czwartek, 16 maja 2024r.

Srebrny początek

28 czerwca najlepsi w Polsce młodzi lekkoatleci rozpoczęli trzydniową rywalizację na stadionie im. Grzegorza Duneckiego w Toruniu w 68 Mistrzostwach Polski Juniorów. Już pierwszego dnia miasto Siedlce zostało rozsławione, dzięki dwóm zdobyczom medalowym naszych zawodników.

Dużą niespodziankę sprawił swoim występem sprinter Pogoni Siedlce Marcin Talacha. W jednym z czterech biegów eliminacyjnych okazał się najszybszy (10.90) i awansował do wielkiego finału. W pojedynku o medale uzyskał swój najlepszy życiowy wynik (10.75), co dało mu srebrny medal. Mało brakowało, a mogło być jeszcze lepiej. Do pierwszego miejsca wywalczonego przez Dominika Kopcia z Agrosu Zamość Marcinowi zabrakło zaledwie 0.01 sekundy (!). Sprinter Agrosu Zamość obronił wywalczone rok temu w Krakowie złoto.

img-5555-139343

Drugi medal pierwszego dnia mistrzostw wywalczył kulomiot Jan Parol. W swojej grupie eliminacyjnej zawodnik WLKS Siedlce-Nowe Iganie osiągnął rezultat 16.64 i bezproblemowo awansował do finału (minimum kwalifikacyjne wynosiło 16.50). Po pierwszej serii wynikiem 20.12 prowadził Konrad Bukowiecki z Gwardii Szczytno, a Parol miał drugi wynik (18.49). Obaj zawodnicy poprawili jeszcze swoje rezultaty, ale końcowa kolejność nie uległa zmianie. Ostatecznie Bukowiecki zakończył zawody z rezultatem 21.31, a Parolowi odległość 19.06 dała srebrny medal. Jego próby w finale to: 18.49, 18.44, 19.06, x, x, x. Kulomiot Gwardii Szczytno przygotowujący się do startu w mistrzostwach globu juniorów oraz igrzyskach olimpijskich młodzieży we wszystkich swoich mierzonych próbach przekroczył 20 metrów.

Premierowego dnia Mistrzostw Polski Juniorów w lekkoatletyce w finale wystąpiła ponadto biegaczka długodystansowa Paulina Pawłowska z Pogoni Siedlce, która pobiegła na 3 km. Czas 10:32.61 pozwolił jej na zajęcie dziewiątego miejsca. Złoto wywalczyła rewelacyjna Sofia Ennaoui z Lubusza Słubice (9:22.00).

Z innych startujących siedlczan warto nadmienić pewny awans do finału skoku w dal Natalii Chacińskiej z Pogoni Siedlce, która wygrała kwalifikacje (5.89) oraz zakwalifikowanie się do finału biegu na 800 m z ostatnim dającym awans czasem (2:17.67 – rekord życiowy) Marioli Kłopotowskiej z Pogoni Siedlce.

źródło: własne / PZLA / domtel; foto: nowosci.com.pl (2)