wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Historyczny wyczyn Staręgi!!!

Dwa pierwsze starty Maciej Staręga w renomowanym cyklu Tour de Ski nie były udane. Wychowanek siedleckiej Rawy powetował sobie niepowodzenia na swoim koronnym dystansie.

Pierwsza dwa etapy Tour de Ski zostały rozegrane w Niemczech. W Oberstdorfie Staręga zajęła 63 miejsce, ale i tak był najlepszy z Polaków. Zwycięzcą ponad 4-kilometrowego prologu został Szwajcar Dario Cologna. Kolejnego dnia światowa elita narciarzy musiała się zmierzyć w biegu pościgowym na dystansie 15 kilometrów. Cologna został szybko „połknięty” przez rywali, by ostatecznie osunąć się o 5 pozycji. Po zaciętym finiszu wygrał Norweg Petter Northug Junior. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Maciej Kreczmer, który poprawił awansował z 66 na 45 lokatę. Z kolei Staręga spadł o dziesięć miejsc.

Z Niemiec przeniesiono się do Szwajcarii, gdzie na świetnie przygotowanych trasach w Val Müstair odbył się sprint. W kwalifikacjach Sportowiec 2014 Roku w oczach redakcji SportSiedlce.pl zajął 9 miejsce, co było sygnałem ostrzegawczym dla rywali. Bieg ćwierćfinałowy okazał się taktycznym majstersztykiem siedlczanina, który wyczekał rywali, po czym zaatakował w odpowiednim momencie i sięgnął po zwycięstwo w swojej grupie. W półfinale Rosjanin Jewgienij Bielow i Szwed Calle Halfvarsson nie dali się oszukać olimpijczykowi z Siedlec. Ostatecznie reprezentant Polski zajął rewelacyjne 7 miejsce – najwyższe w historii startów pod egidą FIS. Ze zwycięstwa w sprincie cieszył się Włoch Federico Pellegrino.

Kolejne 4 etapy TdS zostaną rozegrane we Włoszech. Maciej Staręga będzie miał okazję spróbować swoich sił na dystansach od 9 do 25 kilometrów.