niedziela, 3 marca 2024r.

Ostatnie namaszczenie Staręgi

Wicemistrzyni świata w biathlonie Krystyna Pałka odczytała w Centrum Olimpijskim słowa ślubowania w imieniu największej, 27-osobowej grupy reprezentantów Polski i ich opiekunów. W tej grupie był siedlczanin Maciej Staręga.

Ślubowanie odbyło się przed wyjazdem do Soczi na rozpoczynające się 7 lutego zimowe igrzyska. W Warszawie zebrali się biathloniści, narciarze – bez Justyny Kowalczyk, bobsleiści, alpejczycy i przedstawiciel kombinacji norweskiej oraz osoby współpracujące. W tym gronie znalazł się pierwszy zimowy olimpijczyk z naszego miasta Maciej Staręga. To zdecydowanie największe wyróżnienie dla narciarza UKS Rawa Siedlce. Wielu sportowców marzy o tym by rywalizować na tej imprezie rozgrywanej co 4 lata. Dla wielu jest to ukoronowanie czteroletniego wysiłku. Dla Macieja Staręgi Olimpiada jest wielkim wyzwaniem. Jego dobre występy w biegach sprinterskich w zawodach Pucharu Świata w ostatnim czasie stawiają go w roli „czarnego konia”.

To był dla mnie olbrzymi zaszczyt i byłam bardzo zaskoczona, kiedy się dowiedziałam, że to właśnie ja mam przeczytać tekst ślubowania. Jednocześnie była to bardzo stresująca chwila. Cała się trzęsłam i łamał mi się głos. Było widać i słychać? – pytała później Pałka, dla której będzie to już trzeci olimpijski występ. Wcześniej rywalizowała w Turynie i Vancouver.

Piąte kółko olimpijskie oraz nominację wręczali zawodnikom minister sportu Andrzej Biernat, prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, szef misji olimpijskiej Apoloniusz Tajner, sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński.

Staręga-ślubowanie1

Wiem, że ten uroczysty dzień poprzedzała ogromna, wieloletnia praca, wiele wyrzeczeń i dni z dala od domu i bliskich. To wyjazdy zagraniczne, udział w wielu imprezach, wielogodzinne treningi, które w sportach zimowych bardzo często odbywają się poza Polską. To wysiłek nie tylko zawodników, ale i ich trenerów, działaczy, fizjoterapeutów, lekarzy, psychologów. Dlatego też chciałbym Wam złożyć serdeczne gratulacje za to, że dotrwaliście do tego momentu i staliście się pełnoprawnymi członkami polskiej rodziny olimpijskiej – zwrócił się do sportowców Kraśnicki.

Również minister sportu Biernat złożył gratulacje olimpijczykom. – Ten dzień po wielu latach pracy, często od dziecka, jest dla Was szczególny. Teraz jedziecie na igrzyska, by rywalizować o najwyższe laury w tej najważniejsze sportowej imprezie świata. Nie wyobrażacie sobie, ilu młodych ludzi wam teraz zazdrości. Wielu Polaków chce być także dumnymi z waszych sukcesów i właśnie tego najbardziej wam życzę – powiedział.

To była druga i zarazem ostatnia grupa olimpijczyków, która ślubowała w Warszawie. Ich odlot do Rosji zaplanowany jest na poniedziałek. W piątek piąte kółko otrzymali m.in. panczeniści i saneczkarze. W wiosce olimpijskiej w Soczi nominację odbiorą m.in. skoczkowie narciarscy z Kamilem Stochem na czele i biegaczka Justyna Kowalczyk.

Rywalizacja o medale potrwa od 7 do 23 lutego.

 

źródło: własne / PAP; foto: Sportowe Fakty (2), Facebook

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;