poniedziałek, 24 czerwca 2024r.

Katarzyna Piekart: Sport jest dla mnie wielką pasją

Udało nam się porozmawiać z brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio, najlepszym sportowcem Siedlec w 2016 roku Katarzyną Piekart. Dowiedzieliśmy o planach na ten rok i nadziejach na przyszłość.

Michał Michalski: Na podsumowaniu sportowego roku 2016 w Siedlcach dostałaś nagrodę Sportowca Roku. Jak to jest być tym najlepszym z najlepszych?

Katarzyna Piekart (IKS Siedlce): Odnosząc się do rangi zawodów, to faktycznie nie ma w naszym mieście zawodnika, który w ubiegłym roku zdobyłby coś ponad medal z igrzysk. Jednak z uwagi na to, iż sport paraolimpijski nie ma takiego uznania jak sport pełnosprawnych, co w pewnym stopniu jest dla mnie zrozumiałe, to już w walce o tytuł najpopularniejszego sportowa w starciu np. z piłkarzami nie miałabym najmniejszych szans na wygraną.

Czy ta nagroda była dla Ciebie zaskoczeniem, czy po cichu liczyłaś na wyróżnienie?

We wcześniejszych latach sportowcy niepełnosprawni pojawiali się w gronie osób wyróżnionych raczej jako osoby zamykające stawkę. Idąc na uroczystość wręczenia nagród nie byłam świadoma, iż to właśnie mi przypadnie tytuł Sportowca Roku 2016. Po cichu liczyłam chociażby na tytuł najlepszego sportowca niepełnosprawnego. Dlatego dziękuję władzom miasta Siedlce, że doceniły mój sukces i sklasyfikowały moje osiągnięcia na równi z osiągnięciami pełnosprawnych zawodników reprezentujących miasto. Każdy chce być piękny i zdrowy, jednak na pewne sprawy nie mamy wpływu. Porównywanie wyników, ilości zdobytych medali jest krzywdzące. Idea naszego sportu jest inna, a skoro jest uznawany na całym świecie przez rozwinięty zachód w większej mierze, kraje afrykańskie – mniejszej, to jednak przy odrobinie empatii można czerpać z niego korzyści śledząc zmagania osób niepełnosprawnych.

Olimpiady i plany na przyszłość

Na otrzymanie tytułu Sportowca roku 2016 wpłynęło zdobycie przez Ciebie medalu olimpijskiego w Rio de Janeiro. Każdy sportowiec mówi, że trudniej jest obronić tytuł mistrzyni olimpijskiej niż go wywalczyć. Jak to było w Twoim przypadku?

Brałam udział w trzech olimpiadach i każda była wyjątkowa. Z Pekinu wróciłam z doświadczeniem, z Londynu ze złotym medalem, którego się nie spodziewałam, z kolei do Rio jechałam bronić tytułu mistrzowskiego. Mimo, iż nie zdołałam go obronić to okazuje się, że presja z tym związana, była doskonałym dopingiem. Stres który mi towarzyszył na treningach, mobilizował mnie do większej pracy a w momencie startu pomógł zdobyć medal, co prawda nie złoty ale tak samo cenny jak ten z Londynu.

Przed igrzyskami miałaś wątpliwości, co dalej z Twoją karierą sportową. Kontynuację uzależniałaś od dobrego startu w Rio. Jest medal, jest nagroda ze strony miasta, więc mobilizacja jest?

Sport jest dla mnie wielką pasją, ale ciężko jest funkcjonować, spokojnie się przygotowywać i zdobywać medale jeśli nie dysponuje się odpowiednimi środkami finansowymi. Dziękuję panu prezydentowi za przyznanie stypendium sportowego na ten rok, oraz firmie ORLEN która do 2020 roku, czyli do igrzysk w Tokio objęła mnie programem stypendialnym.

To jakie perspektywy i plany na najbliższe miesiące? Jakie starty oczekują Cię w tym roku i który uważasz za priorytetowy?

W czteroleciu pomiędzy igrzyskami zazwyczaj pierwszy rok to ten „najluźniejszy”. To czas, w którym należy zająć się zaleczonymi kontuzjami. Kobiety sportsmenki zwykle wtedy decydują się na zostanie mamami. Ja nie zamierzam spuszczać z tonu w przygotowaniach. Okres roztrenowania znacznie mi się wydłużył, jednak potrzebowałam na chwile odpocząć od sportu aby na nowo za nim zatęsknić. W tym roku docelową imprezą są Mistrzostwa Świata, które odbędą się w drugiej połowie lipca w Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, iż występ w Londynie będzie dla mnie równie szczęśliwy jak ten w 2012 roku na olimpiadzie. Tym razem to nam przypadnie w udziale testowanie obiektów sportowych, gdyż wystartujemy przed sportowcami pełnosprawnymi.

Zostaje mi życzyć powodzenia w realizacji tegorocznych zamierzeń. Dziękuję za rozmowę.

 

źródło: własne; foto: gazeta.pl (2) / paralympic.org.pl

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;