piątek, 1 marca 2024r.

Plażowa piłka ręczna zawita do Siedlec

W najbliższy piątek, 27 czerwca siedleccy kibice piłki ręcznej będą mieli okazję do obejrzenia niezwykle interesującego meczu, ale tym razem plażowej odmiany szczypiorniaka. W pokazowym spotkaniu zagrają dwie czołowe drużyny w kraju – aktualny mistrz Polski Piotrkowianin Piotrków Trybunalski oraz BHT Wąbrzeźno (5 miejsce).

Spotkanie odbędzie się 27 czerwca o godz. 18:30 na nowym boisku do „plażówki” nad siedleckim Zalewem Muchawka (dojazd ul. Mazowiecką). Głównym organizatorem spotkania jest grający trener UKS Prus Siedlce i jednocześnie nauczyciel WF w PG nr 1 – Emil Kożuchowski.

Plażowa odmiana piłki ręcznej jest niezwykle interesującą i emocjonującą grą. Rywalizacja toczy się między dwoma zespołami, z których każdy składa się z 3 zawodników i 1 bramkarza. Mecz trwa 2 połowy po 10 minut, a w każdej z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Gra się używając rąk, dozwolone jest „rzucanie się” na piłkę. Boisko do gry ma wymiary 27×12 metrów, a jego nawierzchnię stanowi piasek. W trakcie meczu zdobywa się bramki, z których „zwykła bramka” to 1 punkt, a „spektakularna bramka” to 2 punkty. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretną połowę meczu. Mecz natomiast wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej tzw. „punktów meczowych” (wygranie połowy meczu = 1 punkt meczowy ; wygranie dwóch połówek = 2 punkty meczowe). Dogrywki odbywają się w tzw. systemie „SHOOT-OUT”.

Pierwszy turniej rozegrano 20 lipca 1992 roku na plaży św. Antoniego w Ponza, co stanowi oficjalną datę narodzin tej dyscypliny sportu. W założeniu miała być połączeniem sportu i zabawy. Z biegiem czasu została jednak zauważona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, która w 1994 roku stworzyła pierwszą oficjalną wersję przepisów gry. Od tego czasu plażowa piłka ręczna dynamicznie rozwija się na całym świecie zdobywając coraz większą popularność. Stała się oficjalną dyscypliną sportową z własnymi zasadami i mistrzostwami.

 

źródło: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;