poniedziałek, 15 lipca 2024r.

43 Maraton w Dębnie z siedleckimi akcentami

Reprezentanci Yulo Run Team Siedlce wzięli udział w 43 Maratonie w Dębnie. 

3 kwietnia polski maraton wrócił do swojej kolebki, czyli do Dębna. To niewielkie, bo ledwie 14-tysięczne miasto w woj. zachodniopomorskim, ale to ono właśnie z historycznego punktu widzenia jest najważniejsze w krajowej historii najdłuższego dystansu olimpijskiego. To w Dębnie odbywały się jeszcze nie tak dawno Mistrzostwa Polski oraz kwalifikacje dla polskich biegaczy do igrzysk olimpijskich. W ostatnich latach Waldemar Glinka, Michał Bartoszak, Henryk Szost, Arkadiusz Sowa czy Monika Stefanowicz otrzymywali tu paszporty olimpijskie do Aten i Pekinu. To w Dębnie Edward Łęgowski i Antoni Niemczak ustanawiali maratońskie rekordy Polski. To tu w końcu przyjeżdżali czołowi maratończycy świata.

Historia maratonu w Dębnie liczy sobie okrągłe pół wieku, choć 3 kwietnia został on rozegrany po raz 43. Pierwsza edycja biegu rozegrana została w lipcu 1966 roku. Zmagania biegaczy były częścią obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego, a impreza nosiła nazwę Małego Maratonu „O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju”. Dystans wynosił 21,5km. W roku 1969 roku bieg rozegrano po raz pierwszy na pełnym dystansie 42 km i 195 metrów, a impreza nosiła wówczas nazwę „6. Międzynarodowy Maraton i Mistrzostwa Polski, Cedynia – Siekierki”.

Stolicą Polskiego Maratonu Dębno zostało na dobre w latach 1973 – 1990, organizując 17 kolejnych mistrzostw kraju w maratonie mężczyzn oraz Mistrzostw Polski kobiet (1982-1990).

Maraton w Dębnie to najstarszy zatem bieg na królewskim dystansie w Polsce i jest zaliczany do tzw. Korony Polskich Maratonów. Aby uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich, należy ukończyć pięć maratonów: Maraton w Dębnie, Cracovia Maraton, Wrocław Maraton, Maraton Warszawski, Poznań Maraton – w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu zgłaszanego we wniosku.

2

W tegorocznej edycji maratonu w Dębnie wystartowało 2429 maratończyków. Po raz 14. rozegrano też Mistrzostwa Polski Policjantów, zaś po raz 3. Mistrzostwa Polski Strażaków i Mistrzostwa Polski Nauczycieli. Metę przekroczyła rekordowa liczba  – 2102 osób. W najstarszym polskim maratonie udział wzięli biegacze z Afryki, Europy oraz całej Polski. Nie mogło więc zabraknąć pośród nich i naszych, siedleckich biegaczy.

Pierwszy na metę z czasem 2:11:56 wbiegł Cosmas Mutuku Kyeva z Kenii (rekordzista trasy 41. Maratonu Dębno). Tuż za nim był również Kenijczyk David Kiprono Metto (2:13:43). Trzecie miejsce zdobył Mykola Iukhymchuk (2:13:59) z Ukrainy.

Pierwszym Polakiem na mecie był Piotr Cypryański, który uzyskał czas 2:33.41, zajmując dziewiąte miejsce.

Bardzo dobrze spisał się również zawodnik Yulo Run Team Siedlce, Marcin Olek, który zajął 25 miejsce open z czasem 2:50:20 (netto). Uzyskany wynik pozwolił naszemu maratończykowi zdobyć wicemistrzostwo Polski wśród nauczycieli i jednocześnie 4 miejsce w kategorii wiekowej M40.

3

Pozostali siedlczanie zajęli odpowiednio następujące lokaty open:

  1. Wojciech Niedziółka (3:38:42), miejsce 46. wśród policjantów,
  2. Marcin Łyczywek (3:50:15),
  3. Przemysław Świder (4:03:04)

i miejsce 1803. walczący także z kontuzją kolana od 30km biegu – Przemysław Anusiewicz (4:42:14), a 75. wśród nauczycieli.

Maratony w Dębnie to zawsze było duże sportowe święto. Cieszymy się, że w tę piękną, wiosenną niedzielę w stolicy Polskich maratonów nie zabrakło i siedleckich akcentów.

 

źródło i foto: Yulo Run Team Siedlce (Marcin Olek)

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;