wtorek, 23 lipca 2024r.

Zagrają w kule

Dom Pomocy Społecznej „Nad Stawami” i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego organizują 28 kwietnia IV Wiosenny Turniej Boccia.

W turnieju mogą wziąć udział seniorzy oraz członkowie klubów, stowarzyszeń i innych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie. Towarzyski mecz osób i kibiców jest również możliwy. Rejestracja chętnych uczestników zacznie się o godz. 9.00, 28 kwietnia, w czwartek. Rozgrywki przeplatane będą występami solistów i grup artystycznych. Zawody przeprowadzone zostaną w hali sportowej „Medyka” przy Młynarskiej 17 w Siedlcach. W turnieju weźmie udział blisko 20 ekip z miasta i regionu.

Boccia jest grą podobną do popularnej we Włoszech, Chorwacji gry nazywanej tam bocce oraz uprawianej we francuskiej Prowansji i na Rivierze gry zwanej bule. Zasady są podobne: celem jest umieszczenie swojej bili, poprzez rzut ręką, kopnięcie i jej toczenie się po podłożu, tak by znalazła się jak najbliżej bili białej, która jest wyrzucana jako pierwsza. Od bocce odróżniają ją jednak charakterystyczne zapisy regulaminowe: wprowadzenie bili na boisko odbywać się może w dowolny sposób: poprzez rzucenie, kopnięcie, sprzęt wspomagający (np. rynny, pochylnie), pozycja ciała zawodnika nie jest określona. Wykonując ruch bilą można stać lub siedzieć (wózek, krzesło). Wprowadzaniu buli na boisko może towarzyszyć asystent instruowany przez gracza (np. o głębokim porażeniu mózgowym, bez kończyn). Istnieje limit czasu przyznawany każdej stronie na rozegranie każdej rundy.

Można w boccię grać indywidualnie, parami lub w tripletach, a grają w nią głównie osoby starsze oraz niepełnosprawne z upośledzeniami umysłowymi i narządów ruchu. Od ponad 20 lat jest dyscypliną rozgrywaną w ramach igrzysk paraolimpijskich. Boccia poprawia sprawność fizyczną i koordynację psycho-ruchową, ale jej zaletą jest integrowanie się środowiska grających o różnym stopniu sprawności fizycznej i psychicznej.

źródło: własne / Siedlce.pl; foto: Siedlce.pl

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;