niedziela, 14 lipca 2024r.

Kijowski comeback

Równo dwanaście lat temu (21 kwietnia 2004 roku) w mistrzostwach Europy w Kijowie o medale i kwalifikacje olimpijskie walczyły Aleksandra Klejnowska i Dominika Misterska. Obie zawodniczki zaliczyły spektakularny powrót po 2-letniej dyskwalifikacji. 

Reprezentantki WLKS startowały w mistrzostwach Europy po zakończeniu dwuletniej dyskwalifikacji za stosowanie dopingu sterydowego. Obie zostały przyłapane podczas treningu w Siedlcach przez międzynarodową lotną brygadę antydopingową. Klejnowska i Misterska tłumaczyły, że substancję im podrzucono. Znalazł się nawet podrzucający, który przyznał się do tego w prokuraturze. Polski sąd uznał niewinność sportsmenek, ale Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów je zdyskwalifikowała.

Jak wyglądała walka Polek z ciężarami na kijowskim pomoście? Klejnowska, broniąca tytułu mistrzyni Europy zdobytego w 2002 roku w Antalyi, po pierwszej konkurencji w kategorii 58 kg przegrywała z lepszą w rwaniu Turczynką Aylin Dasdalen (98,5 kg, Polka – 95). Ze względu na wyższą wagę Polka musiała w podrzucie być lepsza o 5 kg. Dasdalen podrzucała jako pierwsza i przegrała dopiero z ciężarem 125 kg (zaliczyła 122,5). Polka podrzuciła 127,5, co było ówczesnym rekordem Europy, podobnie jak jej wynik w dwuboju – 222,5 kg. Misterska w kategorii do 63 kg przegrała złoto z powodu wagi – była cięższa od złotej medalistki Bułgarki Gergany Kiryłowej o 0,45 kg. Obydwie uzyskały 100 kg w rwaniu i 127,5 w podrzucie.

Na Olimpiadę do Aten z opisanego duetu pojechała tylko Aleksandra Klejnowska, która w stolicy Grecji zajęła piąte miejsce w wadze do 58 kg.

 
źródło: własne / Gazeta Wyborcza; foto: Laurence Griffiths / Getty Images Europe

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;