niedziela, 19 maja 2024r.

Co to za liga, z której nikt nie spada…

Takie zdanie można usłyszeć na wielu stadionach II ligi wschodniej. Postanowiliśmy przeanalizować jak wygląda sytuacja w ligach przed decydującą fazą sezonu.

Przed ostatnią kolejką II ligi wschodniej dokonał się los KSZO. Działacze klubu z Ostrowca Świętokrzyskiego próbowali znaleźć wolnych piłkarzy, którzy chcieliby pomóc w dokończeniu sezonu. Chętnych zabrakło, więc postanowiono o rezygnacji z wyjazdu do Rzeszowa, o czym poinformowano zainteresowanych (Resovię i PZPN). KSZO został ukarany trzecim walkowerem w sezonie skutkującym relegacją o 2 klasy rozgrywkowe. Zespół, który jeszcze rok temu grał w I lidze, przesunięto na ostatnie miejsce w tabeli, jego wyniki do 20 kolejki zachowano. W pozostałych spotkaniach rywale KSZO otrzymają 3 punkty bez gry.

Jak wycofanie KSZO wpłynie na ligę?
Jest to drugie wycofanie się zespołu z i tak kadłubowej (17-zespołowej) ligi. Pierwszym teamem, którego przerosły II-ligowe wymagania był Sokół Sokółka. Na niepełny skład wpływ miało też przedsezonowe zamieszanie. GLKS Nadarzyn wycofał się po zakończeniu rozgrywek 2010/11, Ruch Wysokie Mazowieckie nie złożył w terminie wniosku licencyjnego na nowy sezon, mistrz III ligi podlasko-warmińsko-mazurskiej Olimpia Zambrów zrezygnował z awansu, a wicemistrz Huragan Morąg nie złożył w terminie wniosku licencyjnego, w związku z czym dodatkowo utrzymały się: Motor Lublin, Puszcza Niepołomice i Start Otwock, który jednak nie skorzystał z możliwości występów. Do tej pory w każdej serii spotkań pauzowały dwa zespoły, a teraz wolne będzie miała także ekipa, która otrzyma walkower z KSZO.

Jak wycofanie KSZO wpłynie na Pogoń?
Jesienią biało-niebiescy przegrali w Siedlcach z KSZO 1:2. Tylko Znicz Pruszków z całej stawki rozegrał dwa spotkania (wygrana i remis) z pomarańczowo-czarnymi. Reszta zespołów otrzyma lub już otrzymała jeden walkower. Pogoń miała rozegrać rewanż w Ostrowcu Świętokrzyskim w 33 kolejce, którą zaplanowano na 19 maja. Dzięki temu, że mecz nie dojdzie do skutku siedlczanie zagrają dwa ostatnie mecze sezonu u siebie i będą mieli więcej czasu na regenerację sił.

32 kolejka – 16 maja (środa), 17:00 Pogoń Siedlce – Okocimski KS Brzesko
33 kolejka – 19 maja (sobota), 17:00 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Pogoń Siedlce 0:3 (wo)
34 kolejka – 26 maja (sobota), 17:00 Pogoń Siedlce – Wigry Suwałki

Komu awans, komu spadek?
Promocję do I ligi uzyska Okocimski KS Brzesko i Stomil Olsztyn. Piwosze grają w innej lidze niż reszta zespołów i już w kwietniu (!) zapewnią sobie awans na zaplecze T-Mobile Ekstraklasy. Liczba spadkowiczów zależy od rozstrzygnięć w I lidze, a dokładnie od tego ile zespołów ze wschodu znajdzie się na pozycjach 15-18. W dolnej połówce tabeli plasują się 4 zespoły, które trafiłyby do grupy wschodniej II ligi. Są to: Sandecja Nowy Sącz (10 pozycja), Wisła Płock (13), Dolcan Ząbki (16) i Olimpia Elbląg (18). Na 11 kolejek do końca elblążanie tracą 11 punktów do bezpiecznego miejsca i to oni są murowanym „faworytem” do spadku. Potencjał kadrowy i terminarz Sandecji wykluczają ją z grona potencjalnych spadkowiczów. Wisła ma mocny skład, ale swego czasu mieli duży budżet i gwiazdorską kadrę, a i tak spadli z Ekstraklasy i I ligi. Dolcan postawił na odmłodzenie składu i zapewne do ostatniej kolejki będzie walczył o ligowy byt. W razie spadku Olimpii, Dolcana i Wisły, to z II ligą żegnałyby się zespoły z miejsc 14, 15 i 16, czyli bezpieczne są pozycje od 13 w górę. Oczywiście przy tych założeniach przyjmuję, że wszyscy otrzymają licencję i nikt się nie wycofa przed sezonem 2012/13.

Tymczasem w III lidze…
Najwięcej problemów finansowo-organizacyjnych było ostatnio na północnym wschodzie, z regionu Podlasia i Mazur ostatnimi czasy wycofał się Ruch Wysokie Mazowieckie, Sokół Sokółka, a do ligi nie przystąpiła Olimpia Zambrów i Huragan Morąg. Obecnie w III lidze prowadzi Start Działdowo, który ma 7 punktów przewagi nad Warmią Grajewo. Ekipa z Działdowa ściągnęła zimą kilku graczy z Jezioraka i już zimą zaczęła wstępne przygotowania do występów w II lidze, jednak do spełnienia II-ligowych wymogów, szczególnie finansowych, daleka droga. Istnieje prawdopodobieństwo, że mistrz tej grupy po raz drugi z rzędu odmówi awansu. W grupie łódzko-mazowieckiej prowadzi Radomiak Radom. Odwieczny rywal Pogoni ma 4 punkty przewagi nad MKS Kutno i jest głównym faworytem do awansu. Obecność znanej marki i dużego miasta na pewno podniosłoby prestiż całej ligi. Równie uznany zespół prowadzi w grupie lubelsko-podkarpackiej. Siarka Tarnobrzeg, bo o niej mowa, ma tylko 2 punkty przewagi nad Orlętami Radzyń Podlaski i Avią Świdnik, jednak Siarkowcy mają dobry terminarz do końca sezonu. Mocne zespoły przyjadą do Tarnobrzega, gdzie Siarka nie zwykła przegrywać, a z ekipami z dolnej połówki tabeli zagra na wyjazdach. W grupie małopolsko-świętokrzyskiej rywalizacja o awans rozegra się pomiędzy Szreniawą Nowy Wiśnicz, Unią Tarnów i Popradem Muszyna. Najlepszy dla ligi byłby awans dużego miasta, czyli tarnowskich Jaskółek, jednak Szreniawa i Poprad na pewno nie odpuszczą w walce o awans. W przypadku wszystkich zespołów pojawiają się mniejsze lub większe wątpliwości i pewnie do ostatniej chwili, co staje się normą, nic nie będzie pewne.

Od kilku miesięcy pojawiają się głosy o reorganizacji II i III ligi. W dużej mierze spowodowane problemami finansowymi klubów. Może sezon rozpoczęty i zakończony w pełnym składzie pozwoliłby dać kolejną szansę podziałowi na 2 grupy, któremu tak naprawdę nie dano szans na ukorzenienie się w nowych realiach.

źródło: własne; foto: Maciej Sztajnert

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;