100 meczów na 100-lecie #51: Orlęta Radzyń Podlaski – Chełmianka Chełm (fotogaleria)

Orlęta Radzyń Podlaski pomimo gry w osłabionym składzie rozgromiły Chełmiankę Chełm w finale Pucharu Polski na szczeblu LZPN.

Trener Mikołaj Raczyński zdawał sobie sprawę, że nadrzędnym celem jest walka o utrzymanie w III lidze, więc w wyjściowej jedenastce postawił na drugi garnitur. Chełmianka przystąpiła do meczu w zestawieniu zbliżonym do optymalnego.

Orlęta spisały się jednak o niebo lepiej od Chełmianki. W pierwszej połowie padł tylko jeden gol. W 38 minucie po dośrodkowaniu Kacpra Wiatraka z rzutu rożnego piłka minęła większość piłkarzy w szesnastce, by wreszcie trafić do Patryka Szymali. Lewy obrońca oddał potężne uderzenie, które po obiciu poprzeczki wpadło do siatki. Chełmianka grała statycznie i do bólu przewidywalnie. Patryk Rojek miał co robić, ale nie został zmuszony do nadludzkiego wysiłku.

Kluczowym momentem drugiej połowy był jej początek. Najpierw Rojek zatrzymał strzał rezerwowego Pawła Myśliwieckiego z ostrego kąta, a następnie inny zmiennik Arkadiusz Maj został sfaulowany przez Łukasza Mazurka w polu karnym. Poszkodowany wcielił się w rolę egzekutora. W 62 minucie Maj po podaniu Szymali skompletował dublet. W tym momencie mecz otworzył się na dobre. W wymianie ciosów skuteczniejsze okazały się Orlęta. W roli głównej wystąpili rezerwowi: w 78 minucie Maciej Filipowicz zabawił się z defensywą Chełmianki, a po chwili Adrian Nowosadko z bliska ustalił wynik na 5:0 po wstrzeleniu Szymali. Podsumowaniem ofensywnych starań Chełmianki była ostatnia akcja meczu, kiedy Ołeksij Prytulak nie zdołał dobić piłki do bramki z dosłownie dwóch metrów.

Orlęta wygrały wojewódzki puchar po raz drugi z rzędu. Do kasy III-ligowca z Radzynia Podlaskiego wpłynęło 46000 złotych, a w przyszłym sezonie powalczy w rozgrywkach ogólnopolskich.

16.06.21, 17:30 – Radzyń Podlaski

Finał Pucharu Polski LZPN: Orlęta Radzyń Podlaski – Chełmianka Chełm 5:0 (1:0)

Bramki: Patryk Szymala 38, Arkadiusz Maj 53 k, 62, Maciej Filipowicz 78, Adrian Nowosadko 80

Orlęta: 12. Patryk Rojek – 5. Pawieł Czeladko (82, 14. Bartłomiej Siudaj), 2. Mateusz Chyła, 4. Norbert Myszka, 3. Patryk Szymala – 20. Kacper Wiatrak (77, 18. Adrian Nowosadko), 6. Albertín, 23. Szymon Kamiński, 15. Karol Rycaj (77, 10. Karol Kalita), 19. Daniel Kleber (46, 9. Arkadiusz Maj) – 11. Piotr Kuźma (53, 16. Maciej Filipowicz)

Chełmianka: 33. Sebastian Ciołek – 3. Dawid Brzozowski (70, 11. Michał Grądz), 19. Michał Budzyński, 4. Łukasz Mazurek, 14. Michał Wołos – 7. Dawid Skoczylas, 17. Tomasz Brzyski, 18. Jakub Bednara (46, 10. Krystian Wójcik), 15. Grzegorz Bonin, 16. Hubert Kotowicz (61, 21. Ołeksij Prytulak) – 6. Przemysław Kanarek (46, 9. Paweł Myśliwiecki)

Żółte kartki: Piotr Kuźma 29 – Dawid Brzozowski 22, Łukasz Mazurek 58

Sędzia: Karol Iwanowicz (Lublin)

źródło: własne; foto: Kamil Ułasiuk