czwartek, 2 maja 2024r.

Zwycięstwo Marcina w kraju Putina

W dniach 6-7 września w Nojabrsku został rozegrany 4 Turniej o Puchar Prezydenta Federacji Rosyjskiej. W zawodach, w których startuje się wyłącznie na specjalne zaproszenie, w tym roku z naszego kraju otrzymał je m.in. były zawodnik WLKS Siedlce, Marcin Dołęga. Mieszkający w Siedlcach sztangista spisał się rewelacyjnie!

Do Nojabrska wybrała się trójka polskich zawodników: Tomasz Zieliński (94 kg), Marcin Dołęga i Daniel Dołęga (obaj kat. + 105 kg). Były sztangista WLKS Siedlce (obecnie Zawisza Bydgoszcz) Marcin Dołęga pokazał się z jak najlepszej strony wygrywając swoją kategorię wagową wynikiem 410 kg w dwuboju.

Sukces Marcina jest historyczny, bowiem jest pierwszym polskim ciężarowcem, który zwyciężył w zawodach o Puchar Prezydenta Federacji Rosyjskiej.W dwuboju Marcin uzyskał 410 kg (190 kg w rwaniu w najlepszej próbie + 220 kg w podrzucie) i wyprzedził wyraźnie, bo o 8 kg dwójkę atletów – Antoniego Sawczuka z Rosji i Węgra Petra Nagy’ego – obaj 402 kg w dwuboju. Rosjanin był lżejszy. To nie jedyny sukces Marcina w tej imprezie – wynik 410 kg w dwuboju okazał się najwartościowszy w klasyfikacji Sinclaira – 440,0340 pkt.

Drugi z naszych zawodników w tej wadze – młodszy brat Marcina Daniel zaliczył tylko jedną próbę, trzecią w rwaniu – 172 kg, w podrzucie „palił” na 210, 213 i 218 kg i nie został sklasyfikowany.

Dzień wcześniej – w kat. 94 kg trzecie miejsce zajął Tomasz Zieliński (366 kg).