czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Rugby: Weterani zdobyli Puchar Sanssouci w Poczdamie

Reprezentacja Polski weteranów wygrała międzynarodowy turniej rugby Sanssouci Cup w Poczdamie, w składzie znalazło się jedenastu zawodników WFS Siedlce Veterans.

W Sanssouci Cup wzięło udział dziewięć drużyn z Niemiec, Polski, Rosji i Włoch, z których stworzona sześć zespołów turniejowych. W pierwszym meczu Polacy zmierzyli się z selekcją niemieckich klubów Old Boys Hamburg i Berliner Rugby Club Old Boys, paradoksalnie mecz z najsłabszym zespołem turnieju był najgorszy w wykonaniu naszego zespołu. Widoczny był brak zgrania, a indywidualne akcje kończyły się zwykle młynem dla przeciwnika, przepisy zabraniały bowiem biec z piłką dłużej niż 20 metrów. Po przyłożeniach Grzegorza Pliszki i Artura Moroza Polacy prowadzili wprawdzie 10:0, ale wynik utrzymywał się do końcowych minut meczu. Niemcy zdobyli przyłożenie na 10:5 co poderwało naszych graczy, punkty Krzysztofa Kisielińskiego ustaliły wynik na 15:5. Drugi mecz z włosko-niemieckim zespołem Ribolliti Firenze i Stahl Brandenburg był już zdecydowanie lepszy mimo, że przeciwnik był bardziej wymagający. Dopracowanie współpracy formacji i ograniczenie indywidualnych akcji szybko przyniosło efekty na pole punktowe przedzierali się kolejno Paweł Piekarek, Adam Kociński, Artur Moroz, dwukrotnie Paweł Narojek, a następnie jeszcze Wojciech Plichta i Siergiej Janczszyn. Zwycięstwo 35:0 zapewniło Polakom awans do finału z którym spotkali się z rosyjskim zespołem Old Boys Kaliningrad. Spotkanie rozgrywano w strugach deszczu, który utrudniał opanowanie piłki obu drużynom. Nasz zespół zaatakował od pierwszego gwizdka zdobywając w pierwszych minutach dwa przyłożenia, które podpisali Jacek Kociński i Artur Moroz, wynik 10:0 utrzymał się do końca meczu zapewniając Poland Veterans zwycięstwo w Sanssouci Cup. W dalszej części meczu Rosjanie grali bowiem skuteczniej w obronie uniemożliwiając zdobycie kolejnych punktów. Najstarszym zawodnikiem naszej drużyny był Marian Marcinkowski z Oldboy Rugby Club Poznań, skończył 72 lata. Funkcję kapitana pełnili w kolejnych meczach: Zbigniew Wyrębiak, Artur Moroz i Piotr Płoszaj.
Uroczyste otwarcie i zakończenie turnieju oraz same meczy odbyły się kompleksie pałacowo-ogrodowym Parku Sanssouci, Polska dostała dużych rozmiarów przechodnią nagrodę, którą będzie musiała w przyszłym roku obronić. Mimo, że w czasie turnieju trwał międzynarodowy piknik, mecze traktowano bardzo poważnie.
Rugbiści mieli też czas na zwiedzenie poczdamskiej, barokowej starówki, pałacu Cecilienhof gdzie w 1945 roku odbywała się konferencja poczdamska, Glienicker Brucke, mostu wymiany szpiegów w czasach „zimnej wojny” oraz w Berlinie pozostałości muru berlińskiego, Reichstagu, Bramy Brandenburskiej czy kompleksu Pomnika Pomordowanych Żydów Europy.

Wyniki eliminacji:

Poland Veterans – Old Boys Hamburg + Berliner Rugby Club Old Boys 15:5 (10:0)

punkty –  Grzegorz Pliszka 5, Artur Moroz 5, Krzysztof Kisieliński 5

Poland Veterans – Ribolliti Firenze + Stahl Brandenburg 35:0 (20:0)

punkty – Paweł Narojek 10, Paweł Piekarek 5, Adam Kociński 5, Artur Moroz 5, Wojciech Plichta 5, Siergiej Janczszyn 5.
Finał o miejsce I:

Poland Veterans – Old Boys Kaliningrad 10:0 (10:0),

punkty – Jacek Kociński 5, Artur Moroz 5.

Kolejność końcowa:

1.Poland Veterans, 2. Old Boys Kaliningrad (Rosja), 3. BrandenburgAdler Poczdam (Niemcy), 4. Ribolliti Firenze (Włochy) + Stahl Brandenburg (Niemcy), 5. CUS Catania (Włochy) + Civita Castellana Roma (Włochy), 6.Old Boys Hamburg (Niemcy) + Berliner Rugby Club Old Boys (Niemcy).

W reprezentacji Polski weteranów zagrali: Tomasz Barczak, Krzysztof Kisieliński, Mariusz Krzyszczak, Mateusz Krzyszczak, Paweł Kuligowski, Paweł Narojek, Wojciech Plichta, Grzegorz Pliszka, Jacek Wierzbicki, Zbigniew Wyrębiak, Bartosz Zagalski.

autor: Jacek Wierzbicki

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;