środa, 21 lutego 2024r.

Miesiąc miodowy

Rozgrywki II ligi wschodniej wracają 17 marca. Co wiemy o Pogoni na miesiąc przed wznowieniem zmagań?

Trener Piotr Szczechowicz prowadzi siedlecką Pogoń przez prawie 5 miesięcy. W tym okresie zespół z Siedlec rozegrał więcej sparingów niż meczów o ligowe punkty. W trzech bataliach o stawkę siedlczanie zdobyli 4 oczka. Co ciekawe szkoleniowiec nie miał jeszcze okazji debiutu na ławce trenerskiej w oficjalnym meczu w Siedlcach, ponieważ wszystkie dowodzone przez niego mecze były rozegrane na wyjazdach. Do startu rozgrywek pozostał miesiąc. Czy miodowy? Chyba tak, bo pierwsze oceny i krytyczne głosy przyjdą po ligowych porażkach. Oby zarówno krytyki, jak i porażek było jak najmniej.

Sparingi
Pogoń rozegrała 6 sparingów, z których 3 wygrała, 1 zremisowała i 2 przegrała. Na minimalnie pozytywny stosunek bramkowy (8:7) istotny wpływ miała porażka z Puszczą Niepołomice. W ostatnim miesiącu przygotowań zespół z Siedlec czeka osiem test-meczów i mocniejsi sparingpartnerzy. Martwić mogą nienajlepsze wyniki z II-ligowcami, ale wpływ na nie mogły mieć trudy obozu przygotowawczego. Do tego przedstawione zestawienie jest tylko ciekawostką statystyczną, bowiem do sparingów nie należy przywiązywać szczególnej wagi.

Transfery
Problemy z atakiem może rozwiązać Hubert Kosim, który z każdym tygodniem wygląda lepiej. W miejsce Marka Kaliszewskiego pozyskano Macieja Góreckiego, co spotkało się z dużym zaskoczeniem ze strony kibiców. Górecki nie ucieknie od porównań do „Kaliego” i tylko od niego zależy czy im sprosta. Dariusz Dadacz i Marcin Rogoziński to doświadczeni obrońcy, którzy powinni dać spokój i możliwość rotacji w tylnych formacjach. Gro siedleckich kibiców marzyło o pozyskaniu klasowego bramkarza, mimo że nie można odmówić umiejętności Andrzejowi Olszewskiemu, to został on ściągnięty jako trener, a w najgorszym wypadku jako „strażak”. Najlepszym transferem Pogoni od czasu ściągnięcia Jacka Kosmalskiego powinien być angaż Adriana Dziubińskiego. Były zawodnik Broni Radom ma wszystko co jest potrzebne do osiągnięcia sukcesu w futbolu. Poza zakontraktowanymi graczami z zespołem trenowało kilku młodzieżowców, spośród których najdłużej był obserwowany i testowany Adam Gołaszewski.

Taktyka
Najbardziej modna współczesna formacja, czyli 1-4-5-1, można ją też rozpisać jako 1-4-2-3-1. Dla trenera Szczechowicza niezwykle ważna jest gra defensywna i umiejętność szybkiego przejścia z obrony do ataku. Skrzydłowi w takim ustawieniu powinni ścinać do środka, jednak w pierwszych sparingach nie robili tego i ciągnęli piłkę do linii końcowej. Zostało jeszcze wiele sparingów, więc zestawienia taktyczne i personalne mogą się zmienić. Sparingi są porą eksperymentów, bo chyba nikt w Siedlcach sobie nie wyobraża, że Damian Guzek nie będzie grał na lewej obronie.

Pogoń długoterminowa
Decyzje o przedłużeniach kontraktów czołowych graczy i angażowanie nowych zawodników na okres dłuższy niż rok świadczy o profesjonalizacji klubu. Nie da się zbudować zespołu, gdy co roku trzeba renogocjować umowy, a najlepsi piłkarze mogą być „wyciągnięci” bez kwoty odstępnego. Kosim podpisał 2-letni kontrakt, natomiast pozostałe zimowe wzmocnienia 1,5-roczne umowy. Zarząd postanowił także o przedłużeniu umowy z czołowymi zawodnikami Pogoni Chinonso Agu, Adamem Czerkasem i Guzkiem.

Co dalej?

W kolejnych sparingach podstawowa „11” zacznie się krystalizować i dostanie czas na zgranie. Ciekawe będą mecze rozgrywane dwoma składami w trakcie jednego dnia oraz starcia z reprezentantami województwa lubelskiego. Trzeciego marca Pogoniści zmierzą się w Łęcznej z najsilniejszym (teoretycznie) przeciwnikiem, czyli Bogdanką. Ostatnim rywalem w przygotowaniach będzie ligowy rywal Motor Lublin, który głośno mówi o awansie do I ligi. Spotkanie zostanie rozegrane na głównej płycie stadionu ROSRRiT. Tydzień później miesiąc miodowy się skończy i Pogoń po liftingu Piotra Szczechowicza wznowi zmagania w grupie wschodniej II ligi. Potyczka z Garbarnią Kraków będzie debiutem dla nowego szkoleniowca biało-niebieskich przed siedlecką publicznością.

Plan sparingów Pogoni na miesiąc przed wznowieniem ligi:

18 lutego (sobota), 12:30 – Świt Nowy Dwór Mazowiecki [Nowy Dwór Mazowiecki]

22 lutego (środa), 16:00 – Broń Radom [Radom]

25 lutego (sobota), 13:30 – Radomiak Radom [Siedlce]; 16:00 – Pilica Białobrzegi [Siedlce]

29 lutego (środa), 13:30 – Orlęta Radzyń Podlaski [Siedlce]

3 marca (sobota) – Bogdanka Łęczna [Łęczna]; 13:30 – Legionovia Legionowo [Siedlce]

10 marca (sobota), 13:30 – Motor Lublin [Siedlce]

 

źródło: własne; foto: Maciej Sztajnert

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;