czwartek, 13 czerwca 2024r.

W regionie: Biała Podlaska doczeka się stadionu na miarę XXI wieku?

Włodarze Białej Podlaskiej zaprezentowali projekt nowego Stadionu Miejskiego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planami decydentów to już w 2018 roku rozpocznie się budowa stadionu na 7800 miejsc.

W skład kompleksu sportowo-rekreacyjnego, który ma powstać przy ulicy Artyleryjskiej w Białej Podlaskiej wejdzie stadion typowo piłkarski, hala sportowo-rekreacyjna, boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz korty tenisowe.

– Czekaliśmy na stadion wiele, wiele lat – zaczął prezydent Dariusz Stefaniuk. – Przez wiele lat mówiliśmy o potrzebie jego budowy. W kampanii wyborczej mówiłem, że Biała Podlaska zasługuje na stadion z prawdziwego zdarzenia. Jest to bardzo trudny projekt, bo jest bardzo kosztowny. Szacujemy ten projekt na 60 milionów złotych. Pierwszy etap to 20-21 milionów. Zaczniemy od budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią za 2 miliony 600 tysięcy złotych. Połowę z potrzebnych środków uzyskaliśmy z Ministerstwa Sportu. Teraz zbliżamy się do kolejnego etapu, czyli bezpośredniej budowy stadionu. Przetarg wygrała bialska firma i bardzo mnie to cieszy. Mam nadzieję, że wykonawstwo w kolejnych latach także zostanie powierzone bialskim firmom.

dsc_0883

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie prezydent wspólnie z głównym architektem, Tomaszem Siedlanowskim odsłonił projekt stadionu. Warto odnotować, że jego zrobienie kosztowało 200 tysięcy złotych. – Chciałem zaprojektować prawdziwy zamknięty stadion, a nie tylko trybunę, jak to mamy w Siedlcach. Zaczątkiem mojej pracy było stworzenie wizerunku dużych obiektów, tyle że w naszej skali. Musiałem wpasować stadion w centrum miasta. Kolorystyka i lekkość miasta wpisują się w okoliczny teren – powiedział Siedlanowski.

W pierwszym etapie ma powstać trybuna wschodnia (pojemność: 3190 miejsc) połączona z halą widowiskowo-sportową (wymiary: 45×25 m), do tego dwa parkingi i pomieszczenia do zagospodarowania. Pomysłami na wykorzystanie dwóch poziomów z antresolą są: stworzenie siłowni (800 m2), sali konferencyjnej i pomieszczenia dla mediów. W drugim etapie miałaby zostać stworzona trybuna zachodnia. Jeżeli chodzi o oświetlenie to ma ono zostać umieszczone w lampach umieszczonych w konstrukcji dachu stadionu. Do tego – w fazie przejściowej – ma zostać dołożonych sześć pozycyjnych słupów na trybunie zachodniej. Zakładana moc oświetlenia: 1600 luksów.

dsc_0871

 

 

 

 

 

 

 

dsc_0872

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_0873

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Grzechem byłoby to zrobić tylko na II ligę – dało się usłyszeć na prezentacji projektu. I tak doprawdy projekt został stworzony. W przyszłym roku magistrat ma wydzielić z budżetu 10 milionów złotych i postarać się o drugie tyle dofinansowania. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie to w 2018 roku zostanie wbita pierwsza łopata przy budowie nowego obiektu w Białej Podlaskiej. Do poziomu projektowanego stadionu mają dostroić się piłkarze Podlasia, występujący obecnie w grupie czwartej III ligi. – Będziemy starać się drużynę na miarę tego obiektu. Za 2-3 lata stworzymy drużynę, która osiągnie odpowiedni poziom. I nie będzie to armia zaciężna, ale nasi piłkarze – zapowiedział prezes Podlasia, Zbigniew Barszcz.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;