wtorek, 18 czerwca 2024r.

Katarzyna Piekart ze Złotym Krzyżem Zasługi

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas spotkania Pary Prezydenckiej z rodziną paraolimpijczyków wręczył ordery i odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych.  

Sportowcy, którzy we wrześniu stanęli na podium w Londynie, odebrali państwowe odznaczenia. Takie wyróżnienie przypadło także siedlczance Katarzynie Piekart. Prezydent Bronisław Komorowski przyznał naszej mistrzyni Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

Piekart w Londynie zdobyła pierwszy dla Polski złoty medal XIV Paraolimpiady, wygrała konkurs rzutu oszczepem i wynikiem 41,15 ustanowiła rekord świata. Wcześniej brała udział w finale mistrzostw świata 2002 i mistrzostw Europy 2003 oraz zdobyła kwalifikacje do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich Pekin 2008.

– Sport jest nieodłącznym elementem mojego życia. Intensywnie trenuję już od szkoły średniej. Lekkoatletyka jest moją największą pasją. Ćwiczę dwa razy dziennie przez pięć dni w tygodniu, czasami i więcej. Hala sportowa to mój drugi dom – mówi.

Jak podkreślił Bronisław Komorowski, występ paraolimpijczyków był połączeniem walki o sukces ze zdolnością do współdziałania, a przede wszystkim zmaganiem z samym sobą. – W państwa przypadku to szczególna walka ze wszystkimi ograniczeniami, słabościami. Walka także o to, aby pokazać światu sukcesy. To ważna lekcja dla nas wszystkich – podkreślił Komorowski podczas spotkania pary prezydenckiej z rodziną paraolimpijczyków, w którym uczestniczyła m.in. minister sportu Joanna Mucha.

Prezydent podziękował za umiejętne prowadzenie sportowców niepełnosprawnych obecnym także na uroczystości w Pałacu Prezydenckim trenerom, działaczom, lekarzom. – Czekam z największą niecierpliwością i nadzieją na zimowe igrzyska, a całej Polsce życzę, abyśmy potrafili współodczuwać dumę z osiągnięć sportowych – dodał. Po chwili przekazał na ręce Rafała Wilka (Start Szczecin) biało-czerwoną flagę, która ma w przyszłym roku towarzyszyć w Soczi paraolimpijczykom.

W XIV Paraolimpiadzie Polskę reprezentowało 101 zawodników zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Społeczno-Sportowym „Sprawni Razem”, Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” oraz Stowarzyszeniu Cross. Biało-czerwoni zdobyli 36 medali – 14 złotych (w tym jeden Piekart), 13 srebrnych i 9 brązowych. Ten dorobek dał dziewiąte miejsce w gronie 75 krajów, których zawodnicy stawali na podium.

Warto dodać, że tuż po Olimpiadzie na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala konkursu „Człowiek bez barier” (zdjęcie główne). Wprawdzie Kapituła Konkursu pod przyznała ten zaszczytny tytuł Marcinowi Kornakowi, założycielowi i prezesowi Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, ale w ścisłym gronie finalistów była także Katarzyna Piekart.

 

źródło: PAP / niepelnosprawni.pl; foto: niepelnosprawni.pl

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;