niedziela, 23 czerwca 2024r.

Dobry rok cz. 2

W drugiej części podsumowania minionego roku przybliżymy dokonania hokeistów, pingpongistów oraz reprezentantów sportów indywidualnych.

Nadzieja w młodych

Tenisistom stołowym siedleckiej Pogoni po raz n-ty nie udało się awansować do I ligi. W finałowym turnieju rozegranym w Warszawie siedlczanom do przejścia do kolejnej fazy walki o promocję zabrakło dwóch setów. Sposób wyłaniania beniaminka I ligi powoduje, że wyniki z rundy zasadniczej mają kluczowy wpływ na finałowe losy rywalizacji, wobec czego kilka porażek poniesionych w rundzie zasadniczej znalazło swoje odzwierciedlenie w końcowej tabeli. W czasie międzysezonowej przerwy z Pogonią pożegnali się: Wiktor Franc i Michał Wierzchowski. Na ich miejsce pozyskano jedynie Michała Krzyżanowskiego, a skład postanowiono uzupełnić młodymi, zdolnymi wychowankami klubu (Jakub Folwarski, Kamil Kurowski). W sezonie 2012/13 podopieczni grającego trenera Jakuba Sagana znowu mają plany walki o awans, ale ponieśli już kilka porażek, które mogą być – podobnie jak poprzednim razem – niezwykle kosztowne.

Wychowanka siedleckiej Pogoni Katarzyna Grzybowska zdobyła 2 medale (złoto w deblu, brąz w singlu) podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorek rozegranych w Wieliczce. Niejako w nagrodę siedlczanka wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Grzybowska zakończyła swój udział w turnieju na 1/8 finału.

Zimowi sportowcy

Hokej w naszym mieście ciągle odbudowuje swoje tradycje. W zeszłym sezonie gracze STH występowali w amatorskich rozgrywkach – Hokejowej Lidze Open. Siedlczanie wystawili dwie drużyny (w I i II lidze), jednak żadna nie odniosła powalających wyników, a wręcz obie zaprezentowały się bardzo słabo. Od nowego, nie dawno rozpoczętego sezonu STH występuje w Mazowieckiej Lidze Hokeja, w której rywalizuje tylko z drużynami warszawskimi. Siedlczanie jak dotąd rozegrali dwa spotkania, w których odnieśli dwie porażki. W maju odbyło się walne zebranie zarządu STH, w którym wybrano nowe władze. Nowym prezesem został zawodnik STH Piotr Jakubowski.

Inną zimową dyscypliną, w której Siedlce są zauważalne jest narciarstwo biegowe. Duża w tym zasługa Grzegorza Staręgi, który jest prezesem klubu Rawa Siedlce, zajmującego czołowe miejsce w Polsce w zakresie szkolenia młodzieży. Siedlczanin Maciej Staręga w ciągu minionych 12 miesięcy dokonał kilku przełomowych dokonań. Zadebiutował w zawodach z cyklu Tour De Ski, został uznany MVP mistrzostw Polski, wygrał ranking Polskiego Związku Narciarskiego – to tylko niektóre, z licznych sukcesów w 2012 roku. Anna Staręga i Natalia Grzebisz zaliczyły debiut w zawodach Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie.

Złota Piekart

Najbardziej spektakularnym sukcesem dokonanym przez siedleckich lekkoatletów był złoty medal Katarzyny Piekart podczas londyńskich Igrzysk Paraolimpijskich. Pochodząca z Siedlec zawodniczka przy okazji zwycięstwa ustanowiła nowy rekord świata (41,15).

