niedziela, 21 lipca 2024r.

Grand Prix Traktu Brzeskiego – początek nowego sezonu

Tegoroczne Grand Prix Traktu Brzeskiego będzie miało swój początek już 28 lutego. Pierwszym z pięciu biegów będzie półmaraton w Wiązownie.

Grand Prix Traktu Brzeskiego to cykl imprez biegowych, rozgrywanych w miejscowościach położonych przy historycznym Trakcie Brzeskim, bądź w jego pobliżu. Pierwsza zeszłoroczna edycja Grand Prix Traktu Brzeskiego została przyjęta pozytywnie w środowisku biegaczy i uznana za sukces organizacyjny, co zaowocowało kolejną edycją o nieco rozbudowanej formule.

W 2016 roku Grand Prix Traktu Brzeskiego odbędzie się w pięciu miejscowościach, a do cyklu zaliczone zostały następujące biegi:

  • Wiązowna – 28. lutego, dystans: 21,097 km i 5 km
  • Mińsk Mazowiecki – 29. maja, dystans: 15 km i 5 km
  • Biała Podlaska – 12. czerwca, dystans: 15 km i 10 km
  • Platerów – 26. czerwca, dystans: 10 km
  • Siedlce – 28. sierpnia, dystans: 21,097 km i 5 km (Finał GPTB)

Wszystkie biegi cyklu odbywają się po nawierzchni asfaltowej, a trasy posiadają atest PZLA.
Formuła Grand Prix wymaga zaliczenia przez zawodnika każdego z dystansów, tj. 5 km, 10 km, 15 km i 21,097 km podczas dowolnie wybranej imprezy. Za ukończenie piątego biegu, zostaną przyznane dodatkowe punkty.

Pierwsze biegi, z jakimi zmierzą się zawodnicy to Półmaraton Wiązowski i Wiązowska 5-tka. Półmaraton w Wiązownie jest jedną z najstarszych tego typu imprez sportowych w Polsce, w tym roku odbędzie się już po raz 36-ty! Ogromne zaangażowanie samorządu lokalnego, mieszkańców i sponsorów sprawia, że wciąż rośnie zainteresowanie Półmaratonem. 1 marca 2015 r. na starcie stanęło łącznie 1929 zawodników i zawodniczek. Jak zwykle, dopisali kibice. Jak nigdy – dopisała pogoda. W takim słońcu i przy tak dobrej temperaturze nie biegało się tutaj od lat!
Podczas tegorocznej edycji, 28 lutego rozegrany zostanie bieg główny na dystansie 21,097 km, bieg towarzyszący Wiązowska 5-tka oraz biegi młodzieżowe: tzw. Mały Półmaraton dla gimnazjalistów (1500 m) i Mały Ćwierćmaraton dla uczniów szkół podstawowych (1000 m, 600 m i 300 m).
Wielką atrakcją imprezy jest Bieg Krasnoludków dedykowany najmłodszym, którzy w specjalnej oprawie pokonają dystans około 200 m.

Drugi przystanek to Mińsk Mazowiecki, gdzie w ostatnią niedzielę maja nieprzerwanie od 1996 roku Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje Ogólnopolskie Biegi Uliczne. Dystans, który pokonują uczestnicy od pierwszej edycji to 15 km.
W 2012 roku do 15 km dołączyła „dycha”, którą w 2015 r. zamieniono ostatecznie na bieg na 5 km. Mazowiecka Piętnastka zyskała młodszą siostrę Mazowiecką Piątkę, która od pierwszej edycji weszła do cyklu GPTB. Tradycyjnie bieg główny poprzedzony jest biegami dziecięcymi na różnych dystansach.
W ciągu 20 lat impreza ewoluowała, w 1996 roku na starcie pojawiło się 69 zawodników, w roku 2015 na obu dystansach pobiegło łącznie 470 osób. Rokrocznie mińskie biegi szczycą się tym, iż trud zawodników nagradzany jest w wielu kategoriach generalnych i wiekowych, co powoduje, że z „wygraną w ręku” miejsce imprezy opuszcza 200 biegaczy i kibiców. Na imprezę zapraszana jest TVP Info, gwiazdy ze świata sportu, polityki i show biznesu, których obecność jest wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich zgromadzonych.

