wtorek, 23 lipca 2024r.

Posezonowy czas refleksji. Udane rozgrywki Pogoni

Sezon 2018-19 zakończony. Teraz przychodzi czas podsumowań oraz refleksji, a także ruszają już przygotowania do nowych rozgrywek. Jak będzie wspominać miniony rok Pogoń Siedlce?

KRAJOBRAZ PO SPADKU

Pogoń w sezonie 2017-18 po dwumeczu barażowym spadła z I ligi. W Siedlcach zarząd miał bardzo mało czasu, aby przebudować skład na niższy szczebel rozgrywkowy. Na początku sezonu II ligi Pogoń nie funkcjonowała jednak dobrze i miała ogromne problemy z regularnym punktowaniem.

BEZBARWNY SIKORA I ŚWIETNY PRASOŁ

Od początku sezonu trenerem Pogoni był Paweł Sikora. Pod jego wodzą biało-niebiescy grali bardzo słabo i po 12 kolejkach 43-letni szkoleniowiec został zwolniony, zostawiając zespół na przedostatniej lokacie. Jeśli chodzi o zwolnienia, to po rundzie jesiennej rozstano się z dyrektorem sportowym Piotrem Kosiorowskim.

3 października 2018 roku trenerem Pogoni został Marcin Prasoł. Początek szkoleniowca nie był udany, gdyż po 17 kolejkach siedlczanie znaleźli się na ostatniej pozycji. Jednak zespół stopniowo robił progres. Po solidnie przepracowanym zimowym okresie przygotowawczym Pogoń w rundzie wiosennej spisywała się rewelacyjnie. Jeśli chodzi o rundę rewanżową, to biało-niebiescy byli najlepszym zespołem w II lidze. Zdobyli w niej aż 36 punktów i aż o pięć oczek wyprzedzili drugą Olimpię Grudziądz. Pogoń mogła poszczycić się także imponującą passą 15 z rzędów meczów bez porażki.

FINANSOWY ZAWRÓT GŁOWY

W trakcie sezonu Pogoń miała różnego rodzaju problemy finansowo-organizacyjne. Na boisku jednak nie było widać, że siedlczanie mają jakiekolwiek problemy. Momentem kulminacyjnym był 29 marca, kiedy to najlepszy snajper Adrian Paluchowski rozwiązał kontrakt z powodu zaległości finansowych. Ostatecznie sytuacje w klubie udało się opanować i Pogoń spokojnie dokończyła sezon.

BEZ PIENIĘDZY Z PJS

Polski Związek Piłki Nożnej ponownie w tym sezonie uruchomił program Pro Junior System, który ma na celu promowanie wystawiania młodzieży, za które kluby dostają nagrody pieniężne. Pogoń w tym rankingu skończyła sezon na 12 pozycji. Nagradzane jest siedem najlepszych ekip, a warunkiem otrzymania pieniędzy jest utrzymanie się w lidze. Oznacza to, że w tym sezonie, aby otrzymać fundusze z PJS, wystarczyło zająć jedenastą lokatę. Najwięcej pieniędzy dostanie GKS Bełchatów, a ostatnia nagrodzoną ekipą jest Radomiak Radom. Pogoń niestety z tytułu Pro Junior System nie wywalczyła w tym sezonie ani złotówki.

Pełny ranking Pro Junior System

SOLIDNA FREKWENCJA I DOBRA MURAWA

Jeśli chodzi o średnią liczbę widzów Pogoń zajęła ósmą pozycję w lidze. Na mecze w Siedlcach średnio przychodziło 1088 widzów. Zdecydowanie najlepszą ekipą w tym aspekcie okazał się Widzów Łódź.

Z kolei jeśli chodzi o jakość murawy na siedleckim stadionie też nie jest źle. Piłkarze II ligi ocenili poszczególne boiska i stadion Pogoni uplasował się na szóstej lokacie. Siedlecka murawa otrzymała średnią ocen na poziomie 3,56.

LIGOWE ROZSTRZYGNIĘCIA

Ostatecznie do I ligi awansowały: Radomiak Radom, Olimpia Grudziądz oraz GKS Bełchatów. Z kolei z rozgrywkami pożegnały się: Siarka Tarnobrzeg, ROW 1964 Rybnik, Rozwój Katowice oraz Ruch Chorzów. Za rok w II lidze zagrają także ekipy, które spadły z zaplecza Ekstraklasy, czyli GKS Katowice, Garbarnia Kraków i Bytovia Bytów. Jeśli chodzi o tę ostatnią ekipę nie jest jeszcze pewne, że przystąpią oni do nowego sezonu na poziomie centralnym. Na razie nie znamy jeszcze przyszłorocznych beniaminków. Rozgrywki III lig dobiegną końca w czerwcu.

 

źródło: własne; foto: Maciej Sztajnert

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;