wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Staręga ponownie z punktami w Tour de Ski

Rywalizacja w Tour de Ski przeniosła się do niemieckiego Oberstdorfu. Nie było fajerwerków w biegu na 15 km w wykonaniu Macieja Staręgi (UKS Rawa Siedlce), ale jego start w sprincie techniką klasyczną był bardziej udany.

31 grudnia w niemieckim Oberstdorfie odbyły się ostatnie w tym roku kalendarzowym zawody w ramach Tour de Ski. Biegacze wystartowali w biegu na dystansie 15 km łyżwą. Tego dnia triumfował Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. W czołowej „30” znalazł się polski reprezentant – Dominik Bury, który uplasował się na 30 miejscu, zaś siedlczanin Maciej Staręga uplasował się na odległej 76 pozycji.

W Nowy Rok biegacze narciarscy rywalizowali w sprincie stylem klasycznym. Początek roku okazał się udany dla polskich zawodników. Dwóch podopiecznych Lukasa Bauera zameldowało się w finałowej „30” sprintu. Osiemnasty rezultat w kwalifikacjach osiągnął Kamil Bury, który rywalizację w ćwierćfinale zakończył na piątym miejscu i tym samym w noworocznych zawodach zajął 24 pozycję. Trzydziesty w eliminacjach był Maciej Staręga. W swoim ćwierćfinale zajął 5 lokatę i  ostatecznie sprint w Oberstdorfie ukończył na 25 miejscu. Wygrał, podobnie jak dzień wcześniej, Klaebo.

Bury i Staręga mogą być z siebie zadowoleni. Ostatni raz dwóch biało-czerwonych biegaczy w tych samych zawodach zdobyło punkty w… 2009 roku. Dla zawodnika UKS Rawa Siedlce ponadto było to pierwsze Top 30 w klasyku od marca 2017 roku.

Klaebo umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji Tour de Ski. Jeśli chodzi o Polaków, to Dominik Bury spadł na 33 miejsce, a do Norwega traci 5.14 min, Kamil Bury jest 60 (strata 7.29), a siedlczanin Maciej Staręga 73 (strata 10.40).

Ostatnim etapem 16 edycji Tour de Ski będzie rywalizacja we włoskim Val di Fiemme (3-4 stycznia).