wtorek, 25 czerwca 2024r.

Zaszczyt spotkania z premier rządu

Na Stadionie PGE Narodowy odbyło się uroczyste spotkanie Pani Premier Beaty Szydło oraz Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki z medalistami i trenerami XV Igrzysk Paraolimpijskich z Rio de Janeiro.

XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Rio de Janeiro 2016 odbyły się w Rio de Janeiro w dniach 7-18 września 2016 roku. Były rekordowe pod względem liczby uczestników. Startowało w nich 4 359 sportowców reprezentujących 160 narodowych komitetów paraolimpijskich.

W skład reprezentacji Polski weszło 100 zawodników, którzy przez 11 dni walczyli w ponad 500 konkurencjach o najwyższe olimpijskie laury. W tegorocznej paraolimpiadzie Polacy zdobyli 39 medali (9 złotych, 18 srebrnych, 12 brązowych). Jest to wyższy wynik niż uzyskany cztery lata temu w Londynie, gdzie Polska zdobyła 36 medali.

W reprezentacji Polski była Katarzyna Piekart (IKS Siedlce), która spisała się bardzo dobrze, zdobywając w swojej koronnej konkurencji – rzucie oszczepem brązowy medal. Na spotkaniu był obecny jej trener Winicjusz Nowosielski.

– To dla mnie zaszczyt spotkać się z bohaterami Igrzysk Paraolimpijskich, dostarczyliście nam Państwo wielkich emocji i radości. Wasza determinacja, walka i budowanie dumy to sens rywalizacji sportowej. Pokonywanie niemożliwych barier to dzieło godne naśladowania. – powiedziała podczas spotkania Pani Premier Beata Szydło.

Natomiast Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka zapowiedział zmianę rozporządzenia dotyczącego wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe:

– Jesteście herosami polskiego sportu i będziemy Was wspierać. W tym roku nagrody dla olimpijczyków i paraolimpijczyków zostały zwiększone o 100%. Zmieniliśmy także  rozporządzenie informujące o tym, że każdy z paraolimpijczyków, który zdobył medal otrzyma nagrodę pieniężną, a nie jak było do tej pory otrzymywali je tylko ci, którzy mieli 12 uczestników konkurencji. Sport paraolimpijczyków to sport bez barier.

Zmiana rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki wynika z konieczności należytego uhonorowania polskich sportowców – uczestników Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem uczestnicy największych imprez sportowych, jakimi są: igrzyska olimpijskie, igrzyska paraolimpijskie i igrzyska głuchych będą mogli otrzymać nagrodę za zajęcie pierwszego, drugiego lub trzeciego miejsca bez względu na liczbę startujących osób, drużyn, osad lub załóg.

Medaliści Igrzysk Paraolimpijskich otrzymają nagrody takiej samej wysokości, co medaliści Igrzysk Olimpijskich. Kwoty ww. nagród wynoszą:

Złoty medal –  64 400 złotych
Srebrny medal –  46 000 złotych
Brązowy medal – 36 800 złotych

Podczas spotkania głos zabrał także prezes Polskiego Związku Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga: – To kolejny historyczny moment dla rodziny paraolimpijskiej to nobilitacja
i ogromne wyróżnienie, że Pani Premier i Pan Minister jest dziś z nami.

Wybitny zawodnik, dwukrotny medalista z Rio de Janeiro Rafał Wilk podziękował Pani Premier Beacie Szydło w imieniu wszystkich paraolimpijczyków.

Igrzyska Paraolimpijskie to największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa dla zawodników niepełnosprawnych. Dzięki takim inicjatywom sportowcy pokazują, że niepełnosprawność nie stanowi żadnej bariery w podejmowaniu wyzwań i pokonywaniu własnych ograniczeń. Ich wysiłek i sportowe ambicje udowadniają, że w sporcie wszystko jest możliwe.

źródło i foto: msport.gov.pl;

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;