niedziela, 21 lipca 2024r.

Marcin Saja: Chcemy dalej rozwijać naszą sekcję

Wywiad z trenerem sekcji pływackiej w UKS Ósemka Siedlce, Marcinem Sają.

Jak wyglądają zajęcia pływackie w UKS Ósemka Siedlce?
Treningi odbywają się na pływalni w Szkole Podstawowej nr 8 w Siedlcach przy ulicy Pescantina. W pierwszym roku dzieci mają zajęcia dwa razy w tygodniu, w drugim już cztery razy. Starsze grupy trenują pięć razy w tygodniu.

Czy młodzież garnie się do uprawiania pływania?
Co prawda pływanie nie należy do najpopularniejszych sportów w naszym kraju, ale nie narzekamy na brak chętnych. Na pewno sukces któregoś z polskich pływaków na dużej imprezie międzynarodowej, najlepiej na igrzyskach przyczyniłyby się do wzrostu zainteresowania.

Zalet pływania jest wiele. Czy może pan przypomnieć najważniejsze?
Zdrowotnych zalet jest bardzo dużo. Pływanie koryguje wady postawy, wspomaga układ oddechowy, gdyż zwiększa się pojemność płuc, wzmacniamy wszystkie mięśnie, nie obciążając przy tym stawów. Dodatkowo pływanie to doskonała dyscyplina sportowa do poprawy kondycji i wytrzymałości, pomaga redukować stres, uczy współzawodnictwa.

Co ma zrobić rodzic, który chce zapisać swoje dziecko na lekcje pływania?
Zapisy prowadzimy przed rozpoczęciem każdego roku szkolnego. Podstawowe informacje są na naszej stronie internetowej www.uks8siedlce.pl, aktualności są na naszym Facebooku www.facebook.com/SekcjaPlywackaSiedlce. Zachęcamy do kontaktu właśnie w ten sposób.

Czy w UKS Ósemka są zawodnicy, którzy odnoszą sukcesy na arenie ogólnopolskiej lub mają potencjał do tego?
Kilkoro naszych zawodników ma predyspozycje do osiągnięcia sukcesów, jednak trzeba sobie zdać sprawę, że pływanie to sport wymagający systematyczności i samodyscypliny, trzeba spełnić te warunki. Osoba, która chciałaby uprawiać wyczynowo tę dyscyplinę musi poświęcić niemal cały swój czas na treningi i wszystko, co z tym związane. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

Zawodnicy z Siedlec regularnie uczestniczą w zawodach na różnym szczeblu. Jak sobie radzą?
Ostatnie miesiące obfitowały w imprezy pływackie, w których jako klub uczestniczyliśmy. W październiku w Bielsku Podlaskim odbył się XII Międzynarodowy Mecz Pływacki, na którym nasz klub zdobył łącznie 14 medali. Potem byliśmy na XVI Otwartych Zawodach Pływackich w Garwolinie, gdzie udało się zdobyć aż 21 medali. W listopadzie zawodnik naszego klubu Maciej Nieczyporuk zdobył trzy złote medale na XIV Zawodach Pływackich z Okazji 100-letniej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, które odbyły się w Giżycku. Następnie Oliwia Pikulska i Maciej Nieczyporuk zdobyli cztery złote medale na II Otwartych Mistrzostwach Grójca w Pływaniu. W grudniu Michalina Reda, Maksymilian Reda i Maciej Nieczyporuk zdobyli 6 medali w Grand Prix Ciechanowa.

Jakie ma pan plany na 2019 rok?
Chcielibyśmy dalej rozwijać naszą sekcję. Planujemy udział w zawodach ogólnopolskich z cyklu Od Młodzika do Olimpijczyka, które odbywają się w Warszawie oraz kilku zawodach regionalnych. Sezon kończy się w czerwcu, więc na pewno od września postawimy sobie nowe cele.

 

źródło: własne; foto: archiwum prywatne Marcina Sai

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;