekulacji dotyczących przyszłości trenera Rafała Borysiuka.  Dzień przed meczem z Podlasiem, na mediach społecznościowych drużyny z Radzynia ukazał się komunikat informujący o tym, że zarząd klubu nie rozważa w najbliższym czasie zmiany na stanowisku szkoleniowca Orląt.

Jeszcze więcej nerwowości przed derbami północnej części województwa lubelskiego było w obozie Podlasia. Znajdujący się w strefie spadkowej podopieczni Przemysława Sałańskiego, musieli w tym meczu zwyciężyć, by poprawić swoją sytuację w tabeli na pięć spotkań przed końcem rozgrywek. Dla drużyny z Białej Podlaskiej utrzymanie byłoby wymarzonym zwieńczeniem niezwykle trudnego sezonu. W okolicznościach zawieszenia przez władze miasta prac przy budowie nowego stadionu w Białej Podlaskiej, drużyna Podlasia większość domowych meczów zmuszona była grać w Piszczacu.

W pierwszej połowie spotkanie było typowym meczem walki. Widać było, że nikt nie chciał popełnić kosztownego błędu. Najlepszą sytuację w tej części spotkania miał Przemysław Ilczuk. W 17 minucie, po podaniu Macieja Wojczuka – zawodnik Orląt strzelił minimalnie obok bramki strzeżonej przez Macieja Wrzoska. Ten sam zawodnik próbował szczęścia jeszcze w 34 minucie, ale również uderzył niecelnie. Podlasie ograniczało się w pierwszej połowie jedynie do nielicznych kontr. Jedną z nich wyprowadził Tomasz Andrzejuk, który przechwycił złe podanie Arkadiusza Kota i popędził na bramkę Orląt, jednak jego strzał został w porę zablokowany.

W drugiej połowie nasiliły się ataki Orląt, ale długo nie mogły przełożyć się na akcję bramkową. Wyróżniającą się postacią drugich 45 minut spotkania był Damian Gałązka. Pomocnik Orląt precyzyjnie wykonywał stałe fragmenty i cały czas szukał gry w okolicach pola karnego rywali. W 56 minucie po dośrodkowaniu Gałązki z rożnego, na krótki słupek celnie uderzył Kot. W 61 minucie jeden z groźniejszych strzałów Podlasia w tym spotkaniu oddał lewą nogą Jakub Syryjczyk. W kolejnych akcjach karty rozdawał Gałązka. W 66 minucie dośrodkował na głowę Wojczuka, który strzelił minimalnie niecelnie. Trzy minuty później piłkarze zamienili się rolami i to Wojczuk obsłużył byłego zawodnika ŁKS Łomża, a ten oddał strzał na bramkę Podlasia. Najgroźniejsze sytuacje bialczanie kreowali w okolicach 70 minuty. Zaczęło się od groźnie bitego rzutu wolnego Mychajło Kaznochy. Kilka minut później na strzał wysokim łukiem z ponad 35 metrów zdecydował się środkowy obrońca Mateusz Konaszewski i niewiele brakowało by zaskoczył strzegącego bramki Orląt Roberta Nowackiego.

Decydująca okazała się ostatnia minuta regulaminowego czasu gry. Z rzutu rożnego na długi słupek dośrodkowywał Gałązka. W właściwym miejscu znalazł się nieobstawiony Rafał Kiczuk, który mocnym uderzeniem z powietrza nie dał szans na interwencję bramkarzowi Podlasia. Dzięki zwycięstwu Orlęta Radzyń Podlaski są już bardzo blisko pewnego utrzymania, czego nie może powiedzieć o sobie drużyna Podlasia Biała Podlaska.

PLANY ORLĄT I PODLASIA

W 30 kolejce Podlasie Biała Podlaska zagra swój mecz w sobotę 11 maja o godzinie 17, kiedy to podejmować będzie w Piszczacu Avię Świdnik. Orlęta zaś zagrają 12 maja o godz. 17 – gdzie zmierzą się w Kozienicach z Wisłą Puławy, która nie może obecnie grać na swoim obiekcie. Stadion w Puławach stanie się w najbliższym czasie bazą treningową reprezentacji biorących udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata U-20 rozgrywanych w Polsce.

08.05.19, 17:00 – Radzyń Podlaski

III liga: Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski – Podlasie Biała Podlaska 1:0 (0:0)

Bramki: Rafał Kiczuk 90

Orlęta: 12. Robert Nowacki – 5. Bartosz Ciborowski, 17. Rafał Kiczuk, 4. Radosław Kursa, 3. Patryk Szymala – 15. Karol Rycaj (69, 13. Tomasz Zaręba), 18. Michał Panufnik (81, 20. Kacper Waniowski) , 11. Przemysław Ilczuk (90, 6. Kacper Lipiński), 8. Arkadiusz Kot, 7. Damian Gałązka (90, 19. Turek Karol) – 9. Maciej Wojczuk

Podlasie: 1. Maciej Wrzosek – 2. Artur Renkowski, 3. Mateusz Konaszewski, 14. Patryk Mitura, 4. Mateusz Łakomy, 20. Paweł Komar (90, 10. Olaf Martynek) – 11. Jakub Syryjczyk (64, 15. Bartłomiej Tkaczuk), 8. Kamil Dmowski (85, 17. Jarosław Kosieradzki), 7. Mychajło Kaznocha (79, 27. Damian Leśniak), 6. Tomasz Andrzejuk – 9. Mariusz Chmielewski (72, 13. Paweł Zabielski)

Żółte kartki: Bartosz Ciborowski 32, Arkadiusz Kot 37 – Paweł Komar 61

Sędzia: Karol Iwanowicz (Kraśnik)