niedziela, 21 kwietnia 2024r.

Staręga ramię w ramię z Bjoergen

W dniach 16-18.02 na Polanie Jakuszyckiej wystartuje światowa czołówka biegaczek i biegaczy, którzy będą rywalizować w Pucharze Świata. W zawodach tej rangi zadebiutuje siedlczanka Anna Staręga. Przedstawiamy jej sylwetkę.

 Na zawody Pucharu Świata do Szklarskiej Poręby przyjedzie rekordowa liczba sportowców aż z 24 krajów. Zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Polsce rozgrywane będą tu po raz pierwszy. Międzynarodowa Federacja Narciarska jest zainteresowana promocją tego sportu, a w Polsce z każdym rokiem zwiększa się grupa uprawiających tę dyscyplinę. Najlepsze warunki śniegowe są właśnie w Szklarskiej Porębie, na Polanie Jakuszyckiej.

W czwartek (16 lutego) w godzinach 12.30-14.30 odbędzie się oficjalny trening a od piątku zacznie się rywalizacja. Poniżej podajemy program zawodów.

17.02.2012 Piątek
12.30: sprint techniką dowolną kobiet i mężczyzn – kwalifikacje
14.30: sprint techniką dowolną kobiet i mężczyzn – finały

18.02.2012 Sobota
12.30: start indywidualny mężczyzn na dystansie 15 km techniką klasyczną
14.30: start indywidualny kobiet na dystansie 10 km techniką klasyczną

 

W zawodach rangi Pucharu Świata zadebiutuje Anna Staręga z Rawy Siedlce. Prezentujemy kilka faktów z życia siedlczanki, m.in. kiedy zaczynała swoją przygodę z nartami, kto sprawuje pieczę nad nią, najważniejsze osiągnięcia i plany na przyszłość.

Imię i nazwisko: Anna Staręga

Data i miejsce urodzenia: 18.09.1987, Siedlce

Pierwszy klub i początki biegania: – UKS Rawa Siedlce, biegam od najmłodszych lat ale trenować na serio zaczęłam w gimnazjum

Pierwszy trener i parę słów o nim: – Mój tata, Grzegorz Staręga, mamy parę podobnych cech charakteru, więc zdarza się, że się kłócimy, ale zawsze mogę liczyć na jego pomoc. Głównie dzięki wsparciu jego i mamy jeszcze trenuję i to oni zarazili mnie miłością do sportu a przede wszystkim narciarstwa.

Szkoła średnia: Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku

Studia: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach na kierunku W-F i Zarządzanie sportem

Obecny trener i klub: UKS Rawa Siedlce, trener klubowy: Grzegorz Staręga, trenerzy kadrowi: Urszula Migdał i Janusz Krężelok

Największy sukces: 4 brązowe medale Mistrzostw Polski Seniorów, złoty medal Mistrzostw Polski Seniorów na długich dystansach, złote medale Mistrzostw Polski Młodzieżowców, najbliższy udział w Pucharze Świata w Jakuszycach, wielokrotny udział w Mistrzostwach Świata Juniorów i U23, udział w Akademickich Mistrzostwach Świata, 4 miejsce w sztafecie 3x5km na Akademickich Mistrzostwach Świata w Erzurum

Sprzęt: buty, kije ,wiązania: buty Salomon, kije Leki, wiązania Salomon, narty Fischer

Sportowy idol: ­­­ Ole Einar Bjoerndalen

Tradycje w rodzinie (sportowe): – W mojej rodzinie wszyscy biegają na nartach, tata od lat jest trenerem w klubie UKS Rawa Siedlce, a dodatkowo uwielbiamy zjazdówki, co roku staramy się skorzystać z nich w wolnym czasie. Poza tym realizujemy wycieczki rowerowe z całą grupą dzieci z klubu.

Plany na przyszłość: – Jeśli wszystko dobrze pójdzie i będą ambicje to dalszy rozwój w biegach narciarskich, obrona pracy magisterskiej z wychowania fizycznego, skończenie studiów na zarządzaniu sportem i praca związana ze środowiskiem sportowym.

 

źródło: własne / skipol / PZN; foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;