Tylko punkt w Gdańsku

W przedostatnim meczu rundy zasadniczej siedleccy rugbiści przegrali 29:33 w Gdańsku.

Po dwóch kolejnych porażkach Pogoniści nie mogli sobie poradzić na porażkę w Gdańsku. Siedlczanie udali się do Grodu Neptuna w niepełnym składzie. Na jednym z ostatnich przedmeczowych treningów urazu doznał podstawowy filar Davit Chaduneli.

Zdobywanie punktów zainicjowali gospodarze. Po kilku minutach gry karnego wykorzystał znany z gry w Siedlcach Rafał Janeczko. Pogoniści ruszyli do odrabiania strat, jednak w ofensywie brakowało spokoju i dokładności. Lechiści dobrze spisali się w obronie, co pomogło im przenieść akcję na połowę gości i wywalczyć rzut karny. Ponownie został on wykorzystany przez Janeczkę. To nie był koniec problemów drużyny Andrzeja Kozaka. Po 20 minutach gdańszczanie prowadzili 18:0 po dwóch przyłożeniach w krótkim odstępie czasu Milana Kossakowskiego i Zaviena Klaasena. Na domiar złego urazu wykluczającego dalszą grę doznał Romeo Nkoane… Tuż przed przerwą słońce wreszcie zaświeciło dla Pogoni. Najpierw Janeczko obejrzał żółtą kartkę, a następnie Przemysław Rajewski zaliczył akcję 5+2. Do przerwy było jednak 18:7 dla Lechii.

Po kilku minutach gry w drugiej połowie siedlczanie odrobili część strat po karnym Przemysława Rajewskiego. Lechiści odpowiedzieli konkretnie – przyłożeniem Kewina Bracika i podwyższeniem Janeczki. Po godzinie gry akcję meczu przeprowadził Krystian Adamiak, który przed położeniem punktów przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów. Gdańszczanie nie podłamali się tą sytuacją. Klaasen znalazł lukę w siedleckiej defensywie i przyłożył po raz drugi. Na kwadrans przed końcem meczu Lechia wygrywała 30:17. Pogoń nie poddała się. Najpierw odpowiedziała zespołową akcją i przyłożeniem Krystiana Olejka, następnie przyłożeniem Isitolo Tuumotooy i podwyższeniem Przemysława Rajewskiego. Z 13 punktów przewagi zrobił się jeden (30:29). Ostatnie słowo należało jednak do Lechii, która z pomocą Pawła Boczulaka wykorzystała karnego i wygrała 33:29.

– Lechia wykorzystała w pierwszej połowie to, że grała z wiatrem. Nie rozumiem decyzji sędziego, który gwiżdże spalonego w grze otwartej. Dziwię się również arbitrowi, że nie preferuje drużyny, która ma przewagę w młynie. Nie chcę zganiać wszystkiego na sędziego. W pierwszej połowie przegraliśmy trzy swoje auty, w drugiej dwa – nie powinniśmy tego zrobić. Gratuluję Lechii, ryk lwa był słyszalny. Mamy punkt bonusowy, który pozwoli nam utrzymać czwartą pozycję w razie wygranej z Orkanem – powiedział tuż po meczu trener Kozak.

19 czerwca o 16:00 Pogoniści podejmą Orkana Sochaczew. Zwycięzca tego meczu zagra w małym finale ze Skrą Warszawa.

13.06.21, 16:00 – Gdańsk

Ekstraliga: Lechia Gdańsk – MKS Pogoń Awenta Siedlce 33:29 (18:7)

Punkty: Rafał Janeczko 10 (2 K, 2 pd), Kewin Bracik 5 (P), Zavien Klaasen 10 (2 P), Milan Kossakowski 5 (P), Paweł Boczulak 3 (K) – Przemysław Rajewski 14 (P, K, 3 pd), Krystian Adamiak 5 (P), Krystian Olejek 5 (P), Isitolo Tuumotooa 5 (P)

Lechia (wyjściowy): 2. Igor Olszewski, 1. Sebastian Kacprzak, 3. Andile Ngonyama, 4. Michał Krużycki, 20. Radosław Dabkiewicz, 6. Colin Nyaoda, 7. Marek Płonka, 8. Krzysztof Smoliński, 23. Rafał Janeczko, 10. Jakub Możejko, 22. Milan Kossakowski, 12. Zavien Klaasen, 13. Kewin Bracik, 11. Olaf Niespodziany, 15. Robert Wójtowicz

Pogoń: 18. Dawid Rajewski, 2. Adrian Chróściel, 3. Isitolo Tuumotooa, 5. Marek Mirosz (70, 19. Bartłomiej Bareja), 4. Krystian Olejek, 6. Norbert Kargol, 7. Maciej Panasiuk, 8. Eduard Wertyłećkyj, 9. Krystian Adamiak, 10. Romeo Nkoane (26, 21. Kacper Dębek), 23. Adam Dudek, 12. Patelesio Sili, 26. Przemysław Rajewski, 11. Tomasz Biernacki, 14. Łukasz Korneć

Żółta kartka: Rafał Janeczko 40

Sędzia: Dominik Jastrzębski (Pomorski Okręgowy Związek Rugby)