Dalej w grze o bezpieczne miejsce

Koszykarze SKK Siedlce odnieśli szóste zwycięstwo w I lidze. Wygrana jest o tyle ważna, bo odniesiona nad rywalem, z którym SKK toczy bezpośredni bój o bezpieczne zachowanie I-ligowego bytu.

Astoria Bydgoszcz, podobnie jak SKK walczy o uniknięcie nerwowych play-outów i zajęcie jedno z dwóch bezpiecznych miejsc: dziewiątego lub dziesiątego. Bydgoszczanie mieli dotychczas jedną wygraną więcej niż siedlczanie, ale w tym roku nie potrafili pokonać rywali. Ostatnie zwycięstwo odnieśli przed świętami, pokonując przed własną publiką wyżej notowany Sokół Łańcut.

Gospodarze dzisiejszego meczu liczyli, że także ich zła passa zostanie przerwana w spotkaniu z Astorią. I tak się stało, ale łatwo nie było.

Pierwsza kwarta ze wskazaniem na bydgoszczan. To oni zaczęli mecz bez kompleksów i pierwsi wyszli na prowadzenie. Dzięki dobrej serii Łukasza Ratajczaka (oprócz punktów, duża liczba zbiórek) i Aarona Weresa, SKK przejął inicjatywę, lecz goście nie zamierzali odpuszczać i tym sposobem zakończyli premierową odsłonę minimalną przewagą (20:19).

W kolejnej kwarcie, po dwóch rzutach Łukasza Frąckiewicza, coś się zacięło w szeregach Astorii. Ten chwilowy przestój udało się siedlczanom umiejętnie spożytkować. Punkty rezerwowego Mateusza Bala i Kamila Sulimy dały naszemu zespołowi pięciopunktową przewagę. Gracze „Asty” próbowali utrzymywać dystans, jednak wobec dobrej postawy naszych wysokich: Ratajczaka i Karola Dębskiego nie udało im się to. Udany wsad Kamila Gawrzydka u schyłku drugiej kwarty pozwolił w spokoju zejść na zasłużony odpoczynek. 39:30 w połowie rywalizacji.

Ratajczak/Dębski kontra Tomasz Krzywdziński/Tomasz Prostak – rywalizację tych duetów można było zaobserwować po przerwie. Nieco lepszy bilans mieli ci drudzy, wobec czego przewaga SKK w 27 minucie niebezpiecznie zmalała do zaledwie 3 punktów (49:46). Całe szczęście – dobra dyspozycja tego dnia Dębskiego (nie tylko trafiał ale i asystował) plus „trójka” Sulimy umożliwiły odzyskać spokoju i niezagrożone prowadzenie (59:48).

Gdy w połowie ostatniej części meczu, wynik na tablicy przedstawiał się 68 dla SKK, 54 dla Astorii, można było w zasadzie wyczekiwać szczęśliwego końca. Zrezygnowani goście zbyt nerwowo chcieli odwrócić losy spotkania, przez co mieli problemy z dokładnym wykończeniem akcji oraz skupieniem (liczne straty). I w końcu wybrzmiała końcowa syrena i szósta wygrana SKK w bieżącym sezonie okazała się rzeczywistością.

Istotna wygrana z bezpośrednim rywalem w walce o zachowanie I-ligowego bytu na pewno podniesie morale zawodników. Spoglądając na statystyki meczu z Astorią, cieszy wysoka (blisko 60%) skuteczność w rzutach za 2 i wygrana walka na tablicach. Jeśli chodzi o indywidualne popisy, duży plus dla naszych podkoszowych: Łukasza Ratajczaka (14 punktów, 9 zbiórek) i Karola Dębskiego (18 punktów, 7 zbiórek i aż 6 asyst). Reszta zawodników w mniejszy lub większy sposób również miała wpływ na końcowy wynik.

Za tydzień, w niedzielę, SKK wybierze się do Radomia, by zainkasować kolejne bezcenne 2 punkty z zajmującą obecnie ósmą lokatę Rosą. Czy podopiecznym Mariusza Niedbalskiego ta sztuka się uda? Niewykluczone, że to zwycięstwo pozwoliłoby naszemu zespołowi awansować na bezpieczne miejsce w tabeli. Jest więc o co się bić!

15.02.15; 17.00 – Siedlce (hala ARMS)
I liga: SKK Siedlce – Astoria Bydgoszcz 76:64 (19:20, 20:10, 20:18, 17:16)

SKK: 6. Karol Dębski 18 (7 zbiórek 6 asyst), 7. Łukasz Ratajczak 14 (9 zbiórek), 19. Rafał Sobiło 9, 5. Kamil Sulima 9 (3×3), 35. Aaron Weres 8 (2×3), 13. Mateusz Bal 7, 9. Kamil Gawrzydek 6, 25. Wojciech Osiński 3, 15. Kamil Michalski 2 (6 asyst), 21. Marcin Nędzi

Astoria: 24. Tomasz Prostak 17 (5 asyst), 15. Mateusz Fatz 15, 32. Tomasz Krzywdziński 13, 17. Łukasz Frąckiewicz 10, 14. Paweł Robak 4, 9. Paweł Lewandowski 2, 22. Piotr Łucka 2, 3. Adrian Barszczyk 1, 23. Łukasz Domański, 11. Karol Obarek, 5. Łukasz Wardziński