Poza sukcesem Piekart nie był to wybitny rok dla siedleckiej lekkoatletyki. Mimo to kilku zawodników osiągnęło wyniki godne przypomnienia. Rafał Goławski (WLKS Siedlce-Iganie Nowe) zdobył brązowy medal MP w chodzie na 50km. Tomasz Jaszczuk (MKS Pogoń Siedlce) został w Bielsku-Białej mistrzem polski seniorów w skoku w dal. W czasie tych samych zawodów koleżanka klubowa skoczka Lidia Chojecka została wicemistrzynią Polski w biegu na 1500m. Z kolei Jarosław Rutkowski z WLKS wygrał skok wzwyż w rozegranych w Radomiu Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

Sypnęło medalami

Przedstawiciele sportów walki z naszego miasta mają czym się pochwalić. Kickboxer Cyprian Grzęda reprezentujący siedlecki TKKF w 2012 roku wzbogacił swoje konto o kilka medali. Najcenniejszą ze zdobyczy wydaje się trzecia lokata w Mistrzostwa Europy w Bukareszcie. W stolicy Rumunii z dobrej strony zaprezentował się również Maciej Garbaczewski (TKKF), który również zdobył na tamtej imprezie brązowy krążek. Zauważalni na medalowych pozycjach byli też: Marcin Marciszewski i Bartosz Ożarek.

Medalowy plon kickboxerów z naszego miasta powiększyli też reprezentanci Powera Siedlce. Katarzyna Furmaniak, Sebastian Matulaniec i Mateusz Radzikowski dali popis swoich umiejętności podczas Pucharu Polski w Krynicy-Zdrój i Pucharu Świata we włoskim Rimini.

Zapaśnicza WLKS Sandra Pachnik bardzo dobrze rokuje na przyszłość. W minionych 12 miesiącach zaliczyła klika spektakularnych wyników. Najpierw w maju startując w zapasach została mistrzynią Polski AZS, z kolei miesiąc później została w Łucku na Ukrainie mistrzynią Europy seniorek w sumo (kat. 55kg). We wrześniu zawodniczka WLKS znowu startując w zapasach zdobyła seniorski brąz Mistrzostw Polski rozegranych w Żarach.

Złoto Justyny Niepogody, srebro Eweliny Jaromskiej-Dębińskiej i brąz Marcina Przysowy – to dorobek reprezentantów Gladiatora Siedlce podczas Mistrzostw Polski Thai-Kickboxing Oriental Rules 2012.

Drużyna na medal

Sztangistki WLKS Siedlce zajęły drugie miejsce w tegorocznych Drużynowych Mistrzostwach Polski, ich klubowi koledzy po fachu zakończyli rywalizację na 8 pozycji.

W indywidualnej rywalizacji seniorskiej złoto podczas MP w Piekarach Śląskich zdobyła Dominika Misterska-Zasowska. Srebro przypadło w udziale Sandrze Bagińskiej i Katarzynie Lisewskiej. Ta druga zdobyła medal w tym samym kolorze w rozegranych w Siedlcach Mistrzostwa Polski do lat 23.

Medale na imprezach w różnych kategoriach wiekowych zdobywali także: Joanna Gryczka, Wioleta Jastrzębska, Wioleta Lis, Katarzyna Marcinkowska, Martyna Mędza, Iwona Skwierzyńska oraz Damian Śliwiński.  

Siedlce docenione

Większość sportowych sukcesów nie byłoby możliwych bez wsparcia miasta Siedlce. Działalność władz miejskich w tym zakresie została zauważona na forum ogólnopolskim. Polski Klub Infrastruktury Sportowej przyznał miastu Siedlce tytuł Sportowej Gminy 2012. Z kolei w podsumowaniu dokonanym przez Polską Federację Sportu Młodzieżowego powiat siedlecki zajął 46 miejsce, Siedlce – 78 miejsce. Gmina Siedlce została sklasyfikowana na 64 miejscu, a najwyżej sklasyfikowanym klubem był WLKS Siedlce (17 pozycja).

 

Artykuł ukazał się w tygodniku InfoSiedlce

 
Kamil Sulej, Mateusz Ciulak; foto: Maciej Sztajnert (2) / Gorzów.Gazeta.pl / archiwum (3)

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;