Nieskuteczne w Warszawie

W ostatnim w tym roku meczu koszykarki MKK Siedlce poniosły kolejną porażkę w rozgrywkach I ligi centralnej. W stolicy przegrały z AZS UW 58:76.

Wygrana w meczu z AZS UW Warszawa miała przedłużyć nadzieje MKK Siedlce na znalezienie się w górnej „połówce” tabeli i walkę w play-offach. Do stolicy nasza drużyna wybrała się bez swojej liderki Pauliny Gajdosz, która w dalszym ciągu ma problemy ze stopą.

Nieobecność Gajdosz dało się zauważyć już od samego początku meczu w Warszawie. Brakowało osoby która uporządkowałaby grę i swoimi podaniami skutecznie otwierała koleżankom drogę do kosza. W związku z tym było wiele strat oraz niecelnych rzutów oddawanych z dystansu. Akademiczki za to bez problemów przedostawały się pod nasz kosz i w większości nie marnowały okazji. W dodatku przeprowadzały skuteczne szybkie kontry. Efektem tego było prowadzenie AZS-u po 10 minutach 21:14.

W kolejnych minutach obraz gry się nie zmieniał. Warszawianki kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie. Rządziły zwłaszcza Marta Mańkowska i Katarzyna Sobczyńska. Bezradne siedleckie koszykarki, chcąc zatrzymać rywalki, były zmuszone faulować wobec czego bardzo szybko złapały 5 przewinień. Niepokojący był fakt powiększania się przewagi miejscowych. W MKK nie było zawodniczki, która pociągnęłaby grę. Na rozgrywaniu zmieniały się Paulina Czachor z Mają Stachurą, ale bez efektów.  Do przerwy AZS wygrywał 43:32.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od celnych rzutów najlepszej na parkiecie Sobczyńskiej i AZS miał już 15 punktów przewagi. Wydawało się, że gospodynie będą dalej powiększać dystans. Tymczasem wystrzeliła Magdalena Kowalska. Po jej dwóch „trójkach” MKK przegrywał tylko 44:50. Trener AZS-u, Maciej Gordon był zmuszony poprosić o czas dla swoich podopiecznych. Przerwa na żądanie poskutkowała. „Uniwerek” wobec fatalnej skuteczności MKK oraz masy błędów naszych koszykarek znów odzyskał równowagę i uzyskał bezpieczną przewagę. Pod koszem warszawianek zawodziły nasze wysokie: Justyna Okulska, Ewelina Skardzińska i Wioletta Wiklak.

Gdy na początku czwartej kwarty akademiczki wyszły na prowadzenie 60:46, nieco się rozluźniły myśląc, że jest po meczu. Jednak nasze zawodniczki nie poddawały się. Dzięki trafieniom Mai Stachury i Kamili Petryki na 8 minut przed końcem MKK zmniejszył dystans do 5 oczek (55:60). Szkoleniowiec drużyny z Warszawy po raz kolejny musiał porozmawiać ze swoimi koszykarkami. Rozmowa ponownie pomogła ale nie bez znaczenia były też kolejne „pudła” MKK. Zamiast trafiać, nasze niemiłosiernie pudłowały ułatwiając AZS-owi odniesienie zwycięstwa 76:58.

Analizując statystyki widać gołym okiem, że skuteczność w MKK pozostawiała wiele do życzenia (31% przy 60% AZS-u). Gra pod tablicami na remis, za to z asystami było u nas na na minus (10 do 22), przy czym 10 asyst to wyczyn Magdaleny Romanek. Pokazuje to, że nasze koszykarki grały zbyt indywidualnie. A plusy? Przyzwoity dorobek punktowy na koncie Magdaleny Kowalskiej. Na plus postawa Kamili Petryki, która w ostatniej kwarcie swoimi trafieniami podrywała koleżanki z zespołu. Po reszcie dziewczyn należałoby się spodziewać więcej.

Opinia pomeczowa:

Arkadiusz Mazurkiewicz (trener MKK Siedlce): Zabrakło dziś kluczowej zawodniczki Pauliny Gajdosz, chociaż jedna jaskółka wiosny nie czyni. Znów zawiodła skuteczność i po raz kolejny zabrakło akcji w strefie podkoszowej. W drugiej i trzeciej kwarcie były momenty, że mieliśmy AZS na widelcu, ale nie starczyło koncentracji. Porażka ta sprawia, że na pewno znajdziemy się w dolnej strefie tabeli i będziemy walczyć o utrzymanie. Mogę powiedzieć, że po nowym roku dojdzie do dużych roszad w składzie. Będziemy renegocjować kontrakty i na pewno dojdą nowe zawodniczki.

21.12.11, 17:30 – Warszawa
I liga: MKK Siedlce – AZS UW Warszawa 76:58 (21:14, 22:18, 15:14, 18:12)

AZS UW: Sylwia Janas 18, Katarzyna Sobczyńska 17, Marta Mańkowska 12, Żaneta Kijanowska 6, Agata Opolska 6, Magdalena Romanek 5, Sylwia Zabielewicz 4, Edyta Kisiel 3, Iwona Zagrobelna 3, Katarzyna Chojnowska 2.

MKK: 10. Magdalena Kowalska 14 (2×3), 22. Kamila Petryka 13 (1×3), 14. Justyna Okulska 7, 19. Ewelina Skardzińska 6 (10 zbiórek), 7. Maja Stachura 5, 16. Katarzyna Agnieszczak 4 (8 zbiórek), 9. Paulina Czachor 3, 13. Katarzyna Ćwiklińska 2, 15. Wioletta Wiklak 2, 21. Agata Pacuszka 2.