sobota, 20 lipca 2024r.

Między sezonem a… sezonami. Kolejna reforma polskiego rugby

Rugbiści z Siedlec zakończyli miniony sezon Ekstraligi na najniższym stopniu podium. Drugi brązowy medal z rzędu został przyjęty z mieszanymi uczuciami.

Z jednej strony należy cenić zdobycie medalu w rozgrywkach drużynowych. Rugby nie należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce, jednak wiele drużyn dałoby pokroić się za krążek z jakiegokolwiek kruszcu. Pogoniści na stałe wpisali się do ścisłej elity rugby nad Wisłą. To fakt, który zasługuje na uznanie.

Z drugiej strony niedosyt. Siedlczanie mierzyli w mistrzostwo Polski. Mieli ku temu podstawy – raz, ponieważ przez długi czas byli niepokonani u siebie, dwa, gdyż pokazali klasę w meczach ze srebrnymi Ogniwem i złotymi Budowlanymi SA. W ostatecznym rozrachunku do rozbicia duopolu w polskim rugby zabrakło: sił, szczęścia, umiejętności (niepotrzebne skreślić).

Sekcja rugby MKS Pogoń ma trzy medale w dorobku (srebro i dwa brązy), więc nie można kręcić nosem na rozstrzygnięcia sezonu 2018, niezależnie od skali apetytów.

Pogoniści zakończą treningi wraz z końcem listopada. W grudniu i okresie świąteczno-noworocznym będą spotykać się rekreacyjnie. Do regularnych zajęć siedleccy rugbiści powrócą w połowie stycznia. Trenerem MKS prawdopodobnie pozostanie Krzysztof Folc, któremu w codziennej pracy będzie pomagać Jerzy Matwiejczuk. Wszyscy zawodnicy potwierdzili chęć pozostania w Pogoni. Do regularnych treningów od nowego roku ma powrócić rekonwalescent Mateusz Lament.

W przyszłym roku Ekstraligę czeka kolejna reforma. System jednorocznych rozgrywek nie sprawdził się, dlatego nie będzie dalej uskuteczniany. Wiosną 2019 roku zostaną rozegrane błyskawiczne mistrzostwa Polski. W rundzie zasadniczej każdy zagra z każdym (bez rewanżów), a później dojdzie do rozdziału medali w fazie play-off. Jesienią 2019 roku rozpocznie się kolejny sezon, który potrwa do połowy 2020 roku. Tym samym system jesień-wiosna powróci do łask.

Zgodnie z rekomendacją Rady Ekstraligi oraz potwierdzeniem przez Zarząd Polskiego Związku Rugby, wszystkie rozgrywki Rugby XV seniorów zostaną przywrócone do systemu z przed dwóch lat tj. do układu jesień – wiosna już od sezonu 2019/20. Wprowadzona w 2016 roku formuła rozgrywek wiosna – jesień nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

 

źródło: własne; foto: Maciej Sztajnert

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;