czwartek, 20 czerwca 2024r.

W regionie: Reinkarnacja łosickiego futbolu

Reinkarnacja łosickiego futbolu

Minęły cztery długie lata, odkąd Łosice zniknęły z piłkarskiej mapy regionu siedleckiego. W stolicy powiatu łosickiego chcą zamknąć puste karty i napisać kolejny rozdział futbolowej historii. Z nową nazwą, nowym pokoleniem piłkarzy i nowymi możliwościami.

Łosice to prawdopodobnie jedyna stolica powiatu w Polsce, która nie miała w ostatnim czasie żadnej organizacji sportowej zgłoszonej do seniorskich rozgrywek – choćby na szczeblu regionalnym. 4 maja 2014 to dzień, który nikomu związanemu z piłką w mieście nad Toczną nie kojarzy się dobrze. Orzeł Łosice przegrał wówczas dotkliwie na swoim obiekcie z Tygrysem Huta Mińska aż 0:6. W następnej, 24 kolejce łosiczanie rezygnują z wyjazdu do Siennicy i wycofują się rozgrywek siedleckiej ligi okręgowej. Od tej pory Łosice, będące dotychczas rozpoznawalną marką w regionie, przestały piłkarsko istnieć. Od sezonu 2018-19 ten stan rzeczy ma ulec zmianie.

JAK ORZEŁ Z POPIOŁÓW

Po kilku latach piłkarska próżnia w powiatowym ośrodku musiała się wypełnić. W Łosicach funkcjonują piłkarskie drużyny młodzieżowe i osiągają niezłe wyniki. Czas na seniorów. Dlaczego dopiero teraz?

– Chęci były dużo wcześniej, jednak nie szły w parze z jakąkolwiek gwarancją finansową. W tym roku to zmienimy. Udało się przekonać burmistrza Mariusza Kucewicza. Jesteśmy przekonani, że piłka nożna jest w Łosicach potrzebna – powiedział nam Grzegorz Dołęgowski, były gracz i działacz Orła Łosice, obecnie wspomagający odradzającą się drużynę jako dyrektor Łosickiego Domu Kultury.

Od nowego sezonu, łosicka organizacja piłkarska wystartuje w rozgrywkach klasy B pod nazwą Klub Sportowy Łosice. Docelowo w przyszłości będzie to miał być Klub Sportowy Orzeł Łosice – który będzie zrzeszał sportowe stowarzyszenia z całego miasta, rywalizujące w różnych dyscyplinach, również w piłce nożnej.

SPORT PRZEZ „KS”

Zainteresowanie reprezentowaniem barw KS jest spore. Na każdym treningu jest ponad 25 osób. Są zawodnicy nowi, wcześniej nie znający jeszcze smaku rywalizacji w regionalnej piłce, ale trenują również piłkarze z przeszłością w Orle. Nowa organizacja prawdopodobnie będzie bazować na potencjale zawodników z miasta i okolic. We wcześniejszych latach takie zaplecze piłkarzy raczej dawało gwarancję utrzymania w lidze okręgowej. Jak będzie tym razem? W stolicy powiatu łosickiego są raczej dobrej myśli.

– Łosic nie stać na sport przez duże „s”, ale na okręgówkę, 100-150 osób na każdym meczu i na cztery-pięć grup młodzieżowych z pewnością tak. Jesteśmy w stanie sprawić, by nasze sportowe obiekty tętniły życiem. W chłopakach którzy chcą grać jest potencjał i nikogo tutaj nie zadowoli granie w klasie B dłużej niż sezon – przyznaje Dołęgowski, zaznaczając że wszystkim w Łosicach zależy na zbudowaniu drużyny na lata.

Łosice już w tym momencie, jak standardy w niższych ligach, posiadają bardzo dobre zaplecze do rozgrywania spotkań i treningu. Niebawem może być jeszcze lepiej. Miasto złożyło wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie na inwestycje przy stadionie: instalację oświetlenia, monitoring i nagłośnienie.

Obecnie zajęcia z drużyną seniorów prowadzi Jacek Izdebski, który prawdopodobnie zajmie również funkcję prezesa klubu. Działacze Klubu Sportowego nie ukrywają, że reaktywacja drużyny jest formą kontynuacji idei zmarłego przed kilkoma miesiącami wieloletniego prezesa i działacza Orła Łosice Stanisława Bałaczuka.

DERBY I SPEKULACJE

Wielu sympatyków regionalnej piłki ostrzy sobie zęby na myśl o starciu odradzającego się łosickiego klubu, z rosnącą w siłę Tęczą Korczew. Tęcza administracyjnie reprezentująca powiat siedlecki, geograficznie dużo więcej ma wspólnego z oddalonymi o 20 km Łosicami. Wszystko wskazuje na to, że na pierwszy ligowy mecz derbowy jeszcze trzeba będzie poczekać. Tęcza jest coraz bliżej awansu do klasy okręgowej, w której KS najszybciej może się znaleźć za trzy lata.

Zastanawiającą kwestią jest też to, czy KS Łosice będzie w przyszłym sezonie jedynym reprezentantem powiatu łosickiego na szczeblu klasy B. W kuluarach spekuluje się, że do rozgrywek może zgłosić się drużyna z Huszlewa. Wizja futbolu w tym ośrodku jest o tyle niewykluczona, co równie mocno odważna i wydaje się że raczej nie nastąpi to w najbliższym sezonie.

 

źródło: własne; foto: orzellosice87.futbolowo.pl; infografika: Kamil Ułasiuk

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;