Trzeci w kolejności to wyjątkowy, bo jubileuszowy V Rodzinny Piknik Biegowy Biała Biega. Największa impreza biegowa w Białej Podlaskiej rozgrywana w formule biegów dla dzieci na 200 m i 400 m, zawodów nordic walking (5 km), wyścigu na rolkach (pętla 5 km) oraz Biegów Głównych na dystansach 10 km i 15 km.
Impreza organizowana jest przez Klub Biegacza „Biała Biega” przy współpracy z Filią AWF i Bialskim Centrum Kultury. Cieszy się z roku na rok coraz większą frekwencją. W 2015 roku na wszystkich dystansach rywalizowało łącznie ponad 700 zawodników i zawodniczek. Sympatyczna atmosfera, dobra organizacja, atrakcyjne nagrody i możliwość startu całych rodzin to zachęta dla osób, które są tutaj co roku oraz zaproszenie dla tych, którzy dopiero zamierzają Białą odwiedzić. Po zmaganiach sportowych na wszystkich uczestników czekają atrakcje w miasteczku biegowym oraz losowanie atrakcyjnych nagród rzeczowych.

Dwa tygodnie później biegacze zawitają do Platerowa na siódmą edycję imprezy pod nazwą „Biegiem Przez Platerów ”. Trasę tego kameralnego 10-kilometrowego biegu ulicznego wytyczono w bliskim sąsiedztwie przepięknych nadbużańskich terenów, pośród platerowskich sadów owocowych. Trasa posiada atest PZLA i składa się z 3 pętli. Od początku logiem tej sportowej inicjatywy jest biegnące jabłko nawiązujące do charakteru i profilu Gminy Platerów. Ambasadorką Biegiem Przez Platerów jest halowa mistrzyni Europy w biegu na 1500 i 3000 metrów i brązowa medalistka mistrzostw świata Lidia Chojecka. 26 czerwca w Platerowie odbędzie się bieg główny na dystansie 10 km oraz bieg towarzyszący na 3333 m. Gwarantowane ogromne pozytywne i niezapomniane emocje.

Finał Grand Prix Traktu Brzeskiego odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia podczas VII Biegu Siedleckiego Jacka. To właśnie w Siedlcach zostaną wyłonieni i ukoronowani zwycięzcy całego cyklu.
Bieg Siedleckiego Jacka to znaczące wydarzenie sportowe, które ma swoje miejsce w europejskim kalendarzu imprez biegowych. O wysokim poziomie imprezy świadczą nie tylko sukcesywnie rosnąca frekwencja (w 2015 roku łącznie ponad 1000 uczestników) i coraz lepsze wyniki, ale również względy organizacyjne. Bieg Siedleckiego Jacka uzyskał prestiżowy certyfikat Europejskiego Stowarzyszenia Lekkoatletycznego przyznawany w uznaniu za najwyższą jakość i standard zawodów biegowych. Organizator Agencja Rozwoju Miasta Siedlce dba o stały rozwój i atrakcyjną oprawę Biegu. Podczas ubiegłorocznej edycji imprezy w Siedlcach odbyły się Mistrzostwa Polski Kobiet w Biegu na 5 km. Półmaraton był ostatnim biegiem cyklu i honorowym zwieńczeniem I edycji Grand Prix Traktu Brzeskiego.
28 sierpnia w ramach VII Biegu Siedleckiego Jacka rozegrane zostaną bieg na dystansie 5 km i półmaraton. To ostatnia szansa na punkty w klasyfikacji GPTB oraz okazja do niezapomnianych wrażeń dla wszystkich sympatyków biegania. Tradycyjnie odbędą się także biegi dla dzieci na dystansach: 200, 400 i 800 metrów oraz marsz nordic walking.

 

źródło i foto: gptb.pl

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;