poniedziałek, 24 czerwca 2024r.

Podsumowanie roku w sporcie cz. 1

Mamy za sobą jeden z najbardziej obfitujących w sukcesy sportowe rok.  W pierwszej części podsumujemy wyczyny piłkarzy, piłkarek, szczypiornistów, rugbistów, hokeistów i siatkarzy.

2011 rok to był dobry czas dla siedleckiej piłki. W szczególności dla MKP Pogoń Siedlce, który po wielu latach tułaczki po niższych ligach powrócił do II ligi. Na wiosnę 2011 roku nasi toczyli zacięty bój z MKS-em Kutno i Bronią Radom o mistrzostwo III ligi łódzko-mazowieckiej. Decydującym wydarzeniem w walce o awans był mecz w Kozienicach pomiędzy Pogonią a Bronią. Siedlczanie wygrali 3:2, po bramce w 90 minucie grającego trenera Grzegorza Wędzyńskiego. Przypieczętowanie awansu miało przypaść na otwarcie nowego obiektu na Błoniach Siedleckich. Otwarcie stadionu ROSRRiT uświetniło przybyciem około 3,5 tys. kibiców. Biało-niebiescy byli faworytem starcia z Wartą Sieradz, jednak przed długi czas przegrywali 0:2. Świetny finisz w wykonaniu miejscowych pozwolił na doprowadzenie do remisu. Do szczęścia potrzebna była porażka Broni z Legionovią, która stała się faktem. Przed startem sezonu 2011/12 z pracą pożegnał się asystent trenera Wędzyńskiego Grzegorz Siedlecki. Do Siedlec trafiła czwórka nowych graczy: Adam Czerkas i Marek Lendzion (ze Świtu), Grzegorz Krystosiak (Motor) i powracający z wypożyczenia do Naprzodu Paweł Marchel. Pogoń doskonale wystartowała w II-ligowych rozgrywkach, ale z każdym meczem, poza kilkoma przebłyskami, traciła rozpęd. Wahania formy dostrzegli działacze Pogoni, którzy po porażce z KSZO postanowili zastąpić na stanowisku dotychczasowego szkoleniowca Piotrem Szczechowiczem. MKP Pogoń świętowała w tym roku dwa awanse, drugi wywalczyli piłkarze rezerw Pogoni. Po zajęciu 3 miejsca w tabeli na koniec sezonu uzyskali promocję z siedleckiej Klasy A do Ligi okręgowej (szósty szczebel rozgrywek). Teraz w popularnej okręgówce siedlczanom wiedzie się różnie, choć po pierwszej części rundy jesiennej apetyty były spore. Na półmetku rozgrywek Pogoń II jest na 7 pozycji. Rok 2011 Pogoniści zakończyli na 10 miejscu. We wrześniu na nowowybudowanym stadionie ROSRRiT rozegrany został towarzyski mecz U-19 Polska – Białoruś, który biało-czerwoni wygrali 3:1. Po raz kolejny nie zawiodła siedlecka publiczność, która licznie wspierała młodych Polaków.

Drużyna kobiet MKS Pogoń Siedlce zakończyła poprzedni sezon na 8 miejscu i szczęśliwie utrzymała się na II-ligowym froncie. W trwającym sytuacja podopiecznych Michała Strzałkowskiego wygląda podobnie. Piłkarki z Siedlec po rundzie jesiennej zajmują przedostatnie miejsce w tabeli i na wiosnę czeka je walka o utrzymanie. Prawdopodobnie drużyna zostanie wzmocniona nowymi zawodniczkami.

Siatkarski rok rozpoczął się od Turnieju Noworocznego, w którym najlepsi okazali się zawodnicy PlusLigowej AZS Politechniki Warszawskiej. Po zmaganiach towarzyskich przyszedł czas na poważne granie, siatkarze KPS-u wygrali rundę zasadniczą, ale przegrali walkę o awans do turnieju finałowego z Camperem Wyszków. Czego nie udało się wywalczyć na parkiecie, to udało się zdobyć dzięki wykupieniu miejsca w pierwszej lidze od Jadaru Radom. Klub z naszego miasta przemianowany na KPS Jadar Siedlce przystąpił do rozgrywek I ligi. W letniej przerwie wymieniono niemal połowę składu, by spełnić wymagania sportowe zaplecza PlusLigi. Trener Maciej Nowak podkreślał przed startem sezonu, że celem jest utrzymanie się lidze. KPS dobrze radził sobie na własnej hali, jednak bolączką zespołu były mecze wyjazdowe (tylko 1 punkt zdobyty poza OSiR-em) i liczne przestoje. Niezadowalająca postawa zespołu skutkowała dymisją II trenera Roberta Podgórzaka, a opiekę nad zespołem powierzono duetowi Witold Chwastyniak – Maciej Nowak. Zarząd KPS-u wydał oświadczenie o zmianach w listopadzie, mimo to tymczasowa, zdawało się, sytuacja trwa nadal.
Latem odbyło się XI Grand Prix Siedlec w plażowej odmianie siatkówki. Zwycięzcami zostali: Marcin Śliwa i Grzegorz Kołodziej, którzy w finale pokonali Konrada Małka i Michała Nasiłowskiego.

Udany rok rugby w Siedlcach. Tylko trochę szczęścia zabrakło aby był perfekcyjny. W połowie czerwca rugbiści Pogoni Siedlce walczyli z ekipą AZS AWF Warszawa o awans do Ekstraligi. Po regulaminowym czasie gry i dogrywce wynik brzmiał 10:10, a o losach awansu zadecydowały kopy karne. W nich skuteczniejsi okazali się akademicy, którzy trafili trzykrotnie, przy jednym trafieniu Pogonistów. W trwającym sezonie siedleccy rugbiści zajmują 3 miejsce w tabeli, a ich cel pozostaje niezmienny, czyli awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Świętem jajowatej piłki w Siedlcach były Mistrzostwa Europy do lat 20, które zostały rozegrane w dniach 14-18 listopada na obiektach ROSRRiT. W finale turnieju reprezentacja Polski nie dała szans Mołdawii wygrywając 70:5. Kapitanem kadry był siedlczanin i zawodnik Pogoni Grzegorz Muszyński, który był jedną z czołowych postaci w szeregach biało-czerwonych. Należy odnotować także fakt powstania Miejskiego Klubu Rugby Siedlce, w którym jak na razie trenują młodzicy i żacy.

W 2011 roku do ligowych rozgrywek zgłosił się reaktywowany w naszym mieście klub hokeja na lodzie STH Siedlce. Stowarzyszenie zgłosiło do amatorskiej Hokejowej Ligi Open dwie ekipy. Pierwsza drużyna występuje w I HLO, natomiast STH II gra ligę niżej. Drużyny rozegrały jak na razie po jednym turnieju, które odbyły się w Siedlcach.

Piłkarze ręczni siedleckiego Prusa już trzeci raz przystąpili do rozgrywek III ligi mazowieckiej. W sezonie 2010/11 nie zdołali uzyskać miejsca premiowanego awansem do II ligi. W przerwie między sezonami w Prusie nastąpiła zmiana szkoleniowca. Krzysztofa Sobieszczaka zastąpił Michał Kluczek, wyróżniający się gracz UKS-u. Zespół do ligi przystąpił też bez lidera drużyny i jednego z najbardziej doświadczonych graczy Sebastiana Hundera. Mimo to w obecnym sezonie siedlczanom wiedzie się bardzo dobrze. Na półmetku rozgrywek podopieczni Kluczka zajmują pierwsze miejsce i są głównym faworytem do awansu.

Mateusz Ciulak / Kamil Sulej

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;