piątek, 14 czerwca 2024r.

Pogoń Siedlce wraca do gry. Piłkarska wiosna zacznie się w Nowym Sączu

Po prawie 100 dniach Pogoń Siedlce powróci na 1-ligowe boiska. Podopieczni Marcina Broniszewskiego zaczną wiosnę od wizyty na trudnym terenie w Nowym Sączu.

Zima była czasem wielu zmian. Pogoń kończyła jesień z Dariuszem Banasikiem na ławce, a zacznie wiosnę z Broniszewskim. Siedlczanie grali w listopadzie w 1 Lidze, a zagrają w Nowym Sączu już w Nice 1 Lidze. Ponadto doszło do zmian kadrowych. W przerwie zimowej Pogoń opuścili: Daniel Gołębiewski (Polonia Warszawa), Rafał Makowski i Alban Sulejmani (obaj Legia Warszawa) oraz Luka Štefanac (kontuzja i powrót do Chorwacji). Na ich miejsce MKP zakontraktował: Eusébio Bancessiego, Roberta Janickiego, Piotra Mrozińskiego, Jakuba Szreka oraz Dariusza Zjawińskiego. Pierwszą profesjonalną umową w życiu został także nagrodzony wychowanek klubu z rocznika 1999, Paweł Łydkowski.

CEL GŁÓWNY I POBOCZNY

Wszelkie ruchy transferowe – jak zwykle – zweryfikuje liga. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują jednak, że Pogoń dokonała zmian na plus. Każdy z pozyskanych piłkarzy ma odpowiednie umiejętności, aby wywalczyć miejsce w podstawowej jedenastce i pomóc Pogoni w utrzymaniu się na zapleczu ekstraklasy. To nadal cel numer jeden dla biało-niebieskich. 29 punktów to znakomity punkt wyjściowy. Wiele klubów zazdrości Pogoni komfortowej sytuacji, jednak prawdziwy spokój da dopiero 38-39 punktów…

Celem numer dwa będzie jak najwyższe miejsce w Pro Junior System. Po przedłużonej rundzie jesiennej Pogoń plasuje się na najniższym stopniu podium z dorobkiem 3180 punktów.

Pogoń kiepsko zaczęła sezon. Po kilku meczach posada trenera Banasika zawisła na włosku. Jak pokazała „późniejsza” jesień były to złe miłego początki. Siedlczanie regularnie punktowali dzięki skutecznej defensywie, patencie na beniaminków i organizacji gry. Niektórzy zarzucali Pogoni nazbyt defensywną taktykę, lecz ci, którzy chcieli brylować ofensywną piłkę mają o kilka punktów mniej niż MKP.

ZASKOCZONY LIDER

Trener Broniszewski przejął zespół w styczniu i miał dwa miesiące na dogłębne poznanie zespołu. Nie można powiedzieć, że otrzymał do dyspozycji gotowy twór. Nowy trener ma jednak autorski pomysł na ukrycie wszelkich niedoskonałości i zaskoczenie rywali. Na obozie we Władysławowie-Cetniewie zdumiona sposobem gry Pogoni była Chojniczanka. Mecz liderem Nice 1 Ligi był jednym z 13 sparingów biało-niebieskich w przerwie zimowej. Ich bilans to 5 zwycięstw, 4 remisy i 4 porażki.

MKP zaczął zimę od wyjazdu do Uniejowa, gdzie zmierzył się z ekstraklasowym Górnikiem Łęczna. Pierwszy sparing siedlczan zakończył się dosyć wyraźną porażką w rozmiarze 0:3. Później siedlczanie mierzyli się z drużynami z I, II i III ligi. Jedynym zagranicznym rywalem w czasie przygotowań była białoruska FK Gorodieja. Pogoniści, aby zmierzyć się z klubem z ekstraklasy, ponownie musieli obrać kierunek na województwo łódzkie. Drużyna Marcina Broniszewskiego zremisowała z Białorusinami 1:1 w Gutowie Małym. Zwieńczeniem pracowitej zimy było zwycięstwo 2:1 ze Stalówką.

Sześć zimowych spotkań zostało rozegranych w Siedlcach (5 zwycięstw i porażka, bramki: 13-3). Pozostałe mecze odbyły się na obcych boiskach – kolejno w Uniejowie, Władysławowie-Cetniewie (trzy mecze na obozie), Warszawie, Gutowie Małym i Warszawie. Wyjazdowy bilans Pogoni to 4 remisy i 3 porażki, bramki: 4-12.

Najlepszymi strzelcami Pogoni w zimowym okresie przygotowawczym byli: Marcin Burkhardt, Daniel Chyła oraz testowany Hiszpan Manu Cordero. Wszyscy zdobyli po dwie bramki. O pozostałe trafienia zadbali: Michał Bajdur, Eusébio Bancessi, Edwin Barbosa (testowany), Daniel Dybiec, Piotr Krawczyk, Paweł Łydkowski, Marcin Paczkowski, Grzegorz Tomasiewicz, Damian Świerblewski, Mateusz Żytko. Jedna z bramek padła po strzale samobójczym.

WERYFIKACJA W LIDZE

Trener Broniszewski postarał się o poszerzenie podstawowego planu sparingów. Ciekawe test-mecze z Górnikiem czy FK Gorodieja zostały dodane do przygotowanego w grudniu rozkładu jazdy. Nikt w całej 1-ligowej stawce nie rozegrał tak wielu sparingów. Powód jest prozaiczny. Nowy trener chciał jak najpełniej przekonać się o stanie posiadania, więc potrzebował dokonać obserwacji w warunkach bojowych, a nie tylko w czasie treningów.

Sparingi sparingami, a weryfikacją i tak będzie liga. Oby praca wykonana zimą przełożyła się na udane spotkania mistrzowskie. Wypada również mieć nadzieję, że zimą został wyczerpany limit pecha związany z przeróżnymi kontuzjami. Zdrowa Pogoń będzie silniejsza!

Wyniki sparingów:

Pogoń Siedlce – Górnik Łęczna 0:3 (Śpiączka 9, Ubiparip 28, Dźwigała 63)
Pogoń Siedlce – Podlasie Biała Podlaska 4:0 (Łydkowski 16, Manu Cordero 54, 78, Dybiec 58)
Pogoń Siedlce – Olimpia Zambrów 2:0 (Chyła 87, Żytko 90 k)
Pogoń Siedlce – Legionovia Legionowo 0:1 (Garyga 33)
Pogoń Siedlce – Wisła Puławy 2:1 (Burkhardt 18, Paczkowski 76 – Nowak 24)
Pogoń Siedlce – Legia II Warszawa 3:0 (Bajdur 17, Eusébio Bancessi 56, Chyła 74)
Gryf Wejherowo – Pogoń Siedlce 1:1 (Brzuzy 47 – Tomasiewicz 5 k)
Chojniczanka Chojnice – Pogoń Siedlce 1:1 (Niedziela 68 – Świerblewski 54)
Znicz Pruszków – Pogoń Siedlce 3:0 (Machalski 53, Kita 66, Faliszewski 81)
Polonia Warszawa – Pogoń Siedlce 3:1 (Zembrowski 58, Sauczek 72, Choroś 87 – Edwin Barbosa 66)
Pogoń Siedlce – FK Gorodieja 1:1 (samobójcza 76 – Lebiediew 1)
Wisła Puławy – Pogoń Siedlce 0:0
Pogoń Siedlce – Stal Stalowa Wola 2:1 (Burkhardt 10, P. Krawczyk 86 – Gębalski 22)

KADRA POGONI NA RUNDĘ WIOSENNĄ 2016-17

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;