środa, 19 czerwca 2024r.

Rugbiści WFS pokonali reprezentację Rygi

Weterani Miejskiego Klubu Rugby wrócili w poniedziałek ze sportowo-turystycznej wyprawy do Rygi, pokonali reprezentację tego miasta 19:11, zwiedzili Stare i Nowe Miasto, uczestniczyli też w obchodach Nocy Świętojańskiej.

 

Niewiele brakowało żeby wyjazd nie doszedł do skutku, godzinę przed podstawieniem autokaru okazało się, że przewoźnik pomylił się o tydzień i nie dysponuje pojazdem. Rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania autokaru z licencją co nie jest to łatwe po godzinie 21.00, z opresji wybawił rugbistów siedlecki PKS i z niewielkim poślizgiem rozpoczęła się podróż do Rygi. Piątek upłynął zawodnikom na zwiedzaniu Starego Miasta, przepięknie  odrestaurowane średniowieczne kamienice robią duże wrażenie, w jednej z nich funkcjonuje gospoda założona w 1293 roku gdzie jedynym źródłem światła są świece, a obsługa nosi stroje z epoki. W latach 1561-1621 Ryga była w granicach Rzeczpospolitej, pod jej panowaniem miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, czego dowodem był wzrost liczebności cechów rzemieślniczych z 8 do 24. Wieczorem w prowadzonym przez nowozelandczyków Kiwi Barze wszyscy śledzili transmisję finału mistrzostw świata juniorów gdzie Południowa Afryka pokonała 22:16 Nową Zelandię.

W sobotnie przedpołudnie zespół WFS Siedlce Veterans zmierzył się z reprezentacją Rygi złożoną głównie z klubów Livonia i AK Virtus. Pierwsze minuty należały do łotyszy, którzy dwukrotnie celnie kopnęli drop gola prowadząc 6:0, nie cieszyli się nim zbyt długo, kontra formacji ataku zakończyła się przyłożeniem Łukasz Bacika, a podwyższenie Pawła Narojka dało prowadzenie 7:6. Jeszcze przed przerwą przyłożenie na 12:6 zdobył Grzegorz Pliszka, a do trzeciego Bartkowi Zagalskiemu zabrakło metra. Po zmianie stron siedlecki młyn przebił się na pole reprezentacji Rygi, przyłożenie zdobył Cezary Zabokrzycki, a na 19:6 podwyższył Mateusz Krzyszczak. W końcówce łotysze poderwali się jeszcze do ataku i zdobywając przyłożenie ustalili wynik meczu na 19:11. Po tradycyjnej wymianie pamiątek i uprzejmości łotysze zostali zaproszeni na rewanż do Siedlec. Popołudnie zajęło rugbistom zwiedzanie Nowego Miasta i dzielnicy secesyjnej, a wieczorem wraz kilkutysięcznym tłumem zgromadzonym na brzegu Dźwiny świętowali Noc Świętojańską, która pod nazwą Ligo jest na Łotwie świętem państwowym. Dni 24 i 24 czerwca są wolnymi od pracy, przez całą noc Ryga świętuje, ludzie tańczą przy kilkumetrowych ogniskach, a najbardziej poszukiwanym towarem jest wieniec z dębowych liści, który zakładają kobiety i mężczyźni.

Ostatni dzień rugbiści spędzili na zakupach, co przy dniu wolnym od pracy nie było rzeczą prostą. W zespole WFS gościnnie zagrali: Cezary Zabokrzycki (Budowlani Łódź), Piotr Minkin (ORC Poznań) i Bogdan Olszewski (Lechia Gdańsk).

 

Ryga 23.06.2012, Towarzyski weteranów

Reprezentacja Rygi – WFS Siedlce Veterans & Co 11:19 (6:12)

Punkty: Łukasz Bacik 5, Grzegorz Pliszka 5, Cezary Zabokrzycki 5, Paweł Narojek 2, Mateusz Krzyszczak 2.

WFS: Artur Adamczyk, Łukasz Bacik, Sławomir Kłosiewicz, Leszek Koprowski, Mateusz Krzyszczak, Paweł Kuligowski, Piotr Minkin, Mariusz Myrcha, Paweł Narojek, Bogdan Olszewski, Grzegorz Pliszka, Piotr Wedziuk, Jacek Wierzbicki, Zbigniew Wyrębiak, Cezary Zabokrzycki, Bartek Zagalski. Kapitan: Zbigniew Wyrębiak.

 

źródło i foto: Jacek Wierzbicki

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;