wtorek, 19 marca 2024r.

Dwoje siedlczan na podium lekkoatletycznych mistrzostw Polski U-18

W Arenie Toruń odbyły się halowe mistrzostwa Polski w lekkoatletyce U-18 i U-20. Siedlczanie dwukrotnie stawali na podium.

Przez 3 dni (14-16 lutego) w w hali Arena Toruń trwały lekkoatletyczne mistrzostwa Polski U-18 i U-20. Na starcie pojawiło się ponad 1000 młodych zawodników z ok. 220 klubów. W mieście Kopernika byli także lekkoatleci reprezentujący trzy kluby z naszego miasta: WLKS Siedlce-Nowe Iganie, MKS Pogoń Siedlce oraz SKS Feniks Siedlce. Nasi lekkoatleci wywalczyli w Toruniu dwa medale.

Po raz pierwszy radosne wieści dotarły do nas drugiego dnia zmagań, przed południem. Dotyczyły one startu Wiktorii Wróbel. Zawodniczka WLKS rywalizowała na dystansie 1000 m w kat. U-18. Wystąpiła w pierwszym biegu. Czas osiągnięty przez Wiktorię – 2.57,26 okazał się być jej nowym rekordem życiowym i dał jej 3 miejsce w biegu, w którym startowała. Pozostawało oczekiwanie na czasy z drugiego biegu w tej konkurencji, który jak się później okazało, był dużo wolniejszy. Tym sposobem zawodniczka WLKS, mogła się cieszyć z medalu koloru brązowego.

Drugi medal zawisł na szyi Szymona Cydejko. Pogonista wygrał swój bieg eliminacyjny na 600 m (U-18), osiągając czas 1.23,08. W wąskim sześcioosobowym niedzielnym finale zajął 3 miejsce (1.22,76) i wywalczył brązowy medal. Poziom biegu był wysoki. Triumfator Kacper Lewalski (MKS Elbląg) uzyskał najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki (1.20,06), ale także rezultat plasujący go na pozycji lidera światowych tabel U-18.

Piąte miejsce w chodzie na 5000 m (kat. U-18) zajął Szymon Przestrzelski. Zawodnik WLKS uzyskał czas 26.33,17. Do medalowej pozycji zabrakło nieco ponad minutę.

Do walki w siedmioboju (kat. U-20) przystąpił Adam Donacki z Feniksa. W rozłożonych na dwa dni konkurencjach zdołał uzyskać 4258 punktów, co uplasowało go na wysokim 5 miejscu (na 11 startujących). W czterech konkurencjach poprawiał swoje rekordy życiowe. Oto jakie wyniki osiągał:
7. bieg na 1000 m (3.02,77) – rek. życ.

Magdalena Jastrzębska i Julia Księżopolska (obie WLKS) startowały w eliminacjach biegu na 800 m (U-20). Obu dziewczętom udało się uzyskać awans do finału. Magdalena w swoim biegu zajęła trzecie miejsce (2.17,81), zaś Julia wśród swoich rywalek była czwarta (2.20,91). Liczyliśmy na podium którejś z pogonistek, ale nie tym razem. Jako piąta linię mety przekroczyła Jastrzębska (2.16,67), a jako szósta Księżopolska (2.19,84).

W biegu na 60 m U-18 startował Oskar Czapczuk. W eliminacjach sprinter WLKS zajął drugie miejsce w swoim biegu, uzyskując czas 7,33. Oczywiście dało mu to awans do finału. W nim Czapczuk pobiegł jeszcze szybciej – 7.30, ale nie wystarczyło to na powalczenie o medal. Rywale byli o wiele szybsi. Siedlczanin został sklasyfikowany na 8 pozycji.

Łukasz Żuk przystąpił do rywalizacji w biegu na 800 m U-20. Lekkoatleta Pogoni w swoim biegu zajął ostatnie 9 miejsce (2.14,54) i musiał odłożyć marzenia o medalu na kolejny rok. Ostatecznie został sklasyfikowany na 27 miejscu.

15 lutego w Spale w zawodach kontrolnych PZLA startowali kulomioci WLKS Siedlce-Nowe Iganie. Andrzej Gudro zajął drugie miejsce (19.18), a Michał Walenda z nowym rekordem życiowym (17.40) był piąty.