czwartek, 18 lipca 2024r.

Piekart wyróżniona przez prezydenta kraju

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował olimpijczykom i paraolimpijczykom za sukcesy na tegorocznych igrzyskach w Rio de Janeiro. Przyznał także wyróżnienia. Jedno z nich przypadło Katarzynie Piekart (IKS Siedlce).

Podczas środowego spotkania w Pałacu Prezydenckim prezydent RP Andrzej Duda wyraził uznanie dla zasług polskich olimpijczyków i paraolimpijczyków, którzy zanotowali sukcesy podczas minionych igrzysk w Rio de Janeiro.

– Ogromne podziękowania za ten wysiłek, za wspaniałe wyniki i za tę wielką radość, dumę i satysfakcję, którą przynieśliście państwo nam, to znaczy całemu polskiemu społeczeństwu, wszystkim Polakom, nie tylko tym w kraju, ale także tym mieszkającym za granicą – powiedział na spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

– Letnie igrzyska olimpijskie w Rio to 11 medali dla polskiej reprezentacji, czyli dla Polski. Letnie igrzyska paraolimpijskie w Rio to 39 medali, w tym aż 9 złotych i – co bardzo mocno chcę podkreślić – 19 czwartych miejsc. I wreszcie Olimpiada Szachowa w Baku i sukces naszych pań, srebrny medal. Sukces, jakiego Polska nie notowała po II wojnie światowej. Bardzo serdecznie gratuluję i z całego serca dziękuję – stwierdził.

– Słychać czasem narzekania, letnie igrzyska olimpijskie i tylko dwa złote medale, tylko trzy srebrne, sześć brązowych. Tak, proszę państwa, ale to razem 11 medali, więcej niż w Londynie, więcej niż w Pekinie, to jeden raz więcej reprezentant Polski stał na podium i oczy całego świata były na niego zwrócone, a polska flaga była wciągana na olimpijski maszt. A więc to nie tylko wielka radość zawodnika z sukcesu, to nie tylko wielka radość wszystkich naszych rodaków, ale to także wielka promocja Polski. Czy można było więcej? Pewnie zawsze można więcej, ale ja nie mam wątpliwości, że te 11 medali jest sukcesem – podkreślił.

W imieniu sportowców za wyróżnienia podziękował mistrz i wicemistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro w kolarstwie, były żużlowiec Rafał Wilk.

– Sport jest piękny, bo sportu nie obchodzi czy jesteśmy na wózku, czy jesteśmy bogaci czy biedni, grubi czy chudzi, czy jesteśmy całkowicie zdrowi. Sport interesuje tylko to, że stoimy na starcie, że podejmujemy to wyzwanie. Tego przykładem jest ta sala, gdzie mamy olimpijczyków i paraolimpijczyków. W ich imieniu chciałbym serdecznie podziękować za wszystkie odznaczenia państwowe, które otrzymaliśmy i wręczyć panu prezydentowi naszą koszulkę – powiedział Wilk.

Oprócz słów uznania i podziękowania, nie obyło się bez wręczenia wyróżnień. Jedno z nich otrzymała „nasza” Katarzyna Piekart. Zawodniczka IKS Siedlce po raz drugi została wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi. Przypomnijmy, że pochodząca spod Siedlec lekkoatletka zdobyła brązowy medal w konkurencji rzutu oszczepem.

14619954_1210657355643419_924433988_n

– Miło było uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez kancelarię prezydenta RP Andrzeja Dudy, na którym zostały wręczone odznaczenia państwowe w uznaniu za zdobycie medalu i przyczynieniu się do rozsławienia Polski. To niesamowite wyróżnienie po raz drugi być odznaczoną Złotym Krzyżem Zasługi – skomentowała swoje uczestnictwo Piekart. – Zdziwił mnie trochę fakt, że nie wszyscy medaliści i ich trenerzy zostali wyróżnieni. 

– Środowa ceremonia w Pałacu Prezydenckim nie była ostatnią, na której zostali lub zostaną odznaczeni sportowcy – także niepełnosprawni. Przed nami kilka ważnych uroczystości – państwowych i nie tylko – podczas których prezydent Andrzej Duda uhonoruje dorobek kolejnych wybitnych olimpijczyków – zapewniło Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.

14627731_1210659048976583_1359934004_n

O wszystkich wyróżnionych można przeczytać TUTAJ

 

źródło: PAP / prezydent.pl ; foto: archiwum Katarzyny Piekart

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;