czwartek, 18 lipca 2024r.

Nobilitacja dla klubu i miasta

Projekt „Pogoń dla Pogoni” został oficjalnie zainaugurowany. Najpierw odbyła się konferencja prasowa, a po niej zmierzyli się młodzieżowcy z Siedlec i ze Lwowa.

O co chodzi w projekcie? Ideą projektu jest szeroko rozumiana współpraca I-ligowca z Siedlec i III-ligowca ze Lwowa. Na konferencji głos zabrali: Janusz Kowalski – wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG SA, Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii, Wojciech Kudelski – prezydent Siedlec, Marek Horbań – prezes Pogoni Lwów oraz Michał Chromiński – prezes Pogoni Siedlce.

– Jest to projekt niezwykle ważny dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – mówił Kowalski. – Jest to innowacyjny program, który wspieramy jako polska firma, mająca obowiązki również wobec naszych rodaków przebywających za granicą. PGNiG jest obecne na Ukrainie. Od kilku miesięcy wspieramy Pogoń Lwów. W tym czasie narodził się pomysł sportowej współpracy z Pogonią Siedlce. Zarówno klub, jak i miasto okazali się wspaniałymi partnerami. Projekt „Pogoń dla Pogoni” przyczyni się do promocji obu Pogoni, ale przede wszystkim pokaże jak bardzo PGNiG jest zaangażowane w pomoc polonii. Jest to chyba pierwszy taki projekt w Polsce. Nie ma dzisiaj Polaka, nie ma kibica piłki nożnej, który nie wiedziałby jak ważne miejsce w historii ma Pogoń Lwów.

Następnie głos zabrał Minister Energii. – Wspieramy mieszkańców Ukrainy, pokazując im, że jesteśmy z nimi. Pogoń Lwów ma ten sam herb co miasto Siedlce, stąd narodził się pomysł zaangażowania miasta w projekt solidarności z narodem ukraińskim. Spółka PGNiG uznała, że pulę przeznaczoną na wspieraniu sportu należy przeznaczyć na projekt „Pogoń dla Pogoni”. (…) Jeżeli chodzi o siedlecki klub to dobrze by było, żeby nie tylko utrzymał się, ale był w stanie coraz wyżej docierać – powiedział od lat blisko związany z Siedlcami minister Tchórzewski.

Prezydent Kudelski nakreślił miejsce Siedlec w projekcie: – Nawiązanie współpracy z Pogonią Lwów to nobilitacja dla całego miasta. Wielkim wysiłkiem całego samorządu wybudowaliśmy piękne obiekty sportowe. Partnerstwo z takim klubem jest wydarzeniem, które pomoże nagłośnić sytuację obu Pogoni. Chcę podkreślić z całą mocą, że inicjatywa współpracy obu klubów nie byłaby możliwa bez dobrych chęci wielu osób.

Pogoń Lwów odrodziła się w 2009 roku. Od tego momentu ważną postacią w klubie jest Horbań. – Pogoń była w okresie międzywojennym dumą Lwowa, dumą Polski. Klub odrodził się w 2009 roku niczym feniks z popiołów. Działamy w czterech sekcjach, w tym piłkarskiej. Przy klubie działa też sekcja sportowo-rekreacyjna, która łączy Polaków – nakreślił aktualną działalność 4-krotnego mistrza Polski Horbań.

Prezes Chromiński podkreślał jaką długą drogę przeszła Pogoń w ciągu ostatnich kilku lat. – Pogoń Siedlce nie może pochwalić się tak chwalebną przeszłością jak nasza imienniczka z Lwowa. My możemy – i jesteśmy – dumni z naszej teraźniejszości. Jeszcze niedawno Pogoń była mazowieckim średniakiem, a obecnie wyrośliśmy na trzecią siłę Mazowsza. Nasze bogate doświadczenia zdobyte w ostatnich kilku latach chcemy przekazać klubowi z Lwowa, miasta, które w polskiej historii odegrało ogromną rolę. Dziękuję za to, że Pogoń Siedlce została zaproszona do udziału w tym projekcie – zakończył sternik Pogoni.

Po konferencji wieloletni kibic siedleckiej Pogoni Andrzej Garbaczewski przekazał na ręce prezesa Horbania biuletyn 1939 roku, którego sentymentalna wartość dla klubu ze Lwowa nie ma ceny.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;