niedziela, 14 lipca 2024r.

Problemy z młodzieżą w Siedlcach? Pogoń daleko w Pro Junior System

Nice 1 Liga zapadła w zimowy sen. Prawie wszystkie zespoły jesienią rozegrały 19 kolejek. Rywalizacja, oprócz o awans i spadek, trwa także w rankingu Pro Junior System. Pogoń plasuje się w nim na odległej piętnastej pozycji.

Pro Junior System w polskiej piłce wprowadzony został od początku poprzedniego sezonu. Jego założeniem jest promowanie stawiania na młodzież w klubach Ekstraklasy, I i II ligi. W zamian za wystawianie Polaków, którzy nie ukończyli 21 lat, PZPN dla najlepszych w tym aspekcie zespołów przewiduje nagrody finansowe.

W zeszłym sezonie Pogoń w rankingu wypadła rewelacyjnie. Siedlczanie ukończyli kampanię 2016-17 na trzecim miejscu, za co otrzymali 900 tysięcy złotych, Nie trzeba nikogo przekonywać, że dla wszystkich klubów na poziomie I ligi jest to ogromny zastrzyk gotówki. Pogoń w rankingu zdobyła 5767 punktów i okazała się słabsza tylko od Olimpii Grudziądz i GKS Tychy.

W nowym sezonie dokonano lekkiej modyfikacji modelu. Zmiana, którą przeprowadził PZPN, jest korzystna dla klubów Nice I Ligi. Część środków, które miały otrzymywać zespoły z najwyższej klasy rozgrywkowej, została przeniesiona i będzie rozdysponowana między kluby zaplecza Ekstraklasy oraz II ligi. W ten sposób po zakończeniu sezonu 2017-18 w Nice I Lidze zostanie nagrodzonych siedem najlepszych ekip. Bonusy wyniosą 1,6 mln złotych dla zwycięzcy i dalej 1,3 mln, 1,1 mln, 0,8 mln, 0,6 mln, 0,4 mln oraz 0,2 mln złotych dla kolejnych ekip w klasyfikacji. W gwoli ścisłości należy dodać, iż premii nie otrzymuję te drużyny, które mimo zajęcia miejsca w pierwszej siódemce rankingu Pro Junior System spadły z ligi.

W trwającym sezonie Pogoń po 19 kolejkach z dorobkiem 1740 punktów plasuje się na piętnastym miejscu w rankingu. Na wynik biało-niebieskich złożyli się: Dawid Polkowski (1096 oczek) oraz Jakub Szrek (698 oczek). Jako młodzieżowcy swoją szansę na boisku dostali również Dawid KieplinAdrian Małachowski Michał Panufnik, ale ich wynik nie jest wliczany do ogólnej klasyfikacji. Aby punkty zostały przyznane dany zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz musi on wystąpić w co najmniej pięciu spotkaniach.

Zimę na pozycji lidera w rankingu Pro Junior System z dorobkiem 6968 punktów spędzi Górnik Łęczna, a za jego plecami znajdują się Stomil Olsztyn (5694) oraz Ruch Chorzów (5351).

Widać więc, że Pogoń w minionej rundzie dosyć niechętnie stawiała na młodzieżowców, jednak nie przekreśla to szans biało-niebieskich na zakończeniu sezonu na miejscu premiowanym nagrodą finansową. Trenerem Pogonistów na wiosnę będzie Dariusz Banasik, który podczas swojej pierwszej kadencji pracy w Siedlcach chętnie stawiał na młodzież i praktycznie w każdym spotkaniu w podstawowym składzie znajdowało się dwóch zawodników poniżej 21 roku życia.

Nie ma wątpliwości, że Pro Junior System to bardzo dobra inicjatywa ze strony PZPN. Dzięki temu konsekwentne stawianie na młodzież może przynieść wymierne korzyści. Należy mieć nadzieję, że Pogoń wiosną zanotuje awans w rankingu, a wraz z końcem sezonu 2017-18 do klubu z Siedlec wpłyną kolejne, niezwykle potrzebne środki finansowe.

 

źródło: własne; foto: Maciej Sztajnert

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;