czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Siedlczanin za Wielką Wodą

Siedlczanin Michał Roguski od sierpnia zeszłego roku jest studentem-sportowcem na Oklahoma City University. Jak znalazł się za Wielką Wodą i jak wygląda jego życie w Ameryce?

Fani siedleckiego sportu powinni kojarzyć nazwisko Roguskiego z występów w barwach MKS Pogoń Siedlce. Obecnie jego kariera sportowo-naukowa jest ściśle związana z Oklahomą. – Oklahoma City University to niewielki, prywatny, dość prestiżowy uniwersytet w stolicy stanu Oklahoma. Do zaczęcia szukania możliwości studiowania w USA zachęcił mnie brat. Zacząłem się tym interesować, dzięki czemu dowiedziałem się o systemie stypendialnym i szeroko rozwiniętej rywalizacji międzyuczelnianej w wielu dyscyplinach sportowych – w tym w lekkiej atletyce i biegach przełajowych, które uprawiałem w MKS Pogoń Siedlce, w ostatnim czasie pod opieką trenerki spoza klubu Bożeny Dziubińskiej. W Stanach Zjednoczonych każdy uniwersytet ma co najmniej kilka drużyn sportowych, infrastrukturę, fizjoterapeutów, często nawet dietetyków czy psychologów sportowych. Rozgrywki międzyuczelniane ekscytują lokalne społeczności, ludzie licznie przychodzą na mecze czy mitingi. Jest to dla mnie naprawdę niezwykłe – przyznał Roguski.

MR mógłby interesować się studiami za oceanem, jednak bez odpowiednio dobrych wyników sportowych ciężko byłoby od zainteresowania przejść do konkretów. – Ja zacząłem interesować się studiowaniem w Stanach, a moje wyniki sportowe sprawiły, że trenerzy w Stanach zaczęli interesować się mną jako potencjalnym członkiem ich drużyn. Otrzymałem kilka ofert z różnych uczelni i po wielu dniach rozważania plusów i minusów każdej z nich zdecydowałem się podpisać umowę stypendialną z Oklahoma City University. Do tej właśnie szkoły przekonał mnie wysoki poziom uczelni oraz bardzo dobry program biegów dystansowych – powiedział siedlczanin.

– Życie studenta-sportowca nie należy do najłatwiejszych także w Stanach – dodał Roguski. – Borykam się z takimi samymi problemami jak studenci-sportowcy w Polsce – konieczność znalezienia czasu na treningi, naukę i uczęszczanie na zajęcia, częste wyjazdy, z tą jednak różnicą, że reprezentując uczelnię jako sportowiec mam wsparcie ze strony trenera i wyrozumiałość profesorów. Uczelni zależy na tym żebyśmy dobrze radzili sobie z nauką – w przeciwnym razie przepisy współzawodnictwa uniemożliwiłyby nam rywalizację.

Jak wyglądają treningi w USA? – Trening różni się sporo od tego do czego byłem przyzwyczajony w Polsce. Amerykańska myśl szkoleniowa stawia na prostsze rozwiązania, jednak poparte ciężką pracą (nie żebym „obijał się” trenując w Polsce). Trening jest prosty, bo dość schematyczny z dwoma mocnymi akcentami w tygodniu i wysokim kilometrażem – nawet do 130 kilometrów tygodniowo. Jako sportowiec czuję, że się rozwijam, nie mogę doczekać się pierwszych startów na bieżni żeby jednoznacznie zweryfikować postęp – odpowiedział Michał Roguski.

Roguski pozytywnie ocenił poziom nauczania w Polsce. – Na OCU studiuję chemię i póki co stwierdzam, że system edukacji w Polsce jest dużo bardziej efektywny niż w USA, co obserwuję porównując treści jakich nas tutaj uczą, jednym słowem – nauka (przynajmniej w pierwszym semestrze) nie stanowiła zbyt wielkiego wyzwania.

Jakie biegacz ma plany na 2017 rok? – W nowym roku czekają mnie dwa sezony – halowy i stadion otwarty. Na hali będę chciał skupić się na dystansie 3000 m. Starty mamy zaplanowane na luty i marzec. Mam ogromną nadzieję poprawić ubiegłoroczny rekord życiowy na tym oraz na innych dystansach. Na otwartym stadionie liczę na osiągnięcie dobrego wyniku na 5000 m. Będę miał ku temu doskonałe okazję na dużych mitingach, które mamy zaplanowane np. Oregon Relays, gdzie będzie możliwość zmierzenia się z najlepszymi sportowcami z uczelni z całych Stanów. Sezon kończymy pod koniec maja, drugi semestr już na początku maja, więc w czerwcu, po długiej rozłące chcę w końcu wrócić na zasłużone wakacje do domu, do Polski – zakończył utalentowany siedlczanin.

 

źródło: własne; foto: archiwum Michała Roguskiego

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;