niedziela, 21 lipca 2024r.

Leszek Skorupka: Budowanie i bieganie

Rozmowa z Leszkiem Skorupką, wiceprezesem firmy M3.

Za nami 2018 rok. Jaki to był czas dla branży deweloperskiej?

Dosyć dobry, szczególnie pod kątem sprzedaży mieszkań. Niezbyt dobry jednak w aspekcie wykonawstwa, robocizny. Brakowało rąk do pracy. Zarówno my, jak i nasi podwykonawcy mieliśmy z tym problemy.

Czy problem rozwiązują pracownicy z innych krajów?

Poniekąd tak, ale w naszych zasobach nie ma ich zbyt wielu. Bazujemy na polskich pracownikach.

W minionych latach w Siedlcach powstało wiele nowych bloków. Czy zapowiada się na koniec swoistego boomu mieszkaniowego?

Oby nie. Siedlce to fenomen, ponieważ zarówno my, jak i konkurencja sprzedajmy około 500-600 mieszkań rocznie. Rynek to chłonie. Mam nadzieję, że to się nie zmieni, ale gorsze czasy mogą oczywiście nadejść.

Pański gabinet zdobi wiele medali zdobytych w różnych imprezach biegowych. Skąd wzięła się ta pasja?

Zacząłem biegać z niemożliwości uprawiania squasha. Kontuzje zmusiły mnie do poszukiwań innej dyscypliny sportowej, żeby trzymać wagę w ryzach. Żona biegała i zaprosiła mnie na 5-kilometrową przebieżkę. Dałem radę, za kilka dni spróbowałem ponownie i tak już mi zostało. Najpierw biegałem sam, a od jakiegoś czasu pod okiem trenera. Z tego miejsca chciałbym mu gorąco podziękować. Na początek biegałem dystanse 5-kilometrowe i 10-kilometrowe, później półmaratony, w 2018 roku zaliczyłem perełkę, czyli maraton. Nie w wymarzonym czasie, ale wiem nad czym muszę pracować. Niewykluczone, że jeszcze wrócę na trasę maratońską.

Czy traktuje pan biegi jako możliwość oczyszczenia umysłu po pracy?

Jak się biegnie parę godzin, to różne myśli przechodzą przez głowę. Trenuję pięć razy w tygodniu, średnio po dwie godziny. To jest czas na przemyślenia. W pracy ciągle coś się dzieje. Nie ma więc czasu na chwilę zastanowienia.

Od dawna pańska firma wspiera sport w Siedlcach. Dlaczego?

Od wielu lat staramy się wspierać lokalny sport. Ile damy radę, tyle będziemy pomagać. Potrzeby są duże, sami ich oczywiście nie zaspokoimy. Moim zdaniem cały lokalny biznes powinien wspierać siedlecki sport, wsparcie ze strony miasta jest również nieodzowne.

Jakie ma pan cele na 2019 rok?

Cele biegowe to wzmocnienie psychiki, nabranie pewności siebie. Przy najdłuższych dystansach nie funkcjonuje ona tak jak należy. Celem zawodowym jest podtrzymanie trendu, który mamy. Chcemy jak najlepiej budować i sprzedawać jak najwięcej. To klient jest wyznacznikiem, w jakim czasie będziemy budować nowe budynki.

Jakie inwestycja planuje firma M3 w najbliższym czasie?

Cały czas trwają prace na osiedlu Nowy Świat. Do połowy 2020 r. powstanie pięć mniejszych budynków. Osiedle to cieszy się powodzeniem i mieszkania sprzedajemy na etapie dziury w ziemi. Rozpoczęliśmy prace projektowe osiedla w sąsiedztwie, blisko ulicy Łąkowej. Tam dysponujemy terenem na parę lat budowy. W tym roku rozpoczniemy budowę apartamentowca przy Piłsudskiego, 16 większych mieszkań – od 80 metrów w górę – w wysokim standardzie. Obecnie mamy zapotrzebowanie na duże mieszkania z przestrzenią. W pewnym wieku nie chce się bowiem reperować, pilnować i odśnieżać domów jednorodzinnych, a chciałoby się zachować więcej przestrzeni. Wielokrotnie mieliśmy takie zapytania, stąd ten pomysł. Jak to się sprawdzi? Zobaczymy za kilkanaście miesięcy, ale jestem dobrej myśli. W najbliższych planach mamy też budowę osiedla mieszkaniowego niemal w centrum miasta, przy ulicy Floriańskiej. Obecnie trwają prace projektowe i wkrótce ruszą prace budowlane.

Jak sobie radzicie z poszukiwaniem nowych terenów, których stale ubywa?

Z każdym rokiem wolnych terenów inwestycyjnych jest coraz mniej.W centrum miasta pozostanie jedynie zabudowa plombowa. We wszystkich miastach można zaobserwować przenosiny poza granice miast. W Siedlcach coraz częściej pojawiają się osoby, które wybierając mieszkanie szukają ciszy, spokoju, dużo zieleni i przestrzeni wokół. Zwykle są to ustatkowane rodziny z dziećmi. Siedlce nie są aż tak dużym miastem, w którym pokonanie kilku kilometrów stanowi problem. My wychodzimy tym potrzebom naprzeciw. Realizujemy obecnie osiedle mieszkaniowe Wola Park przy ul. Artyleryjskiej. Pierwszy budynek zostanie oddany do użytku w 2020 r.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;